image

Tunceli

Toplam makale bulunmaktadır.

TUNCELİ GEZİLECEK YERLER Tunceli siyasi çekişmelerin gölgesinde olan bir il. Ancak bu durum onun güzelliğine gölge düşürmeye yetmemiş. O kadar verimli ve bereketli toprakların üzerindeki Tunceli bu yönüyle hep merak konusu olmuştur. Özellikle teknolojinin bu kadar yaygın olmadığı zamanlarda bu durum hep sır olarak kaldı. Ardından yapılan araştırmalar, çevrilen eserler gösterdi ki Tunceli Mezopotamya denen bir yere konuşlanmış. Bu yüzden hem tarihi olarak hem tarımsal olarak gayet dolu dolu bir memleket. Tunceli gezilecek yerler bu mercekle bakıldığında daha doğru verileri bize verecektir. Yelmaniye Camii: Bu camii Tunceli’nin en eski camilerindedir. Dediğimiz gibi teknoloji daha yeni yeni gelişen bir şey. Bundan...
Devamı

Tunceli

Kategorisindeki tüm gönderiler

Tunceli

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

TUNCELİ GEZİLECEK YERLER

Tunceli siyasi çekişmelerin gölgesinde olan bir il. Ancak bu durum onun güzelliğine gölge düşürmeye yetmemiş. O kadar verimli ve bereketli toprakların üzerindeki Tunceli bu yönüyle hep merak konusu olmuştur. Özellikle teknolojinin bu kadar yaygın olmadığı zamanlarda bu durum hep sır olarak kaldı. Ardından yapılan araştırmalar, çevrilen eserler gösterdi ki Tunceli Mezopotamya denen bir yere konuşlanmış. Bu yüzden hem tarihi olarak hem tarımsal olarak gayet dolu dolu bir memleket. Tunceli gezilecek yerler bu mercekle bakıldığında daha doğru verileri bize verecektir.

Yelmaniye Camii: Bu camii Tunceli’nin en eski camilerindedir. Dediğimiz gibi teknoloji daha yeni yeni gelişen bir şey. Bundan dolayı camiiyi kim yaptırmış tam bir bilgi yok elimizde. Ancak çok sonradan edinilen ve kesin olmayan bilgilere göre Timur zamanında yapılmış. Camiinin hem içi hem dışı buram buram tarih ve eskilik koktuğundan böyle bir bilgiye de ihtiyaç yok esasen.

Mazgirt Kalesi: Rivayettir ki Urartular zamanında Tunceli’de de bulunmuştur. Hatta yerleşim yeri Tunceli’dir. Ve ayrıca Urartular çok sağlam yapılar yapmaya baya meraklılar. Çünkü bulundukları coğrafya kendilerini daha çok korumalarını gerektiriyor. Dağlık bölge olmasından dolayı korunma ihtiyacı fazla. Ayrıca dağlık sağlam yerlere yapılacak evlerin kesin sağlam olma durumu olduğundan evler hep tepelere dağ içlerine yapılmış. Bunlardan biri de Mazgirt Kalesi. İnsan baktığında çok şaşırıyor. O zamanın teknolojisi ile bu oyukların açılması bu kalelerin inşaası aslında mümkün gözükmüyor. Ancak o dönemde kullandıkları teknoloji her neyse bunu mümkün kılmış. Kısacası kalenin şeklinden şemailinden çok nasıl yapıldığı ile ilgileneceksiniz.

Mahsume Hatun Türbesi: Estetik açıdan tam da Tunceli’ye uygun olan türbe tam bir kültürel eser. Ancak sorun şu ki kim tarafından yaptırıldığı ve hangi tarihte yaptırıldığı belli değildir. Özellikle Doğu taraflarında bu kadar belirsizliğin olmasındaki sebep tamamen bölgesel savaşlar. Biraz tarih okuduğunuzda göreceksiniz ki Anadolu üzerinde en çok Tunceli taraflarında kargaşalar yaşanmış. Medeniyetler kurulmuş, dikiş tutmamış. Gelen bir önceki kurulan her şeyi yakıp yıkmış… Gelinen noktada bir tane bile tablet bulunmaması gayet normal.

Ferruh Şad Bey Türbesi: Tunceli sınırlarında pek alışkın olmayacağımız bir türbe. Bu türbeyi diğer türbelerden ayıran şey hem yazıtının bulunması hem mistik olması. Yazıtında yer aldığı bilgilere göre 1500 yıllarında yapılmış. Ve Ferruh Şad Bey kendi adına yaptırmış. Türbeye gidenlerin ortak noktası bu türbede rahatlama hissinin fazla olması yönünde. Mistik konular zaten his ile alakalı. Ancak her his tabiki mistisizm değildir. Ama yüzlerce insan aynı şeyi söylüyorsa burda durup düşünmek doğru olacaktır.

Munzur Vadisi Milli Parkı: Devlet tarafından koruma altında olan bu parkta her şey doğal her şey. Özellikle doğal ortamında yetişen sarmısak herkesin sevgilisi. Tunceli gezilecek yerler akla hem sarmısağı hem de Pülümür Suları’nı getiriyor ister istemez.Katkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar