Beğen

Uşak

Uşak kenti Ege Bölgesi’nin İç Batı Bölümü içerisinde yer alsa da aynı zamanda da İç Anadolu Bölgesi ile bir geçiş noktası olarak adlandırılmaktadır.

Uşak ili antik dönemlere kadar dayanan bir geçmişe sahiptir. Geçiş bölgesi olmasından dolayı MÖ 4000 yıllarına kadar tarihi vardır. Bronz çağı içerisinde bu yerleşimin ortaya çıktığı ifade edilmektedir. Sonrasında da MÖ 2000 yıllarında Hitit, MÖ 1000 yıllarında ise Frig kapsamına girmiştir. Ancak bu süre zarfında daha çok İon kültürünü benimseyen bir nokta olarak da ifade edilmektedir. MÖ 600 yıllarında Lidyalıların sonrasında da Perslerin hakimiyet alanı gündeme gelmektedir. Ancak Büyük İskender’in bu bölgeyi fethetmesiyle beraber bu durum sonlanmıştır. Bu süre zarfından sonraki dönemde de MS 12. Yüzyıla kadar Bizans sınırları arasında yer almıştır. 1391 yılında da Germiyanoğulları’ndan Osmanlı Devleti’ne Yıldırım Bayezid tarafından katılmıştır. Bu süre zarfında Kütahya Sancağı’na bağlı bir merkez olarak kalmaya başlamıştır. Bu aşamada da Hüdavendigar Sancağı olarak adlandırılmaya başlanmıştır.

Uşak Nüfusu

2020 yılı sonu raporlarına göre bu kentin genel nüfus sayısı 256.669 kişi olarak ifade edilmektedir. Aynı zamanda da bu kentte Rum ve Ermeni nüfusu az sayıda olsa da görülen bir detay olarak adından söz ettirmektedir.

Uşak

Uşak Sanayisi

Uşak genelinde tekstil ve deri faaliyetleri yürütülmektedir. Aynı zamanda da 1926 yılında kurulan Uşak Şeker Fabrikası da dikkat çekmektedir.

Uşak Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/usak/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 5.556 km2

Rakım: 907 m

Nüfusu: 349.459

Plaka Kodu: 64

Posta Kodu: 64000

Konum: 38.674205, 29.405892

Bu makale YerelNET tarafından Uşak şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri