Beğen

Yalova

1995 yılından beridir vilayet olarak adlandırılan Yalova; Armutlu Yarımadası ile Samanlı Dağları arasında yer almaktadır. Aynı zamanda da Marmara Denizi’ne de kıyısı bulunmaktadır. Kocaeli ve Bursa ile de komşudur.

Yalova vilayeti ülkenin en küçük ili olarak da ifade edilmektedir. Aynı zamanda da deniz sahil bölgesi 105 km olmasından ötürü en uzun kıyıya da sahip olarak adlandırılmaktadır. Oldukça verimli ovaları içerisinde barındırmasının yanı sıra Çınarcık, Gökçedere, Kirazlı, Kılıçköy ve Taşköprü ile deniz turizmini gündeme getirmektedir.

Yalova Bitki Örtüsü

Yalova’nın bitki örtüsü maki ve orman olarak ortaya çıkmıştır. Aynı zamanda da yüksek alanlarda ormanlık arazileri görebilmek de mümkündür. Genel olarak kayın, meşe, gürgen, kızılcık, kestane ve ıhlamur ağaçları bölgede yaygındır.

Yalova

Yalova İklimi

Yalova ilinin iklim şartları Akdeniz İklimi’ne müsaittir. Yazları sıcak ve kurak geçen bir dönem olsa da kış anlarında da serin ve bol yağışlı olarak ifade edilmektedir.

Yalova Etnik Çeşitliliği

Bu şehrin genelinde pek çok etnik kimlikten insana rastlamak mümkündür. Pomak, Avar, Çerkes, Laz, Gürcü, Dargi, Kürt, Boşnak, Tatar gibi etnik kimliklere sahip isimler de yer almaktadır.

Yalova Nüfusu

Yalova kentinin nüfusu 2020 verilerine göre 135. 567 olarak öne çıkmaktadır. Ancak Marmara Bölgesi’ndeki diğer kentlerin aksine kırsal kesimde de yoğunluk görülebilmektedir. Buradaki halkın tarım ve hayvancılık ağırlıklı olduğu da bilinmektedir.

Yalova Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/yalova/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 799 km2

Rakım: 5 m

Nüfusu: 276.050

Plaka Kodu: 77

Posta Kodu: 77000

Konum: 40.654779, 29.284160

Bu makale YerelNET tarafından Yalova şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri