Beğen

Tekirdağ

2020 nüfusuna göre 1.081.065 kişiye sahip olan Tekirdağ; Trakya yakasında yer alan kentlerden bir tanesidir. Marmara Bölgesi’nin önde gelen kentlerinden bir tanesi olarak kabul görmektedir. Aynı zamanda da Türkiye Cumhuriyeti’nin 30 büyükşehir statüsüne olan vilayetinden bir tanesidir. Aynı zamanda da toplamda 8 ilçesi olmasına karşın, büyükşehir olduktan sonraki zaman diliminde Süleymanpaşa, Kapaklı ve Ergene adlı 3 yeni ilçeye daha sahip olmuştur.

Tekirdağ Tarihi

Tekirdağ hakkındaki en eski bulgulara Karansıllı Köyü etrafında rastlanılmıştır. Paleolitik Çağ’a ait Açıkhava eserleri burada kendini göstermiştir. Aynı zamanda da Menekşe Çatağı kısmında da Kalkolitik Dönem ile Helenistik Dönem arasında yerleşim merkezi olduğu da saptanmıştır.

Tekirdağ

Tekirdağ bölgesi ilk olarak Traklar tarafından kontrol edilmiştir. Sonrasında da Birinci Murat döneminde Osmanlı topraklarına dahil edilmiştir. Bir sancak olan Tekirdağ ili; 13 Kasım 1922 yılında da Türkiye Cumhuriyeti topraklarına dahil olan bir kent olarak ifade edilmektedir.

Tekirdağ Coğrafyası

Tekirdağ ilinin en yüksek noktası Işıklar Dağı olarak bilinmektedir. En büyük ırmağı da Ergene Nehri olarak tabir edilmektedir. Marmara kenarında maki, dağlık alanlarda ise ormanlık araziler görülmektedir. Bu yüzden de Tekirdağ kentinde hem Akdeniz iklimi hem de Karasal iklim görülebilmektedir. Ağaç tipleri bakımından da meşe, kızılçam ve karaağaçlar bu bölgede yaygındır. Bol yağış alan ve kışları da serin geçen bir kent olarak da ifade edilmektedir.

Tekirdağ Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/tekirdag/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 6.190 km2

Rakım: 37 m

Nüfusu: 1.107.491

Plaka Kodu: 59

Posta Kodu: 59000

Konum: 40.978087, 27.511576

Bu makale YerelNET tarafından Tekirdağ şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri