Beğen

Van

Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük ili olan Van; Ağrı, Bitlis, Siirt, Hakkari illeriyle sınır komşusudur. Aynı zamanda da doğuda İran ülkesiyle sınır halinde yer almaktadır. Anadolu’nun en büyük su kaynakları arasında başı çeken Van Gölü’nü de sınırları içerisinde tutmaktadır. Oldukça verimli ve su kaynakları bakımından da zengin bir bölgedir. Öte yandan Dünya genelinde en eski kentlerden bir tanesi olarak da adlandırılmaktadır.

Van Coğrafyası

Ülkenin en büyük beşinci ili olarak yüzölçümü bakımından öne çıkmaktadır. Aynı zamanda da bu kentin çoğu kısmının dağlık ve engebeli olduğu da bilinmektedir. Bu ilin geniş bir yüzölçüme sahip olduğu ifade edilse de yerleşim alanı kısıtlı olarak adlandırılmaktadır. Genel rakımı da 1727 metre olarak ifade edilmektedir.

Van Bitki Örtüsü

Van şehrinde bozkır bitki örtüsü yaygın olarak görülmektedir. Aynı zamanda da ormanın azlığı bakımından da bu ilin üst sıralarda olduğu söylenebilir. Ağaçlık alanlarında ise genel olarak meşe ve sarıçamları görebilmek mümkündür. Şehrin kuzey kısmında da antropojen bozkıra rastlanılır.

Van

Van İklimi

İl genelinde sert karasal iklim hakimdir. Kışları uzun ve soğuk olmasının yanı sıra ortalama beş ay boyunca karlı olduğu ifade edilmektedir. Yazları da Van Gölü etkisini göstererek, diğer karasal iklim bölgelerine göre biraz daha ılıman olduğu ifade edilmektedir. Bu yüzden de Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki diğer noktalara göre daha da elverişlidir.

Van Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/van/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 20.921 km2

Rakım: 1.730 m

Nüfusu: 1.149.342

Plaka Kodu: 65

Posta Kodu: 65000

Konum: 38.501049, 43.373110

Bu makale YerelNET tarafından Van şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri