image

Zonguldak

Toplam makale bulunmaktadır.

Zonguldak, Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde bulunan bir liman kentidir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 596.053’dir. Ayrıca Türkiye’nin en zengin taşkömürü madenlerini barındırır. Fakat son dönemlerde gelirini tek yön olan taşkömüründen kazanması sebebiyle şehir her geçen gün gerilemektedir. 1995 yılında Karabük’ün il olması sebebiyle sanayi yönünden geri düşmesi şehirden dışarı göçü hızlandırmıştır. Şu anda halen aşırı oranda göç vermektedir. ZONGULDAK GEZİLECEK YERLER Maden şehri olarak bilinen Zonguldak aslında turistik açından da gayet şirin bir şehirdir. Ufak olması sizi yanıltmasın gezilecek yerler bakımından gayet doludur. Plajıyla, tarihi ve doğal güzelliğiyle her misafirini bir daha gelmeye ikna ediyor. Zonguldak gezilecek yerler listesini gördüğünüzde siz...
Devamı

Zonguldak

Kategorisindeki tüm gönderiler

Zonguldak

Kategori Açıklaması ve Bilgiler

Zonguldak, Türkiye’nin Karadeniz bölgesinde bulunan bir liman kentidir. 2019 Yılı verilerine göre nüfusu 596.053’dir. Ayrıca Türkiye’nin en zengin taşkömürü madenlerini barındırır. Fakat son dönemlerde gelirini tek yön olan taşkömüründen kazanması sebebiyle şehir her geçen gün gerilemektedir. 1995 yılında Karabük’ün il olması sebebiyle sanayi yönünden geri düşmesi şehirden dışarı göçü hızlandırmıştır. Şu anda halen aşırı oranda göç vermektedir.

ZONGULDAK GEZİLECEK YERLER
Maden şehri olarak bilinen Zonguldak aslında turistik açından da gayet şirin bir şehirdir. Ufak olması sizi yanıltmasın gezilecek yerler bakımından gayet doludur. Plajıyla, tarihi ve doğal güzelliğiyle her misafirini bir daha gelmeye ikna ediyor. Zonguldak gezilecek yerler listesini gördüğünüzde siz de aynı şeyi söyleyeceksiniz.

Gökgöl Mağarası: Sarkıtları ve dikitleri merak ediyorsanız bu mağarayı kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Oluşan şekilleri incelerken aynı zamanda yeni şeyler öğrenmenin hazzını da yaşayacaksınız. Bu mağarada sıcaklık yer yer düşebiliyor bundan dolayı yanınızda ekstradan bir şal vs. almanızı tavsiye ederiz. Ayrıca mağaraların oksijen yönünden değişik bir dengesi olabiliyor. Eğer nefesle alakalı bir sorununuz varsa bunlara dikkat etmeniz sizin yararınıza olacaktır.

Zonguldak Belediye Kapuz: Bazılarınız için plaj dendi mi akan sular duruyor bunun farkındayız. Zonguldak’ta da tam sizin aradığınız gibi bir plaj var merak etmeyin. Ilık suyu ile ne sıcağı ne soğuğu tam hissedemiyorsunuz. Bu sizin cildiniz için de gayet olumlu bir durum aslında. Tuz oranı fazla gelebilir. Tavsiyemiz ona göre nemlendirici kullanmanız yönünde. Tuzlu cilt güneş altında leke yapabiliyor. Onun dışında normalde plaja nasıl geliyorsanız o şekilde gelmeniz yeterli.

Zonguldak Maden Müzesi: Yukarda da belirttiğimiz gibi Zonguldak maden şehri. Geçmişten günümüze madencilik ve Zonguldak’taki gelişimi müze haline getirilmiştir. Bu konulara ilginiz varsa ya da birazcık madencilik biliyorsanız bu müze tam size göre. Maden işçileri ile az da olsa empati yapabilme imkanı sağlayan müze her yönden kârlı bir alışveriş sağlıyor. Özellikle okul cağındaki çocuklarınızla gidebilir onların fikir dünyasında emek nedir emekçi nedir bir fikir oluşturabilirsiniz.

Yeni Camii: Yeni Camii Zonguldak’ın en popüler yapılarından bir tanesi. Gezmeden çok bunalıp biraz olsun rahatlamak isteyen herkesin sığınak yeri olmuştur. Yeni Camii mihrabın duruşundan camii cemaatinin kibarlığına kadar her detayında sizi mest edecektir. Ayrıca bulabiliyorsanız gül suyundan da isteyin. Gül kokusunun insanda oluşturduğu etki gayet pozitiftir. Ayrıca Yeni Camii gelen turiste ikramda bulunmayı çok sever.

Zonguldak Limanı: Ticaretten biraz anlıyorsanız Zonguldak limanının da önemini bilirsiniz. Bu liman sayesinde Türkiye ticari anlamda ivmelenmektedir. Birçok ürünün girişi ve çıkışı bu limandan sağlanmaktadır. Ayrıca turizm açısından da böyle bir önemi vardır. Yani limanın önemini anlatırken turistlerin de ilgisini çekmektedir olay. Zonguldak gezilecek yer olarak Zonguldak Limanını bu yönden önerebiliriz.

Kozlu Sahil: Yine çok tatlı bir plajla beraberiz. Bu plajda da suyun sertliği vs. her şey aynı. Burada tercihinizi bulunduğunuz yere yakınlık uzaklık tayin edecek. Plajda isterseniz mini bir piknik yapma imkanı da mevcut. İster denize girip yorulmuş olun ister günlük kargaşa sizi yormuş olsun, denize karşı oturup bir şeyler yiyebilirsiniz. Yüzünüze çarpan tuzlu deniz havası pikniğinize güzel bir ortam oluşturacaktır.

Yüzölçümü : 3,310 km²
Rakım : 13 m
Nüfusu (2019) : 596.053
Plaka Kodu : 67
Posta Kodu : 67000
Konum : 41.4590028 Boylam / 31.7301206 Enlem