Beğen

Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı)

Trabzon Müzesi (Kostaki Konağı), 1900lü yıllardan bu yana varlığını sürdürmektedir. İlk olarak 1900’lü yılların başlarında konak Zeytinlik Caddesi’nde konut olarak inşa edilmiştir. Bu konutu inşa ettiren Banker Kostaki Teophylaktos’ tur. Konağın yapımında ve inşasında görev alan mimarların İtalyan asıllı olduğu belirlenmiş olup konutun yapımında kullanılan malzemelerinin çoğunluğunun da İtalya’dan ülkemize getirilip kullanıldığı bilinmektedir. 1917 senesinde Konutun sahibi olan Kostaki Teophylaktos ’un iflasından sonra tüm mal varlığıyla beraber bu yapıya da el konulmuştur. Boşta kalan konut Nemlioğlu Ailesi tarafından satın alınmış olup 1924 senesinde ulu önder Atatürk, Latife Hanım ve yanlarında bulunan heyetle beraber Trabzon’a yaptıkları ilk yolculukta bu konakta karşılanmışlardır.

1927-1932 yılları arasında Trabzon Valisi Galip Bey tarafından kamulaştırılmıştır. Yine 1927-1931 senelerinde Hükümet konağı olarak kullanılmıştır. Daha sonrasında 1931-1937 seneleri arasında müfettişlik binası olarak hizmet görmüştür. Konağın bodrum katı dahil olmadan geride kalan bütün odalarının duvarları sivil mimarlık örnekleri olan kalem işi süsüyle donatılmıştır. Restorasyonu 1988-2001 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından tamamlanan yapı ziyarete açılmaya uygun hale getirilmiştir. 22 Nisan 2001 tarihinde Trabzon Müzesi olarak insanların ziyaretine açılmıştır.

Trabzon Müzesi

Konağın bodrum katı; Arkeolojik Eserler, zemin katı; Konak Teşhiri, birinci katı; Etnoğrafik Eserler ve asma katı, İdari Bölüm olarak bölümlere ayrılmıştır. Sergilenen arkeolojik eserler olarak; Eski Metal, Klasik, Helenistik, Roma ve Bizans Dönemi Mermer, Eski Tunç, Bazalt, Pişmiş Toprak ve Cam Eserlerle birlikte Sikkelere yer verilmiştir.

Trabzon Müzesi Gidilişi ve Giriş Ücreti

Trabzon müzesi, Ortahisar ilçesinde bulunan Zeytinlik Caddesi üzerinde yer alır. Gidilişi şehir merkezinde bulunmasının kolaylığı sayesinde yürüyerek veya şehir içi araçla sağlanabilire

Trabzon müzesi; Trabzon ilinin merkez ilçesi olan Ortahisar merkezinde Zeytinlik Caddesi’nde yer alır. Trabzon Müzesine gidiş oldukça kolaydır. Şehir merkezinde bulunduğu için müze yürüyerek ya da şehir içi araçlar kullanılarak ulaşılır. Trabzon müzesi giriş ücreti herkese ziyaret edebilme imkânı sağlayacak kadar düşük bir miktardır. Trabzon müzesi giriş ücreti 5 TL’dir. Müze kartı bulunanlar müzeyi ücretsiz olarak ziyaret edebilmektedir.

Müzesi Ziyaret Saatleri Nelerdir?

Trabzon Müzesi saat 09:00 ile 19:00 saatleri arasında her gün ziyarete açıktır. Yılın her dönemi ve her günü ziyaret edilebilme imkânı sağlar.

Web: http://ktb.gov.tr/

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri