image

Uşak

Toplam makale bulunmaktadır.

Uşak, İç Ege bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 370.509'dir. Uşak yöresi tarihin bilinen dönemlerinden beri bir yerleşim bölgesidir. Kentin bilinen en eski adı Temenothytiadır.[kaynak belirtilmeli] Kent bu adı Heraklilerden Aristomakhosun oğlu Temenostan almıştır. UŞAK GEZİLECEK YERLER Ege Bölgesinde olup Ege Bölgesinde gibi davranmayan bir il Uşak. Ege Bölgesinde içlerde olduğundan karasal iklim hakimdir. Bu yüzden İzmir’de aradığınız ortamı Uşak’ta da ararsanız üzülürsünüz. Ancak Uşak’ın da kendine has güzellikleri vardır. Seyahat planında geçiş il olabilir. Günübirlik seyahatler için de uygundur. Uşak gezilecek yerler dediğimizde fazla bir seçeneğin olmaması bir yönden gayet iyi. Fazla seçenek kafa karışıklığına sebep...
Devamı

Uşak

Kategorisindeki tüm gönderiler

Uşak

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Uşak, İç Ege bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 370.509'dir. Uşak yöresi tarihin bilinen dönemlerinden beri bir yerleşim bölgesidir. Kentin bilinen en eski adı Temenothytiadır.[kaynak belirtilmeli] Kent bu adı Heraklilerden Aristomakhosun oğlu Temenostan almıştır.

UŞAK GEZİLECEK YERLER
Ege Bölgesinde olup Ege Bölgesinde gibi davranmayan bir il Uşak. Ege Bölgesinde içlerde olduğundan karasal iklim hakimdir. Bu yüzden İzmir’de aradığınız ortamı Uşak’ta da ararsanız üzülürsünüz. Ancak Uşak’ın da kendine has güzellikleri vardır. Seyahat planında geçiş il olabilir. Günübirlik seyahatler için de uygundur. Uşak gezilecek yerler dediğimizde fazla bir seçeneğin olmaması bir yönden gayet iyi. Fazla seçenek kafa karışıklığına sebep olacağından az seçenek daha rahat gezmeye imkan sağlar.

Atapark: Şehrin en güzel parklarından biri olan Atapark tatilcilere dinlenme imkanı sağlıyor. Eğer gezmeden çok sıkıldıysanız veya başka bir sebep varsa kendinizi Atapark’a atabilirsiniz. Sakin ve düzenli olmasıyla ve gözleri yormamasıyla tam bir şehiriçi park. Peyzajı gayet başarılı olan park bebekler ve çocuklar için de güvenli. Özellikle puset, ana kucağı vs. gibi bebek eşyalarıyla güvenle parkta gezinebilirsiniz. Acıkan çocuğunuza, bebeğinize rahatlıkla yemek yedirebilirsiniz. Park tamamiyle anne-çocuk dostudur. Bundan dolayı Uşak plânınız içinde Atapark muhakkak olmalı.

Atatürk ve Etnoğrafya Müzesi: Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk cumhurbaşkanı olan Atatürk’ün var olduğu müzedir. Müzede sadece Atatürk yok tabiiki. Gittiğinizde karşınıza çıkacak diğer değerlerin varlığı da gözlerinizi yaşartacak. O tarihi dokunun ağırlığı altında ezmeye kararlı olan müze sizi başka dünyalara götürecek. Yer yer notlar almak isteyeceğiniz müzede bir dünya bilgi ile kendinizi güncellemiş olacaksınız. Hem turistik gezi hem kültürel gezi yaparak bir taşla iki kuş vurmuş olacaksınız.

Uşak Kent Tarihi Müzesi: Biraz da Uşak tarihi konuşalım derseniz bu müzeyi gezebilirsiniz. Uşak ile alakalı ne kadar bilgi varsa hepsi bu müzede. Müzeye katkı sağlayan isimler o kadar özverili çalışmış ki müzeden ayrıldığınızda Uşak’a hakim olmamanız mümkün değil. Müzenin güncellenip güncellenmeyeceği belli değil. Ancak yeni bir bilgide muhakkak müze haberdar edilecektir. Internet sitesinden iletişime geçmek gibi bir imkanı da içinde barındıran müzeyle bağınız hiç kesilmiyor.

Çokkozlar Piknik Alanı: Her yerde piknik yapılabilir ancak asıl piknik alanlarında piknik yapılır. Ve Çokkozlar Piknik Alanı size süper bir piknik imkanı sağlıyor. Çocuklarınız varsa gönül rahatlığı ile piknik alanına salabilirsiniz. Göz ucuyla ilgilenmeniz dahilinde alanda çocuğunuz özgürce dolanabilir. Oyunlar kurabilir ve oynayabilir. Siz rahatça gezebilirsiniz. Kaybolma gibi bir durum söz konusu olmaz. Ve en önemlisi rahat rahat piknik yapabilirsiniz. Çünkü o alan park vs değil ve siz memnun olun diye her şey düşünülmüş.

Uşak Halı ve Kilim Müzesi: Uşak dendiğinde zaten akla direkt halı, kilim geliyor. Ancak bu nerden çıktı bu kültür neden Uşak üzerine yapıştı kimse bilmiyor. İşte bu müze o açlığı kapatıyor. Uşak gezilecek yerler içinde kesinlikle bu müze de olmalı. Çünkü halı ve kilimin eğlenceli yolculuğunu bu müzede çok net öğrenebiliriz. Sizler içinde farklı bir deneyim olacaktır.

Yüzölçümü : 5.341 km²
Rakım : 907 m
Nüfusu (2019) : 370.509
Plaka Kodu : 64
Posta Kodu : 64000
Konum : 38.6691674 Boylam / 29.33616 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar