image

Van

Toplam makale bulunmaktadır.

Van, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan en büyük şehirdir. 2019 sonu itibarıyla nüfusu 1.136.757 kişidir.Kuzeyinde Ağrı, batısında Bitlis, güneybatısında Siirt ve güneyinde Hakkâri bulunur. Şehir adını bölgenin en büyük gölü olan Van Gölünden almıştır. Van’da insan yerleşim MÖ 7000 Yıllarına kadar uzanır. Van Kalesinin 6 km güneyinde bulunan Tilkitepe ve Van Gölü’nün kuzeyindeki Ernis Mezarlıklarında yapılan kazılarda Kalkolitik, Tunç, Demir çağlarına ait yerleşimler bulunmuştur. Van’ın medeni tarihi Urartular ile başlar. Van, bugünkü Doğu Anadolu Bölgesi ve Ermenistan ile civarındaki toprakları kapsayan Urartu Devleti’nin merkeziydi. VAN GEZİLECEK YERLER Van, Dünya üzerindeki en eski yaşam yerlerinden biridir. Yalnızca tarihi güzellikleriyle değil görülmeye...
Devamı

Van

Kategorisindeki tüm gönderiler

Van

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Van, Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesinde bulunan en büyük şehirdir. 2019 sonu itibarıyla nüfusu 1.136.757 kişidir.Kuzeyinde Ağrı, batısında Bitlis, güneybatısında Siirt ve güneyinde Hakkâri bulunur. Şehir adını bölgenin en büyük gölü olan Van Gölünden almıştır. Van’da insan yerleşim MÖ 7000 Yıllarına kadar uzanır. Van Kalesinin 6 km güneyinde bulunan Tilkitepe ve Van Gölü’nün kuzeyindeki Ernis Mezarlıklarında yapılan kazılarda Kalkolitik, Tunç, Demir çağlarına ait yerleşimler bulunmuştur. Van’ın medeni tarihi Urartular ile başlar. Van, bugünkü Doğu Anadolu Bölgesi ve Ermenistan ile civarındaki toprakları kapsayan Urartu Devleti’nin merkeziydi.

VAN GEZİLECEK YERLER
Van, Dünya üzerindeki en eski yaşam yerlerinden biridir. Yalnızca tarihi güzellikleriyle değil görülmeye değer eşsiz doğasıyla da ziyaretçilerine harika anlar yaşatmaktadır. En az 3 gününüzü ayırmanız gereken Van’da gezilecek yerleri sizin için derledik.

Van Kalesi: Bu yapı Urartu Kralı 1. Sarduri tarafından yaptırılmıştır. Şehrin merkezine yaklaşık olarak 5 kilometre uzaklıktadır. Kalenin içinde mezar, tapınak, burç ve surlar ayrıca Kral 1. Sarduri’ye ait olduğu düşünülen çivi yazısı ile yazılmış olan kil tabletler bulunmaktadır. Kaleyi ziyaret ettikten sonra hemen yanında bulunan Van Evi’ni de ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Çavuştepe Kalesi: Gürpınar ilçesine bağlı Çavuştepe köyünde yer alan bu tarihi yapı merkeze 25 kilometre uzaklıktadır. Yukarı ve Aşağı kale olmak üzere iki kısımdan oluşur. Kale, Urartu Tanrısı İrmuşini için inşa edilmiştir. Hakkari- Van güzergahının güney tarafında yer alan Çavuştepe Kalesi; tarihe ışık tutan, önemli bulguları bünyesinde barındıran, önemli bir mirastır.

Van Gölü : Van ve Bitlis illeri arasında bulunan volkanik bir set gölüdür. Türkiye’nin en büyük gölü ve Orta Doğu’nun en büyük ikinci gölü olma unvanını elinde bulundurur. Burası öyle bir göldür ki, uçakla Van’a gidiyorsanız iniş sırasında camdan aşağıya bakarsanız ‘’Burada denizin ne işi var?’’ diyebilirsiniz.
Gölün çevresinde yöresel kahvaltı sunan mekânlar ve gölün bulunmaz maviliği ziyaretçileri mekana hayran bırakıyor.

Hoşap Kalesi : Yazıdan da anlayacağınız üzere Van, tam olarak kaleler şehri. Görmenizi tavsiye ettiğimiz bir diğer tarihi yapı ise şehrin merkezine 60 kilometre uzaklıktadır. Mahmudi Süleyman tarafından 1640’lı yıllarda yaptırılan yapı, günümüze kadar büyük ölçüde korunarak gelmiştir. Kalenin içinde sarnıç, köy evleri, zindan, mescit bulunmaktadır.

Akdamar Adası ve Kilisesi : Van denilince akla gelen ilk yerlerden biri olan Akdamar Ada’sı, Van Göl’ünün en büyük ikinci adasıdır. Van’ın Gevaş ilçesi içerisinde yer alan ada ziyaretçilerini büyülemektedir. Adada yer alan Kilise Orta Çağ Ermeni mimarisinin en önemli eserlerinden biridir. 1113 yılında manastıra dönüştürülmesinin ardından adı Kutsal Haç Kilisesi olarak değiştirilmiştir.
Adayı ziyaret etmek isteyenler Gevaş ilçesinden kalkan feribotlara binebilirler. Feribot fiyatları, kişi başı, gidiş geliş olmak üzere yalnızca 15 liradır.30 dakikalık bir yolculuğun ardından adaya ulaşabilirsiniz.10 liralık bir ücret ile ( Müzekart’ı olanlar için ücretsiz) adaya girişinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

Muradiye Şelalesi : Yapacağınız seyahat yaz aylarına denk geliyorsa mutlaka görmeniz gereken bir doğa harikasıdır Muradiye Şelalesi. Yüksekliği yaklaşık 50 metre olan şelalenin ismi bir rivayete göre 4. Murat’tan gelmektedir. Piknik alanı olarak sıkça tercih edilen bölge kamp tutkunları içinde vazgeçilmez bir bölgedir.
Şeytan Köprüsü : Muradiye şelalesinin yakınlarında bulunan köprü Bend-i Mahi Çay’ının üzerine kuruludur. 17 metre yüksekliğinde ve oldukça dar inşa edilmiştir. Anlatılan bir rivayete göre köprünün üstünden geçmek isteyen düğün alayı oradan düşerek hayatını kaybetmiştir.

Yüzölçümü : 21,334 km²
Rakım : 1,730 m
Plaka Kodu : 65
Posta Kodu : 65000
Konum : 38.5028196 Boylam / 43.21847 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar