Beğen

Trabzon

Karadeniz Bölgesi’nin en önde gelen kenti olan Trabzon, Doğu Karadeniz Bölümü içerisinde yer almaktadır. 811. 901 nüfusa sahiptir. Aynı zamanda da Doğu Karadeniz Dağları ile Karadeniz arasındaki yerleşim yeri olarak da ifade edilmektedir. Trabzon’un Samsun’dan sonra Karadeniz genelinin en büyük kenti olduğu da belirtilmektedir. 2012 yılından itibaren büyükşehir statüsünü de elinde bulundurmaktadır.

Trabzon Tarihi

Trabzon arkeolojik çalışmaların da merkezi haline gelmiştir. Çeşitli yıllarda yapılan çalışmalar sonrasında Yontma Taş döneminde dahi bölgede yaşam alanlarının olduğu ifade edilmektedir. Öte yandan Kaşkalar ve Hitit dönemlerinde de ayrı bir yer tutmuştur. Bunun dışında Yunan kolonilerinin merkezi olan Trabzon, sonrasında da Pontus, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı toprakları arasında yer almayı başarmıştır.

Trabzon Coğrafyası

Trabzon dar bir sahil şeridine sahiptir. Aynı zamanda da paralel dağlar üzerine yerleşim yaygın olarak adlandırılmaktadır. Burada çok sayıda engebeli bölge ve yayla yer almaktadır.

Trabzon

Trabzon İklimi

Karadeniz’e özel olan iklim Trabzon’u da etkilemektedir. Her mevsim yağış alan bir bölge olarak da bilinir. Aynı zamanda da ormanlık araziler bölge genelinde yaygındır.

Trabzon Nüfusu

Trabzon’da yaşayan kişiler 2020 yılı sonu rakamlarına göre 811. 901 kişi olarak ifade edilmektedir. Ancak çoğu ilçesinde nüfusunda azalma görülmektedir. Bu yüzden Karadeniz Bölgesi’nin genelinde olduğu gibi Trabzon kentinde de dışa göç verme oranının yüksek olduğu kanısının hakim olduğu ifade edilir.

Trabzon Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/trabzon / kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 4.628 km2

Rakım: 36 m

Nüfusu: 807.903

Plaka Kodu: 61

Posta Kodu: 61000

Konum: 41.002639, 39.716661

Bu makale YerelNET tarafından Trabzon şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri