Beğen

Yozgat

İç Anadolu Bölgesi’nin Orta Kızılırmak Bölümü içerisinde yer alan bu ilin aynı zamanda da Bozok yaylası üzerine kurulduğu da bilinmektedir. Sınırları Ak Dağlar, Delice Irmağı ve Deveci Dağları olarak ifade edilmektedir. İl genelinde yüksek dağlar ve vadiler dikkat çekmektedir. Kuzeyde yer alan Çekerek Vadisi biraz daha ılıman şartlara sahip olsa da genel olarak bu kent sınırları içerisine karasal iklimi görebilmek mümkündür.

Yozgat Doğal Güzellikleri

Doğal güzellikleriyle de dikkat çeken bir kent olan Yozgat; yeşillik alanları ve yaylalarıyla fazlasıyla dikkat çekmektedir. Özellikle Akdağ Madeni etrafında bu tip yaylaları görebilmek mümkündür. Öte yandan Ak Dağları etrafında da av meraklılarına dair bir turizm seçeneği de ortaya çıkmaktadır. Bu bölgede yabani hayvanların varlığı da herkesin ziyaret ettiği noktalardan bir tanesi olmasını sağlamaktadır.

Yozgat

Yozgat kaplıcalarıyla da dikkat çeken bir konumda yer almaktadır. Çayıralan, Sarıkaya, Sorgun ve Yerköy bölgesinde yer alan kaplıcalar da tesisleriyle dikkat çeken konumdadır. Öte yandan Çekerek ve Delice Çayı etrafında da mesire alanları yer almaktadır.

Yozgat Çamlığı

Yozgat’ın en gözde yerlerinden bir tanesi de Yozgat Çamlığı’dır. Şifalı olduğu bilinen su kaynaklarının yanı sıra doğal güzellikleri ve mesire noktalarıyla dikkat çekmektedir. Yozgat halkının genel olarak yaz aylarını burada geçirdiği bilinmektedir. 1956 yılından beridir bu alanın park olarak halka açıldığı da bilinmektedir.

Yozgat Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/yozgat/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 13.690 km2

Rakım: 1.317 m

Nüfusu: 432.560

Plaka Kodu: 66

Posta Kodu: 66000

Konum: 39.820806, 34.808725

Bu makale YerelNET tarafından Yozgat şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri