image

Tekirdağ

Toplam makale bulunmaktadır.

Tekirdağ, Marmara Bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 1.055.412’dir. Bu nüfus ile Türkiye’nin en kalabalık yirmi ikinci şehridir. Marmara Bölgesi’nin Trakya yakasında bulunan şehirin doğusunda İstanbul, güneyinde Marmara Denizi ve Çanakkale, batısında Edirne, kuzeyinde Kırklareli ve kuzeydoğusunda ise Karadeniz bulunur. 2012 yılında nüfusu 750.000’i geçen 14 adet il TBMM’de kabul edilen kanun ile büyükşehir statüsü kazandığı için Türkiye’nin 30 büyükşehrinden biridir. 30 Mart 2014’te yapılan yerel seçimlerin ardından resmen büyükşehir belediyeciliği ile yönetilmeye başlamıştır, hizmet sahası 6.313 kilometrekare olarak tüm il sınırlarıdır. Bu kanunla üç yeni ilçe kurulmuştur. Bunlar, Süleymanpaşa, Kapaklı ve Ergene’dir. Bu ilçelerle birlikte toplam...
Devamı

Tekirdağ

Kategorisindeki tüm gönderiler

Tekirdağ

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Tekirdağ, Marmara Bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 1.055.412’dir. Bu nüfus ile Türkiye’nin en kalabalık yirmi ikinci şehridir. Marmara Bölgesi’nin Trakya yakasında bulunan şehirin doğusunda İstanbul, güneyinde Marmara Denizi ve Çanakkale, batısında Edirne, kuzeyinde Kırklareli ve kuzeydoğusunda ise Karadeniz bulunur. 2012 yılında nüfusu 750.000’i geçen 14 adet il TBMM’de kabul edilen kanun ile büyükşehir statüsü kazandığı için Türkiye’nin 30 büyükşehrinden biridir. 30 Mart 2014’te yapılan yerel seçimlerin ardından resmen büyükşehir belediyeciliği ile yönetilmeye başlamıştır, hizmet sahası 6.313 kilometrekare olarak tüm il sınırlarıdır. Bu kanunla üç yeni ilçe kurulmuştur. Bunlar, Süleymanpaşa, Kapaklı ve Ergene’dir. Bu ilçelerle birlikte toplam ilçe sayısı on birdir.

TEKİRDAĞ GEZİLECEK YERLER
Bizanslılar döneminde Bisanthe ve Rodosto olarak anılmıştır. Türklerin fethi ile önce Rodosçuk adı ile anılmış olup, 18.Yüzyıldan itibaren Tekfur Dağı denilmeye başlanmıştır. Dönemin Hristiyan hükümdarlarına Tekfur denilmiştir. Taç taşıyan anlamına gelmektedir. Osmanlı döneminde tekfur sözcüğünün yerine tekir sözcüğü getirilmiştir. İlk yerleşime dair bulunan kalıntıların Antik Çağa kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Kuştepe ve Yatak ile birlikte Balıtepe yakınlarında yapılan kazı çalışmalarında bu kalıntıların ortaya çıkartıldığı bilinmektedir. Tekirdağ, 20 Temmuz 1920 yılında Yunan işgaline uğramış ancak 13 Kasım 1922 yılından itibaren Türklerin hâkimiyetine girmiştir. 15 Ekin 1923 yılında il ilan edilen Tekfurdağı ismi 1927 yılında Tekirdağ olarak değiştirilmiştir. Tekirdağ gezilecek yerler arasında arkeoloji ve etnografya müzesi mutlaka gezilmesi gereken yerler arasındadır.

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi : Tekirdağ gezilecek yerler içinde Tekirdağ’ı yakından tanımak ve geçmişin izlerine rastlamak için arkeoloji ve etnografya müzesi bulunmaz fırsattır. Yapılan kazı çalışmalarında M.Ö. 4500 yılından kalma eserlerin sergilendiği müze, 1922 yılından itibaren hizmet vermektedir. Tarih öncesine ait kılıç ve mızrakların yanında süs eşyaları ve madeni paraların da görülebileceği müzenin bahçesinde ise Hellenistik dönem, Bizans ve Roma dönemlerine de ait mezar taşları, yazıt ve sütunlar da sergilenmektedir. Ayrıca Osmanlı dönemine ait kitabeler de sergilenmektedir.

Rakoczi Müzesi : Macar Prensi II. Frenc Rakoczi’nin 1720 ile 1735 yılları arasında yaşadığı ev olarak bilinmektedir. Macaristan hükümetinin satın aldığı ev, 1932 yılında müzeye dönüştürülmüştür. Macar ayaklanmasının başına geçerek Avustralyalılara karşı savaşan Rakoczi, mağlup olunca Osmanlı Devletine sığınmıştır. Hayatını geri kalanını Tekirdağ’da geçiren Rakoczi, 24 ayrı evde yaşamıştır. Bu evler birleştirilmeye çalışılsa da başarılı olunamamış ve sadece günümüzde müze olan konak ayakta kalabilmiştir. Müzeye çevrilen konakta, Rakoczi’ ye ait kişisel eşyalar, yağlı boya resimleri ve bazı belgeler bulunmaktadır.

Şarköy : Tekirdağ’ın en güzel ilçesidir. Marmara Denizi’nin kıyısında olan Şarköy, turistler tarafından büyük ilgi görmektedir. 60 km uzunluğundaki kumsalı ile Trakya’nın Bodrum’u olarak adlandırılmaktadır. Dünyanın en uzun 12. sahili unvanına sahiptir. Yemyeşil doğa manzarası ve mavi bayraklı denizi ile gözde tatil beldelerinden birisidir. Şarköy ayrıca, yamaç paraşütü ve rüzgar sörfü aktiviteleri ile de adrenalin tutkunlarının uğrak mekanlarından birdir.

Kumbağ : Tekirdağ’ın en gözde mesire ve sayfiye alanlarından birisidir. İstanbul’a 2,5 saat uzaklıktadır. Eski bir Rum yerleşimidir. Balkan Savaşlarından önce 600 haneli olan köy Kumbos adı ile bilinmekteydi. Zamanında köyde balıkçılık ve bağcılık yapılırdı. Ancak Balkan Savaşlarından sonra Rum nüfusu bölgeyi terk etti. Zaman içinde Yunanistan, Bulgaristan ve Romanya göçmenleri ile iskan edilen Kumbağ, 1993 yılında belediye olma hakkını elde etmiştir. Yaz turizminin oldukça hareketli olduğu Kumbağ’ da ev pansiyonculuğu oldukça yaygındır. Yaz aylarında turist akınına uğrayan Kumbağ’ da gündüzleri tüm plajlar dolmaktadır.

Yüzölçümü : 6,339 km²
Rakım : 37 m
Nüfusu (2019) : 1.055.412
Plaka Kodu : 59
Posta Kodu : 59000
Konum : 40.9597863 Boylam / 27.4879906 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar