Beğen

Tokat

Karadeniz Bölgesi’nde yer alan Tokat; farklı dönemlerde farklı isimlerle anılan bir kenttir. Bizans döneminde Komana, İran döneminde Kah-Cun, Selçuklu’da Dar Ün Nusret, Moğollar içerisinde Sobaru adlarıyla kendini göstermiştir. Sınırlarında samsun, Ordu, Sivas, Yozgat ve Amasya illeri yer almaktadır. Aynı zamanda da sahip olduğu Yeşilyurt ve Sulusaray ilçeleri de İç Anadolu Bölgesi içerisinde sayılabilmektedir. Toplamda bu vilayetin 8 ilçesi bulunmaktadır. Erbaa, Artova, Turhal, Almus, Pazar, Yeşilyurt, Sulusaray ve Başçiftlik ilçeleri yer almaktadır.

Tokat Tarihi

Tokat şehrinin ilk olarak Togayıtlar tarafından yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir. Sonrasında da Hitit, Asur, Hurri, Kimmer, Pers, Makedon, Kapadokya, Pontus, Roma ve Bizans hakimiyetine girdiği ifade edilmektedir. 1071 yılından itibaren Türklerin Anadolu’ya gelmesiyle beraber bu bölgenin Danişmentliler tarafından yönetildiği bilinmektedir. Sonraki süre zarfında da Anadolu Selçukluları ve Osmanlılar bölgeye hakim olmuştur.

Tokat

Tokat Coğrafyası

Orta Karadeniz Bölgesi’nde yer almasına karşın kentin büyük bir çoğunluğunda karasal iklim görülmektedir. Bundan dolayı da engebeli araziler dışında bozkıra rastlamak söz konusudur. Aynı zamanda da Tokat ilinin İç Anadolu ile Doğu Anadolu bölgelerini bağlayan bir geçiş noktası olduğıu da bilinmektedir.

Tokat Nüfusu

2020 yılında yapılan araştırmalar sonrasında ilin toplamda 597. 861 nüfusa sahip olduğu ifade edilmektedir. Aynı zamanda da bu ilin %2.43 oranında azalmaya gittiği ve göç verdiği de tabir edilmektedir.

Tokat Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/tokat/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 10.044 km2

Rakım: 623 m

Nüfusu: 597.920

Plaka Kodu: 60

Posta Kodu: 60000

Konum: 40.323321, 36.552471

Bu makale YerelNET tarafından Tokat şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri