image

Yozgat

Toplam makale bulunmaktadır.

Yozgat, İç Anadolu bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 421.200’dir. 14 İlçeden oluşan yozgat’ın en kalabalık ilçesi merkez ilçesidir. İlin eski adı Bozok olup, 1927 yılında ismi “Yozgat” olarak değiştirilmiştir. Oğuzların; “Bozok” koluna mensup Türkmenlerin bu bölgeye akınıyla birlikte, yöre “Bozok” ismiyle anılmıştır. 1800’lü yıllara doğru bu ismin yanı sıra “Yozgat” adı da telaffuz edilmiştir. YOZGAT GEZİLECEK YERLER İç Anadolu Bölgesi’nin tarım ve hayvancılık ağırlıklı şehirlerinden olan Yozgat, çok sayıda tarihi mekânı barındırıyor. Anadolu’nun kapılarını Türklere açan savaş Malazgirt’ten sonra atalarımız Yozgat’ın Bozok yaylalarına yerleşmiştir, Bu sebeple manevi olarak da değeri olan bu has Anadolu şehrinde görülecek...
Devamı

Yozgat

Kategorisindeki tüm gönderiler

Yozgat

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Yozgat, İç Anadolu bölgesinde bulunan bir şehirdir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 421.200’dir. 14 İlçeden oluşan yozgat’ın en kalabalık ilçesi merkez ilçesidir. İlin eski adı Bozok olup, 1927 yılında ismi “Yozgat” olarak değiştirilmiştir. Oğuzların; “Bozok” koluna mensup Türkmenlerin bu bölgeye akınıyla birlikte, yöre “Bozok” ismiyle anılmıştır. 1800’lü yıllara doğru bu ismin yanı sıra “Yozgat” adı da telaffuz edilmiştir.

YOZGAT GEZİLECEK YERLER
İç Anadolu Bölgesi’nin tarım ve hayvancılık ağırlıklı şehirlerinden olan Yozgat, çok sayıda tarihi mekânı barındırıyor. Anadolu’nun kapılarını Türklere açan savaş Malazgirt’ten sonra atalarımız Yozgat’ın Bozok yaylalarına yerleşmiştir, Bu sebeple manevi olarak da değeri olan bu has Anadolu şehrinde görülecek çok şey var. İşte Yozgat gezilecek yerler…

Çapanoğlu Cami
Yozgat merkezde yer alan cami, 1700’lü yıllarda Avrupa mimarisinin esintileriyle Anadolu’da yapılan ilk cami olma özeliğini taşıyor. Görkemli cami, şehrin her noktasından görülebiliyor. Caminin yanı başında yer alan türbede Çapanoğlu ailesi ve akrabalarının mezarları yer alıyor.

Saat Kulesi
Şehrin en önemli sembollerinden olan ve Yozgatlı Şakir Usta tarafından yapılan kule, ince mimari izler taşımaktadır. Bu eser de şehrin her noktasından rahatlıkla görünmektedir.

Nizamoğlu Konağı
Eski ve tarihi bir konak olan yapı, günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Bahçeli sevimli müstakil bir evi andıran bu müzede, arkeolojik eserlerin yanı sıra canlandırma eserlerin yanı sıra, yörenin eski usul giyim tarzını ve yaşayışını anlatan küçük alanlar oluşturulmuştur.

Karabıyık Köprüsü
Boğazlayan ilçesinin yakınında yer alan bu köprü, Yavuz Sultan Selim tarafından yaptırılmıştır. Sultan Selim ve ordusunun Mısır Seferi’ne giderken karşılarına çıkan Kanak Nehri üzerinden geçmek için bu köprüyü yaptırdığı bilinmektedir. Kemerli ve gözlü olarak moloz taştan yapılan köprü günümüzde sadece turistik olarak kullanılmaktadır.

Çamlık Milli Parkı
Türkiye’de ilan edilen ilk milli park olan Çamlık Parkı, doğanın bütün güzelliklerini bir arada sunuyor. Nadir bulunan çam ağacı türlerinin bulunduğu parkta, 30 a yakın endemik bitki yer almaktadır. Yeşil ve mavinin buluşma noktası olan bu doğa harikası parkta huzurlu saatler geçirebilirsiniz.

Saraykent Kaplıcaları
Merkeze 1 saat uzaklıktaki Saraykent Kaplıcaları her yıl binlerce sağlık turistini ağırlamaktadır. Romatizma, kadın hastalıkları gibi birçok derde deva olduğu söylenen kaplıcanın suları bol miktarda mineral ve kalsiyum içermekte. Suyun sıcaklığı ise neredeyse 75 derece. Otel ve pansiyonların bulunduğu bölgeye, sakin bir tatil ve termal suyun şifası için uğrayabilirsiniz.

Basilica Therma
Sarıkaya İlçesi’nde yapılan kazılarda ortaya çıkan bu şifa merkezi, Anadolu’nun ilk termal tedavi merkezi olarak biliniyor. Roma İmparatorluğu döneminden kalan bu eserin, zengin termal kaynaklar üzerinde olduğu için turizme kazandırılacağı belirtiliyor. 3 bin yıllık bir termal şifa, ilerleyen zamanlarda sağlık turizmcilerine sunulmayı bekliyor.

Akdağmadeni Kilisesi
1800’lü yıllarda inşa edilen bu eski kilise, bu gün harabe bir halde bulunuyor. Mimarisinde mermer ve taş detayların dikkat çektiği kilise ziyaretçilerini bekliyor. Yozgat gezilecek yerler başında gelen Akdağmadeni ilçesi başlı başına bir müze niteliğinde. 10’dan fazla tarihi eseri barındıran ilçe çok sayıda turisti ağırlıyor. Bölgede yer alan ormanlar her mevsim ayrı bir güzellikte. Özellikle bahar ve yaz aylarında ziyaretçilerini coşkuyla karşılayan bu ormanlar birçok ağaç türünü barındırıyor. Mesire alanları bulunan ormanda, güzel bir doğa yürüyüşü sonrası keyifli bir piknik yapabilirsiniz.

Yüzölçümü : 14,123 km²
Rakım : 1300 m
Nüfusu (2019) : 421.200
Plaka Kodu : 66
Posta Kodu : 66000
Konum : 39.8152147 Boylam / 34.7771386 EnlemKatkı Sağlayanlar

YerelNET Derneğine katkıda bulunan firma ve kurumlar