Beğen

Atatürk Köşkü

Atatürk Köşkü Trabzon‘da bulunan çok önemli bir müzemizdir. İlk olarak 1890 yılında Rus uyruklu bir Osmanlı vatandaşı tarafından Trabzon’un yeşilliklerinin ortasında bir noktaya yapılmıştır. Atatürk Köşkü Trabzon şehir manzarasını da görür. Aynı zamanda dış görünüş olarak da birçok kişinin dikkatini çekmeyi başarır. Mimari olarak Avrupa ve Rönesans’ın etkisini taşır. Atatürk Köşkü’nü ziyaret ederseniz Avrupa simgelerinin çok fazla sayıda kullanıldığını görebilirsiniz. Mustafa Kemal Atatürk tarafından da ziyaret edilmiş olan bu köşk oldukça büyüktür. Mustafa Kemal Atatürk tarafından ilk kez 1924 yılında ziyaret edilmiştir.

Bir sonraki ziyareti ise 1930 yılında gerçekleşmiştir. Son kez köşke ziyaret ettiğinde köşk Atatürk’e armağan edilmiştir. Atatürk toplamda 3 kez bu köşkte bulunmuştur. Son gelişi ise 1937 senesinde ölmeden bir sene öncedir. Bu köşkün çok anlamlı olmasının sebeplerinden bir tanesi ve Atatürk’ün vasiyetnamesini burada yazmış olmasıdır. Köşkü ziyaret ettiğinizde 3. Katta Atatürk’ün yatak odasını, çalışma odasını, banyosunu ve yaverlerinin odalarını görebilirsiniz. 1938 senesinde Atatürk’ün ölümü ile birlikte Atatürk Köşkü de kız kardeşi Makbule Hanım’a miras olarak kalmıştır.

Atatürk Köşkü

5 sene boyunca Makbule Hanım’ın olan bu köşk 1943 yılında Trabzon Belediyesi tarafından yeniden satın alınmıştır ve müze haline getirilmiştir. Atatürk Köşkü’nü ziyaret ederken unutmamanız gereken noktalardan bir tanesi de odalara girişlerin yasak olduğudur. Kapının dış kısmından odaları gözlemleyebilirsiniz. Aynı zamanda köşk içerisinde birçok görevli de bulunur. Görevliler size köşk hakkında gerekli bilgileri verebilir. Atatürk Köşkü oldukça büyüktür ve kocaman bir bahçeye sahiptir. Bahçe ile beraber yaklaşık olarak 8000 metrekarelik bir alana sahiptir. Burayı ziyaret ettiğinizde bahçede bulunan sosyal tesiste oturabilir ve ağaçların altında çay keyfi yapabilirsiniz.

Atatürk Köşkü Giriş

Atatürk Köşkü giriş ücreti olarak kişi başı 9.50 TL’dir. Ancak öğrenciler için indirimli fiyat 4 TL’dir. 6 yaşından küçük olan çocuklar için giriş ücretsizdir. Atatürk köşkü Trabzon’un Ortahisar ilçesinde bulunur. Şehir merkezine yaklaşık olarak 5 kilometrelik bir uzaklıktadır. Ayrıca yolları da çok bakımlı ve gelinmesi kolaydır. Bu nedenle de ulaşım açısından elverişlidir ve çok fazla ziyaretçiyi kendisine çeker.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri