image

Yalova

Toplam makale bulunmaktadır.

Yalova, Marmara bölgesinde bulunan bir şehirdir. 6 Haziran 1995 Yılında istanbuldan ayrılarak il statüsü kazanmıştır. 2019 yılı verilerine göre nüfusu 270.976’dır. YALOVA GEZİLECEK YERLER Marmara Denizi kuzeyinde kalan ve güneyinde Bursa, doğusunda Kocaeli ile çevrili olan Yalova ili, Türkiye’nin en küçük illerinden birisi olarak bilinir. Samanlı Dağları’nın yamacında kurulmuş olan il, Marmara Bölgesi’nin ise güneydoğu kesiminde yer almaktadır. Toplam da 6 ilçe ve 15 belediyeden oluşan Yalova, 1995 yılında da il statüsünü kazanmıştır. Yalova gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir alana sahiptir. Özellikle denizinin temiz olması nedeniyle birçok insan yaz dönenlerin de buraya akın etmektedir. Yalova’ya geleceğiniz zaman otel rezervasyon...
Devamı

Yalova

Kategorisindeki tüm gönderiler

Yalova

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Yalova, Marmara bölgesinde bulunan bir şehirdir. 6 Haziran 1995 Yılında istanbuldan ayrılarak il statüsü kazanmıştır. 2019 yılı verilerine göre nüfusu 270.976’dır.

YALOVA GEZİLECEK YERLER
Marmara Denizi kuzeyinde kalan ve güneyinde Bursa, doğusunda Kocaeli ile çevrili olan Yalova ili, Türkiye’nin en küçük illerinden birisi olarak bilinir. Samanlı Dağları’nın yamacında kurulmuş olan il, Marmara Bölgesi’nin ise güneydoğu kesiminde yer almaktadır. Toplam da 6 ilçe ve 15 belediyeden oluşan Yalova, 1995 yılında da il statüsünü kazanmıştır. Yalova gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir alana sahiptir. Özellikle denizinin temiz olması nedeniyle birçok insan yaz dönenlerin de buraya akın etmektedir. Yalova’ya geleceğiniz zaman otel rezervasyon işlemlerinizi mutlaka çok önceden yaptırmak da fayda var. Özellikle termal otel kış aylarında çok fazla turisti çekmektedir.

Yürüyen Köşk
Yalova Sahili’nde bulunan Yürüyen Köşk, Millet Çiftliği’nin içinde yer almak da ve oldukça fazla ziyaretçi almaktadır. Atatürk’ün isteğiyle birlikte 1929 yılında yapılan köşk, bir çınar ağacının yanında bulunmaktadır. Köşkün adının hikayesi de bu çınardan dolayı gelmektedir. Yürüyen kökün bir hikayesi bulunmaktadır. 1930 yılında çınar ağacının dalı köşkün çatısına değdiği için görevliler Atatürk’ten dalı kesmek için gerekli izinleri istemektedir. Bunun üzerine ise Atatürk çınar ağacının dalının kesilmesini istemediği için binanın raylar yardımıyla biraz ileriye alınmasını tercih etmektedir. Böylelikle köşk yıkılmamış oldu ve çınar ağacı kesilmekten kurtulmuş oldu. O zamandan beri de yürüyen köşk adıyla kalmıştır. 2006 yılından sonra da Yalova Belediyesi tarafından onarılan bu köşk bir müze olarak hizmet vermektedir.

Su düşen Şelalesi
Yalova Termal ilçesinde bulunan Sudüşen Şelalesi, şehrin doğa harikalarından biri olarak bilinmektedir. Samanlı Dağları’nın arasında bulunan şelalenin olduğu yerde yeşilin her tonunu göreceğiniz ormanlık alanlar da bulunmaktadır. Şelalenin akıntısı oldukça kuvvetli olduğu için burada yüzmek pek güvenli olmayabilir. Ancak piknik alanları ve muhteşem doğasıyla birlikte kamp, doğa yürüyüşü, bisiklet turları gibi birbirinden farklı aktiviteler için oldukça elverişli bir bölgedir.

Çınarcık
Çınarcık, Yalova’nın merkez dışındaki en büyük ilçesi olarak bilinir. Yalova’ya 20 km uzaklıkta bulunan ilçenin tarihi ise MÖ 4000 yılına kadar uzanmaktadır. Frigyalılar, Kimiryalılar ve Romalılar’ın izlerini taşıyan ilçe ise Bizans Dönemi’ndeki adı temiz havası olan şehir anlamına gelen ismi kullanıştır. Özellikle hafta sonu gezilerinde ve yaz aylarında oldukça turist çeken Çınarcık da yapılacak birçok aktivite bulunur.

Yalova Termal Kaplıcaları
Yaklaşık 4000 sene önce gerçekleşmiş doğa olaylarıyla meydana gelen Yalova Termal Kaplıcaları, Yalova il merkezinden 12 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Türkiye’de şifa turizmi denildiği zaman akla ilk gelen yerlerden biri olan kaplıcalar, Türkiye de bulunan tek kaplıcalardır.
Sularının kaliteli ve içilebilir olması nedeniyle de dünyadan birçok insan bu kaplıcalara gelmektedir. Yalova Termal Kaplıcaları 2000 seneden beride insanların şifa aradıkları yer olarak biliniyor.

Yüzölçümü : 798 km²
Rakım : 30 m
Nüfusu (2019) : 270.976
Plaka Kodu : 77
Posta Kodu : 77000
Konum : 40.6435819 Boylam / 29.1961481 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar