image

Tokat

Toplam makale bulunmaktadır.

Tokat, Karadeniz Bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 612.747'dir. Kuzeyde Samsun, kuzeydoğuda Ordu, doğu ve güneyde Sivas, güneybatıda Yozgat ve batıda Amasya illeriyle komşudur. İlçelerinden Yeşilyurt ve Sulusaray İç Anadolu Bölgesi'nde kalır. Tokat Gezilecek Yerler Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Tokat, Karadeniz Bölgesi’nin sınırlarında yer alsa da yer yer İç Anadolu toprağıdır. En çok türbeye sahip olan il unvanına sahip olan şehir, tarihi ve doğal güzellikleriyle misafirlerine keyifli bir gezi imkânı sunuyor. Tokat gezilecek yerler listesine geçmeden önce; ünlü sarma yaprağını ve dillere destan kebabını söylemeden başlamayalım. Aynı zamanda önemli bir tarım ve...
Devamı

Tokat

Kategorisindeki tüm gönderiler

Tokat

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Tokat, Karadeniz Bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 612.747'dir. Kuzeyde Samsun, kuzeydoğuda Ordu, doğu ve güneyde Sivas, güneybatıda Yozgat ve batıda Amasya illeriyle komşudur. İlçelerinden Yeşilyurt ve Sulusaray İç Anadolu Bölgesi'nde kalır.

Tokat Gezilecek Yerler
Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Tokat, Karadeniz Bölgesi’nin sınırlarında yer alsa da yer yer İç Anadolu toprağıdır. En çok türbeye sahip olan il unvanına sahip olan şehir, tarihi ve doğal güzellikleriyle misafirlerine keyifli bir gezi imkânı sunuyor. Tokat gezilecek yerler listesine geçmeden önce; ünlü sarma yaprağını ve dillere destan kebabını söylemeden başlamayalım. Aynı zamanda önemli bir tarım ve sanayi şehri olan Tokat, kaplıcaları ile de ünlü bir yer. Tokat, ilçeleri de dâhil gezilip görülmesi gereken şehirlerden birisi.

Ballıca Mağarası
Türkiye’nin ve Tokat’ın en ünlü mağaralarından biri olan Ballıca mağarası, 3,5 milyon yıllık bir mağara olarak biliniyor. Eşsiz güzellikteki sarkıt ve dikitleriyle ünlü olan bu mağara, her yıl sayısız turiste ev sahipliği yapıyor. Mağara; çöküntü odaları ve geçitlerden meydana geliyor. Mağaranın belirli bir bölümünde yaşayan yarasalar, zaman zaman misafirlere küçük sürprizler yapıyor. Mağaranın içinde dolaşan havanın astım, bronşit ve birçok alerjik hastalığa iyi geldiği de söyleniyor. Bu sebeple sadece kültür turizmi değil sağlık turizmi nedeniyle de mağaraya turist akını yaşanmakta. Henüz ziyarete açılmayan hatta keşfedilmemiş bölgelerinin bulunduğu biliniyor.

Kaz Gölü
Kuş cennetinin bir benzeri olan gölde çok sayıda kuş türü bulunuyor. Uzun sazlıklarla kaplı olan arazide, kapalı gözlem evleri sayesinde kuşların yaşayışına uzaktan tanıklık edebilirsiniz. Zaman zaman göçmen kuşları barındıran gölde mevsim sonları oldukça hareketli geçmektedir.

Mahperi Hatun Kervansarayı
Alaeddin Keykubat’ın annesi adına yaptırılan bu kervansaray, tarihi İpek Yolu üzerinde yer alır. Şimdilerde restore edilerek özel günlerde ve organizasyonlarda kullanılan bu yer yaz aylarında çok kalabalıktır. Anadolu Selçuklu mimarisi anlayışında yapılan kervansaray günümüze kadar büyük bir titizlikle korunmuştur.

Sulusaray Antik Kenti
Roma Dönemi kalıntısı olan bu kent günümüzde açık hava müzesi olarak hizmet vermektedir. 2 bin yıl önce Karadeniz Bölgesi’nin en büyük 5 şehrinden biri kabul edilen Sulusaray, Roma Dönemi’nde önemli yerleşim merkezlerinden birisi olarak biliniyor. Tokat gezilecek yerler içinde en önemli noktalardan olan bu antik kent, hala tarihçilerin ilgi odağında.

Tokat Kalesi
İl merkezinde bulunan ve merkezden rahatlıkla görünebilen bu tarihi kalenin hangi dönemde kim tarafından yapıldığı ne yazık ki bilinmiyor. Ancak; kayaların tepesine inşa edilen bu kale tüm güzelliğiyle zamana karşı ayakta kalmaya devam ediyor.

Tokat Mevlevihanesi
İç ve dış mimarisiyle oldukça gösterişli olan ve ilgi çeken bu yapı günümüzde müze olarak hizmet vermektedir. Evliya Çelebi Seyahatnamesi’nde buradan övgüyle bahsetmiştir. Müzede el yazması Kuran-Kerimler, semazen maketleri gibi objeler sergilenmektedir.

Almus Baraj Gölü
Bir doğa harikası olan gölde; piknik, doğa yürüyüşü, su sporları gibi birçok etkinliğe ev sahipliği yapan baraj tam bir huzur alanı. Gölün bulunduğu bölge çok sayıda hayvan ve bitkinin özel türünün yaşadığı biliniyor. Yeşilırmak üzerine kurulu bu alanda dilerseniz kamp yapma imkânına sahip olabilirsiniz.

Yüzölçümü : 10,071 km²
Rakım : 623 m
Nüfusu (2019) : 612.747
Plaka Kodu : 60
Posta Kodu : 60000
Konum : 40.3133789 Boylam / 36.4614006 Enlem