Abant Gölü

Marmara bölgesinin en önemli turistik noktalarından bir tanesi olan Abant Gölü herkesin ömrü boyunca en az bir defa gitmesi gereken yerler arasında bulunuyor. Ulaşımın çok zor olmaması, Ankara ve İstanbul gibi büyük kentlere çok uzak bir mesafede olmaması sebebiyle bir hafta sonu kaçamağı yapmak için de harika bir seçenek. Doğa ile iç içe olmak ve oksijene doymak istiyorsanız adresiniz burası olmalı. 

Deniz seviyesinden yaklaşık olarak 1350 metre yükseklikte bulunan Abant Gölü yeraltında gerçekleşen tektonik çöküntüler ile çöküntülerin sonucunda büyük taş blokların yer aldığı vadinin doldurulması ile ortaya çıkmıştır. 

Göl, tektonik bir göl olduğundan fay hattı üzerinde durmaktadır. Gölün suyu genellikle dağlardan gelen kar suları ve küçük dereler ile beslenir. 

Abant Gölü Gezisinde Neler Yapılır?

İlk olarak Abant Gölü’nü ziyaret edecek olan herkesin bölgedeki sıcaklığın diğer yerlere göre birkaç derece daha düşük olduğunu bilmesi gerekli. Yaz ayında ya da kış ayında gitmeniz önemli değil. Her mevsimde merkeze göre birkaç derece daha soğuk olan bir bölgeye gidiyorsunuz. Yaz aylarında göle giderken dahi serin olduğunu bilmelisiniz. Yanınıza hırka ya da ince mont gibi ürünleri almanız gerekli. 

Gölü ziyaret ettiğinizde etrafında yer alan 7 kilometrelik yürüyüş parkurunu kullanabilirsiniz. Tam anlamıyla bir doğa yürüyüşü yapmak ve tertemiz havayı ciğerlerinize çekmek istiyorsanız muhteşem bir adres.

Gölün etrafında piknik yapmak için de özel alanlar bulunuyor. Kamelyaların kullanıldığı piknik alanında çok keyifli vakit geçirebilirsiniz. Mangal yakmak da yasak değil. Herkesin mangalını yaktığını ve lezzetli yemekler pişirdiğini göreceksiniz. Eğer mangalınızı yanınıza almadıysanız üzülmenize de gerek yok. Abant Gölü çevresinde mangal satışı yapan işletmeler bulunuyor. Buradan mangalınızı tahsis edip pikniğinizi yapabilirsiniz. 

Fotoğraf çekmeyi seven ya da bunu profesyonel olarak gerçekleştiren kişiler için Abant Gölü muhteşem bir adres. Gölün etrafında yer alan onlarca farklı çeşitteki ağacın renk farkları ile birlikte muhteşem fotoğraf kareleri yakalamak mümkün. Gölün kendi yapısı da fotoğraflar için oldukça değerli. Yaz aylarında kuş cıvıltıları arasında çekeceğiniz fotoğraflar gibi kış aylarında karla kaplı ağaçların altına çekeceğiniz fotoğraflar da muhteşem olacak. 

Abant Gölü’ne Nasıl Gidilir?

Bolu il merkezi ile Abant Gölü arası yaklaşık olarak 35 kilometre olarak ölçülüyor. Bu mesafeyi rahatlıkla özel araçlarınız ile kat edebiliyorsunuz. Bunun yanı sıra şehir merkezinden Abant Gölü’ne giden minibüsler de bulunuyor. Özel aracınızla Bolu’ya gitmediyseniz bu seçeneği de değerlendirmeniz mümkün. 

İstanbul’dan Abant Gölü’ne gitmek isterseniz 277 kilometrelik bir yolu kat etmeniz gerekecek. Anadolu Otoyolu üzerinden yolculuğuna başlayabilirsiniz. Ardından Kaynaşlı ayrımından sapıp, Bolu Dağı çıkışında Abant tabelasından giriş yapmanız gerekiyor. Tabelaları takip ederek göle ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Ankara’dan bu harika yere gelmek isterseniz İstanbul Otoyolu üzerinden Bolu Dağı geçidine kadar gelmeniz gerekli. Buradan sonra Abant Gölü’nün tabelalarını takip ederek tabiat parkına ulaşabilirsiniz. Saptıktan sonra 22 kilometrelik, yeşillerin arasındaki bir yolculuk sizleri bekliyor olacak.  

Abant Gölü’ne Giriş Ücretli mi?

Göle doğru yola çıktığınızda yemyeşil ormanın içerisinde giderek göle ulaşacaksınız. Eğer aracınız ile göle gelmişseniz sizlerden bir giriş ücreti alınıyor. Ancak ücretin çok makul düzeylerde olduğunu söyleyebiliriz. Üstelik tatil dönemlerinde ya da özel günlerde Abant Gölü Tabiat Parkı’na girişler ücretsiz oluyor. Tabi ki bu dönemlerde parkın çok kalabalık olduğunu da söylemek gerekli. 

Eğer yaya olarak parka girerseniz herhangi bir ücret ödemeniz gerek yok. İçeride bisiklet kiralayabileceğiniz yerler de var. Muhteşem bir bisiklet gezisi ile parkı turlayabilirsiniz. 

Hazır Gelmişken

Abant Gölü 'nü gezmeye gelmişken Bolu civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Bolu Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Bolu 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Daha fazla göster

Abant Gölü Sigara İçilmez
Abant Gölü Park Yeri
Abant Gölü Ücretsiz
Abant Gölü Açık Hava
+(2)

Fiyatlar


Konum

Abant Lake, 14030 Örencik/Mudurnu/Bolu, Turkey Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 5 Puan

 • avatar

  Emr K

  Doğa, yeşil ve göl...keske daha az beton olsaydi...

 • avatar

  Mehmet Sayılğan

  Durma ilk fırsatta giderim deme.. İşte fırsat...

 • avatar

  erol arslan

  Mükemmel bir doğa...Korumak temiz tutmak insanlık borcumuz...

 • avatar

  Yaşar AKKAYA

  Manzarası harika. Uzunca bi mola verilebilir. Piknik için ideal....

 • avatar

  Remzi Akdoğan

  Harika bir yer..Göle nazır konaklama ve piknik imkânı..


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar

Benzer Yerler

ATMANİ OVASI

ATMANİ OVASI

( Yorum)
Ücretsiz
Kaleiçi

Kaleiçi

( Yorum)
Ücretsiz
Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı

( Yorum)
Ücretsiz