Aigai Antik Kenti

Manisa merkezinde yer alan Köseler Köyü’nde bulunan Gün Dağı üzerinde Aigai antik kenti yer alıyor. Bu kentin MÖ 1100 yılında Yunanistan’dan gelen Aioller tarafından kurulan 12 kentten bir tanesi olduğu ifade edilmektedir. 2004 yılından beridir bölgede kazı çalışmaları yapılmakta olup; bu kazılar sonucunda da MÖ 8. Yüzyıla ait buluntulara denk gelinmiştir. Aigai antik kentine dair ilk arkeolojik faaliyetler 1881 yılında Fransızlar tarafından gerçekleştirilmiştir. Günümüzde ise Ege Üniversitesi ile Celal Bayar Üniversitesi tarafından bu kazı çalışmaları yürütülmektedir.

Herodotos

Herodotos tarafından verilen bilgiler ışığında Aigai kentinin Aioller tarafından kurulduğu ifade edilmektedir. Antik zamanda Aiolis olarak adlandırılan bu bölgenin İzmir Körfezi’nin iç kesimlerinde olduğu ifade edilmektedir.

Burada tarım ve hayvancılık faaliyetleri yürütülmüş ve ticaretin geri planda tutulduğu da görülmüştür. Ancak bu antik kentin etrafında oldukça güçlü surların olduğu ifade edilmektedir. Ancak kentin gerçek kuruluş tarihi hakkında net bir bilgi henüz bulunmamaktadır.

Aigai Antik Kenti'nin Temnos ile beraber MÖ 547 yılında Perslerle savaşa girdiği ve şehri başarılı bir biçimde savundukları da ifade edilmektedir. Aynı zamanda da bu küçük kentin Pergamon Krallığı’nın zeminini oluşturduğundan da bahsedilmektedir. Kentin planı ve düzenlemelerine bakıldığında Pergomon detaylarına denk gelinecektir.

Pergamon Krallığı topraklarına katılan Aigai; sonrasında da geçici olarak Seleukos Krallığı’na katılmıştır. Ancak sonrasında krala karşı yaşanan isyan sonucunda tekrardan Pergamon Krallığı’na dahil olmuştur.

Aigai

Aigai Antik Kenti Tarihi

Aigai ören yerindeki ilk çalışmalar Fransız araştırmacılar tarafından gerçekleştirilmiştir. Kentteki ilk araştırma 1881 yılında S. Reinach tarafından yapılmıştır. Reinach, Nemrut Kalesi’ndeki yerleşmenin ilk kez kendisi ve W.M. Ramsay tarafından incelendiğini söylemektedir. Kentteki ilManisa ili sınırlarında yer alan Aigai, antik dönemde Aspordene, günümüzde Yunt Dağı olarak isimlendirilen dağ silsilesindeki Gün Dağı üzerinde kurulmuştur. Yunt Dağı idari açıdan Manisa ve İzmir il sınırları içinde yer almaktadır. Toplam yüzölçümü 3.521,70 km² olan bu alan Kuzeyde Bakırçay (antik Kaikos), güneyde Gediz (antik Hermos) nehirleri, doğuda Kırkağaç ve Akhisar ovaları ile batıda Çandarlı Körfezi ile sınırlanmıştır. Yüksekliği 500-1000 m. arasında değişen tepeler ve bu tepeler arasındaki geniş düzlüklerden oluşan, Yunt Dağı’nın en yüksek noktası 1076 m.’de yer almaktadır. Eskiçağda Lydia bölgesinin Aiolis ve Mysia bölgeleri ile olan sınırını Yunt Dağı oluşturmaktaydı. Yunt Dağı üzerinde kurulmuş olan en önemli antik merkez Aigai antik kentidir. Günümüze kadar elde edilen arkeolojik veriler ve sınır taşları, özellikle Hellenistik Dönemde, Yunt Dağı’nın önemli bir bölümünün Aigai kontrolünde olduğunu göstermektedir. W.M. Ramsay 1890 yılında yayınladığı kitabında, Aigai sınırlarının oldukça geniş olduğundan söz etmektedir.

Kaynak : https://www.aigai.info/

Bu bölge hakkında Roma dönemine dair bilgilere de yer verilmiştir. MÖ 48 yılında Apollon Khresterios Tapınağı yapılmış ve Roma’dan da destek görmüştür. Aigai’deki bu tapınakta var olan yazıt içerisinde Roma’dan destek alındığı da ifade edilmektedir.

MS 17. Yüzyılda bölgede ciddi bir deprem meydana gelmiştir. İmparator Tiberius da bölgeye yardım ederek; buradaki yerleşim alanının onarım işlemi başlamıştır. Bununla beraber imparatorun heykeli bu kentte yer almaya başlamıştır.

İlk olarak küçük bir kale olarak inşa edilen Aigai; sonrasında gelişme göstermiştir. Helenistik dönemle beraber Gora ve Halk Meclis Binası da kent sınırları içerisinde yer almıştır. Bunun yanında tiyatro, stadyum, Gymnasium ve hamamlar da kentte yer almıştır.

Aigai Antik Kenti Nerede, Giriş Ücreti ?

Aigai Antik Kenti Manisa ilinin Merkez ilçesinde bulunmaktadır. Müzeyi haftanın her günü 08:00 ila 17:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Aigai Antik Kentine giriş tamamen ücretsizdir. Manisa'ya geldikten sonra ücretsiz bir şekilde bu antik kente giriş yapabilirsiniz.

Hazır Gelmişken

Aigai Antik Kenti 'ni gezmeye gelmişken Manisa civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Manisa Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Manisa 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Daha fazla göster

Aigai Antik Kenti Sigara İçilmez
Aigai Antik Kenti Park Yeri
Aigai Antik Kenti Müze
Aigai Antik Kenti Ücretsiz
+(3)

Fiyatlar


Konum

Yuntdağıköseler, Yuntdağıköseler Köyü İç Yolu, 45110 Merkez/Manisa, Turkey Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar Puan


Çalışma Saatleri

Pazartesi 08:00 - 17:00
Salı 08:00 - 17:00
Çarşamba 08:00 - 17:00
Perşembe 08:00 - 17:00
Cuma 08:00 - 17:00
Cumartesi 08:00 - 17:00
Pazar 08:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar

Benzer Yerler

ATMANİ OVASI

ATMANİ OVASI

( Yorum)
Ücretsiz
Kaleiçi

Kaleiçi

( Yorum)
Ücretsiz
Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı

( Yorum)
Ücretsiz