Beğen

Tunceli

Doğu Anadolu Bölgesi içerisinde yer alan Tunceli; aynı zamanda da farklı isimlerle de anılmaktadır. Bölgede yaşayan Zazalar tarafından Mamekiye olarak adlandırılmaktadır. Antik Yunan döneminde de bu bölgeye Daranis, Derksene gibi isimler de verilmiştir. Cumhuriyetin kurulmasından 1935 yılına kadar Tunceli; Elazığ’a bağlı bir ilçe olarak ifade edilmektedir. Aynı zamanda da 30 Aralık 1946 yılında alınan kararlar hususunda da Mamekiye ismi değişerek Tunceli adını almıştır.

Tunceli İklimi

Tunceli iklimi bakımından sert karasal olarak adlandırılabilir. Dağların bulunduğu konumdan ötürü bu şehrin kış aylarında oldukça soğuk ve kar yağışlı olduğu ifade edilmektedir. Yaz aylarında ise oldukça sıcak ve kurak bir dönem ortaya çıkmıştır.

Tunceli yabanı hayvanların da çok sayıda olduğu bir yerleşim alanıdır. Kırmızı benekli alabalıklarıyla bu bölge ünlüdür. Öte yandan karaca, dağ keçisi, su samuru, vaşak,i tilki, vahşi kedi, tavşan, kartal, ağaçkakan, yarasa, atmaca, şahin, Hazar kaplanı, Anadolu parsı ve Çizgili sırtlan da bu bölgede yer almaktadır.

Tunceli genelinde ünlü olan bir diğer unsur da önemli bir bitkidir. İl genelinde ters laleler de oldukça dikkat çekmektedir.

Tunceli

Tunceli’nin Munzur Dağları, Buyer Baba Dağları, Sülbüs Dağı, Bağır Dağı ve Zel Dağı da ilgi çekmektedir. Aynı zamanda da Zage, Ali Boğazı, Munzur Vadisi ve Kutudere Geçidi de Doğu Anadolu ile Karadeniz’i bağlayan noktalar olarak tabir edilmektedir.

Tunceli Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/tunceli/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 7.583 km2

Rakım: 922 m

Nüfusu: 86.527

Plaka Kodu: 62

Posta Kodu: 62000

Konum: 39.106187, 39.548250

Bu makale YerelNET tarafından Tunceli şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri