Beğen

Zonguldak

Orta Karadeniz Bölümü’nde yer alan Zonguldak, özellikle liman olma özelliğiyle fazlasıyla ilgi çeken bir kenttir. Karadeniz ülkeleriyle ticari ilişkiler bu kentten gerçekleştirilir. Öte yandan en zengin taşkömürü madenleri de bu kent içerisinde yer almaktadır.

Zonguldak Tarihi

Zonguldak tarihi olarak ele alındığında Paflagonya adı altında varlık göstermektedir. Aynı zamanda da bölgede Tieion antik kenti de Milet kolonilerine ait olduğu saptanmıştır. Sonrasında da MÖ 2500 yıllarında Hattiler bu bölgeye yerleşmiştir. Sonraki zaman diliminde de Hititler, Frigler, Persler, Makedonlar ve Romalılar bölgeye hakim olmuştur. Bizans hakimiyetine de giren bu toprakların Anadolu Selçuklular, Candaroğulları tarafından idare altına girdiği de bilinmektedir. Fatih Sultan Mehmet döneminde de Osmanlı mülkü haline gelmiştir.

Zonguldak

Zonguldak Sanayisi

Zonguldak genelinde madencilik ve sanayi faaliyetleri yürütülmektedir. Ülke genelindeki en kapsamlı taşkömürü yatakları bu bölgeden çıkarılmaktadır. Aynı zamanda da Ereğli ilçesinde de demir çelik fabrikaları uzun zamandan beridir faaliyet göstermektedir. İkinci Abdülhamid döneminden beridir Filyos Vadisi Projesi gündemdedir. Demir çelik faaliyetlerini gerçekleştirmek adına 21 firmayla ilişkiler kurulmuş ve Zonguldak ilinin bu konuda bir merkez olması için çalışmalar devam etmektedir.

Zonguldak İklimi ve Bitki Örtüsü

Karadeniz kenarında olan bu il içerisinde Karadeniz iklimi yaygın olarak görülmektedir. Dört mevsim yağış alması ve sıcaklık değerlerinin benzer olması söz konusudur. Aynı zamanda da ormanlık araziler de yaygındır.

Zonguldak Şehri hakkında daha fazla bilgi almak için https://www.yerelnet.org.tr/il/zonguldak/ kategorisini ziyaret edebilirsiniz.

Yüzölçümü: 3.341 km2

Rakım: 10 m

Nüfusu: 598.796

Plaka Kodu: 67

Posta Kodu: 67000

Konum: 41.453040, 31.788781

Bu makale YerelNET tarafından Zonguldak şehrini kısaca tanıtmak için hazırlandı.

Holimax


Antalya otelleri
Muğla otelleri