image

Trabzon

Toplam makale bulunmaktadır.

Trabzon, Karadeniz bölgesinde bulunan ve bölgenin markası olan şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 808.974’tür. Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz Bölümü’nde yer alan ilin Karadeniz’e kıyısı bulunur. Karadeniz sahili ile Zigana Dağları arasında yer almakta olup yüzölçümü açısından az bir alan kaplar. Batısında Giresun’a bağlı Eynesil ilçesi, güneyinde Gümüşhane’ye bağlı Torul ilçesi ve Bayburt, doğusunda da Rize’ye bağlı İkizdere ve Kalkandere ilçeleri bulunur. Trabzon, Karadeniz bölgesinden Samsun ilinden sonra en büyük nüfusa sahip 2. şehirdir. Türkiye’nin ise en kalabalık on yedinci şehiridir. Trabzon ilinin Karadeniz’de marka olmasını sağlayan en büyük etken kendilerine has kültür ve yemekleri. Ayrıca Türkiye’nin en büyük 4...
Devamı

Trabzon

Kategorisindeki tüm gönderiler

Trabzon

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Trabzon, Karadeniz bölgesinde bulunan ve bölgenin markası olan şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 808.974’tür. Karadeniz Bölgesi’nin Doğu Karadeniz Bölümü’nde yer alan ilin Karadeniz’e kıyısı bulunur. Karadeniz sahili ile Zigana Dağları arasında yer almakta olup yüzölçümü açısından az bir alan kaplar. Batısında Giresun’a bağlı Eynesil ilçesi, güneyinde Gümüşhane’ye bağlı Torul ilçesi ve Bayburt, doğusunda da Rize’ye bağlı İkizdere ve Kalkandere ilçeleri bulunur. Trabzon, Karadeniz bölgesinden Samsun ilinden sonra en büyük nüfusa sahip 2. şehirdir. Türkiye’nin ise en kalabalık on yedinci şehiridir. Trabzon ilinin Karadeniz’de marka olmasını sağlayan en büyük etken kendilerine has kültür ve yemekleri. Ayrıca Türkiye’nin en büyük 4 spor kulüblerinden birinede sahiptir.

TRABZONDA GEZİLECEK YERLER
Yeşille mavinin birleştiği Karadeniz illerinden merkezi konumda olan Trabzon her sene binlerce turistin vazgeçilmez yerlerinden biri olmayı başarıyla sürdürüyor. Gerek yaylaları gerekse muhteşem doğa atmosferi ile birden fazla gezilecek mekâna ev sahipliği yapan Trabzon gezi yerleri konusundaki yelpazeyi geniş tutarak daha da çok turist ağırlamayı bekliyor. En meşhur yerlerinden biri olan uzun göl Trabzon’da gezilecek yerler arasında ilk sırayı tutar. Özellikle Arap turistlerin ilgisini çeken yaz kış demeden her sezon gidilecek yerlerden biridir. Yemyeşil görünümdeki göl etrafı yürüyüş yolu ile kaplı ortam ve ayrıca antika eşya satıcıları ve et balık restoranları ile çok rağbet gören bir yerdir. Etrafında butik otel olmak üzere geniş aileler için büyük otellerde bulunur.

Yeşil ve Mavinin Gezisi
Dağlık ve ormanlık alanların çokça bulunduğu Trabzon ilinde etrafındaki birbirinden değişik ağaçlarla kaplı Sümela manastırı yine çok yoğun ilgi gören yerlerdendir. Gezi turuna çıkacak kişilerin en çok arattığı konulardan biri olan Trabzon’da gezilecek yerler makalesi bu soruya cevap niteliğindedir. Trabzon Maçka’da bulunan Sümela manastırı oldukça tarihi ve güzel bir konuma sahiptir. Ayrıca Maçka’da bulunan saklı bahçe restoranı da mutlaka gezilmesi ve uğranması gereken bir yerdir. Muhteşem bir yapıya sahip olan bu yer hem yemekleri hem de mükemmel tasarlanmış büyük bahçesiyle oldukça ilgi çekici mistik bir yerdir. Tabii ki bu sayılan yerlerin dışında birçok gezilecek yeri bulunan Trabzon ilinin hem kendi şehrinin insanı hem de turistlerin akın akın geldiği yer olarak bilinen Ayder yaylası pas geçilmez konumdadır. Yeşil tatil arayışında olan çiftler için uygun yer olan Ayder yaylası yaz kış aktif konumdadır. Hamam sevenler için veya kayak yapmak için birçok alternatif sunan bir yer olduğundan Trabzon’da gezilecek yer bir hayli fazladır. Yaylası çok bol ve her birinin neşe dolu ortam sunması ile bilinen Trabzon yaylaları ile meşhur bir yerdir. Özellikle turlarında gezi kapsamında olan Hıdır Nebi çal yaylası oldukça güzel bir atmosfere sahiptir. Yayla içinde birbirinden güzel yeme içme mekânları ayrıca her yerde göremeyeceğiniz doğası ve bitkileri bulunur.

Trabzon’un Mekânları
Her an dolmuşları ile kolay ve hızlıca çarşısına ulaşacağınız Trabzon’da gezilecek yerler arasında Atatürk köşkü ve Ayasofya müzesi çok rağbet gören ve çok gezilen yerler arasındadır. Merkezi konumda olması sebebiyle her ikisine de ulaşım oldukça kolaydır. Özellikle evlenecek çiftlerin resim çekinmek için tercih ettiği bu iki yer turistlere de açık bir yerdir. Yeme içme bakımından harika lezzetleri de sunan Trabzon’da meşhur kuymak, mıhlama, lahana çorbası yemeklerinden mutlaka tatmanız gerektiğini de unutmamalısınız. Aslında şehrin dört bir tarafı gezilecek yerdir. Sahil boyu ufak tezgâhlar eşliğinde sunulan balık ekmekler veya Faroz’da tavşankanı çaylar oldukça fazla hoşunuza gidecek niteliktedir.

Yüzölçümü : 4.662 km2
Rakım : 10 m
Nüfusu (2019) : 808.974
Plaka Kodu : 61
Posta Kodu : 61000
Konum : 40.9929203 Boylam / 39.66122 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar