Akdamar Kilisesi

Van Akdamar Adası’nda yer alan Surp Kaç Kilisesi ve Kutsal Haç Katedrali olarak 7. Yüzyıl içerisinde inşa edilmiştir. Kralı I. Gagik’in emriyle Mimar Manuel tarafından da projeleri ortaya konulmuştur. Ada bölgesinin güney bölgesinde bu kilisenin mimari konusunda Ortaçağ Ermeni sanatına dair izler taşımaktadır. Bu binaların kızıl andezit taşından yapıldığı da ifade edilmektedir. Aynı zamanda da zengin bitki ve hayvan kabartmaları da bu binaların dış cephesinde yer almaktadır. Aynı zamanda da Ermeni mimarisi için etkin bir halde de bulunuyor.

Akdamar Tarihi

Kilisenin kuzeydoğusunda yer alan şapel 1296 ile 1336 yılları arasında, cemaat evi ise 179 yılında bu binalara dahil edilmiştir.

Ülkenin doğusunda yer alan çoğu Ermeni Anıtı ile beraber Akdamar Adası’ndaki kilisenin de 1951 yılında alınan kararla yıkılması sonucu çıkmıştır. Ancak bu yıkım emri Yaşar Kemal’in çabaları sonrasında durdurulmuştur.

Akdamar Kilisesi, 2005 ile 2007 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından restorasyon çalışmalarına tabi tutulmuştur. Ermenistan ile ilişkileri geliştirmek için 1.5 milyon dolar harcanarak siyasi amaçlı bir işlem gerçekleştirilmiştir. 29 Mart 2007 yılında da müze olarak açıldığı bilinmektedir. Akdamar Kilisesi içerisinde 19 Eylül 2010 tarihinde de Türkiye Ermenileri burada bir ayin düzenlemiştir. Bu ayine Türkiye Ermenileri Patrikliği Ruhani Meclisi Patrik Genel Vekili Başpiskopos Aram Ateşyan ayini yönetmiştir. 95 yıllık süreden sonra ilk kez bu bölgede ayin yapılmıştır.

23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen Van Depremi esnasında Akdamar Kilisesi de zarar gördü. Kilisede çatlaklar görülürken, camları da kırıldı. Ermeniler ve Ortodokslar için tarihi önem taşıyan Akdamar Kilisesi, Van’da herkesin ziyaretine açık halde bulunuyor. Van Gölü’ndeki Akdamar Adası içerisinde yer alan bu kilisenin genel olarak Hristiyanlık tarihi açısından da etkin bir yer tutuğu görülebiliyor. Köklü bir geçmişe sahip olan bu tarihi alan; rahatlıkla ulaşılabilecek bir noktada bulunuyor. Yapılan vapur seferleriyle beraber Akdamar Adası’na ulaşmak ve buradaki tarihi alanları gezmeye başlamak herkesin gerçekleştirebileceği bir eylem olarak tabir ediliyor. Bu sayede de tarihin ve dini geçmişin hakkında detaylı bilgiler edinilebiliyor.

Kutsal Haç Kilisesi

Kutsal Haç Kilisesi, dıştan 16.00m. x 12.50m. ölçülerinde, merkezi kubbeli dört yapraklı yonca biçimli haç plana (tetraconchos) sahiptir. Dış cepheleri itibariyle incelendiğinde, yapının doğu ve batı yönlerinde yer alan haç kollarının daha derin tutulduğu görülmektedir. Ana girişin bulunduğu batı haç koluna, 1763’de jamatunun eklenmesiyle bu cephe, plastik süslemelerin olduğu yüksekliğe kadar kapanmıştır. Cephe, içeriye doğru kademelenen 1.10m. enindeki yuvarlak kemerli iki adet yırtmaç nişle hareketlendirilmiştir. Yırtmaç nişlerin ortasında dikdörtgen formlu yuvarlak kemerli iki adet pencere bulunmaktadır. Bu pencerelerden alttaki dini konulu süsleme bordürünün hizasında, üstteki ise asma sarmaşığı zeminli süsleme bordürünün altında yer alır. Batı haç kolunun üst kısmı, üçgen bir alınlıkla son bulur. Kuzey ve güney yüzeylerinde de iki adet dikdörtgen formlu pencere bulunmaktadır. İçeriye girişi sağlayan ve bugün jamatunun içinde yer alan kapının yüksekliği 2.00m, genişliği ise 1.36m’dir.

Yapının güney cephesinde kral mahfili yer almaktadır. Galeriye çıkan dış merdiven 18. yüzyılın sonunda çan kulesi eklenirken iptal edilmiştir. Güney duvarı dıştan beş cepheli olarak yapılmıştır. 1.35m. eninde 2.00m. yüksekliğinde alt girişin hemen üstünde kral mahfiline geçiş kapısı bulunmaktadır. Biri bu kapının üstünde, ikisi de yan yüzeylerde olmak üzere üç pencere açıklığı yer alır. Dikdörtgen formlu bu pencereler yuvarlak kemerlidir.

Batı cephesi ile aynı düzendeki doğu cephesi, pastoforion odaları ile birlikte dıştan 9.00m. uzunluğunda düz bir cepheye sahiptir. Bu düz duvar, apsisin iki yanına denk gelen, 1.10m. enindeki dikey iki yırtmaç nişle hareketlendirilmiştir. Bu nişler batıdakiler gibi içe kademeli ve yuvarlak kemerlidirler. Apsisin tam ortasında ve dini konulu süslemenin hizasında dikdörtgen formlu, yuvarlak kemerli bir pencere açıklığı yer alır. Bundan daha küçük boyutlu iki adet pencere de bitkisel süslemenin hemen altında açılmıştır. Pencerelerden güneydeki yuvarlak kemerli, kuzeydeki ise düzdür.

Kuzey yırtmaç nişin kuzeyinde, küçük bir mazgal pencere daha yer almaktadır. Cephenin üst kısmı üçgen bir alınlıkla sınırlandırılmıştır. Yapının güney duvarı gibi dıştan beş cepheli olarak yapılmış kuzey cephesi giriş kapısının hemen önüne eklenen ve tarihi bilinmeyen şapel nedeni ile süsleme kuşağının olduğu seviyeye kadar kapanmış durumdadır. Kuzey cephesinin batı yüzeyi zemin hizasına kadar izlenebilmektedir. Ana süsleme kuşağı hizasında dikdörtgen formlu, yuvarlak kemerli pencere bulunmaktadır. Cephe üst kısımda üçgen bir alınlıkla sınırlandırılmıştır. Dört cephede yer alan ve merkezi kare mekandan dışarıya doğru çıkıntı teşkil eden haç kollarının üzeri çift pahlı çatı ile örtülüdür. On altıgen kubbe kasnağının üzeri piramidal bir külahla kapatılmıştır. Kasnakta açılan sekiz adet pencerenin aralarında sekiz adet de pencere formunda niş bulunmaktadır. Kasnakta yer alan pencereler dikdörtgen forma sahip olup üst kısımları yuvarlak kemerlidir. Piramidal külahın tepe noktası hafif bir şekilde tahrip olmuş durumdadır. Eski anlatımlardan konik çatının tepesinde taştan bir haç bulunduğu öğrenilmektedir1. Güney cephedeki kitabeden kubbenin çöktüğü ve daha sonra tamir edildiği ancak tamirin hangi tarihte kimin tarafından yapıldığı bilinmemekle beraber; muhtemelen 13. yüzyıl sonlarında katholikos III. Stephanos tarafından tamir ettirildiği belirtilmektedir.

Kiliseyi, kuzeyden ve güneydoğudan bir mezarlık çevirmektedir. Kilisenin 0.85m x 1.10m. kalınlığındaki duvarları iki basamaklı bir platform üzerine oturtturmuştur. Yapı duvarları kırmızı kesme tüf taşlarıyla örülmüştür. Bir rivayete göre yapıda kullanılan taşlar, Aghznikh eyaletinden (bugünkü Diyarbakır’ın kuzeydoğusundaki bir bölge) getirtilmiştir Yapını beden duvarlı kesme taş malzeme kullanılarak yığma duvar tekniğinde yapılmıştır. Yapının konik çatı külahında taş malzeme kullanılmıştır. Bu tarz bir uygulama bölgeye özgüdür. Ahtamar Kilisesi, yapının çevresini farklı yüksekliklerde kuşatan zengin dış cephe kabartmalarıyla dikkat çekmektedir. Ayrıca, yapının iç kısmı freskolarla bezelidir.

Akdamar Kilisesi Nerede, Giriş Ücreti ?

Akdamar Kilisesi veya diğer adıyla Akdamar Adası Ermeni Kilisesi Van ilinin Gevaş ilçesine bağlı Akdamar Adası’nda bulunmaktadır. Kiliseyi haftanın her günü 08:00 ila 20:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Kiliseye girişler tamamen ücretsizdir.

Hazır Gelmişken

Akdamar Kilisesi 'ni gezmeye gelmişken Van civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Van Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Van 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Daha fazla göster

Akdamar Kilisesi Sigara İçilmez
Akdamar Kilisesi Park Yeri
Akdamar Kilisesi Ücretsiz
Akdamar Kilisesi Tarihi Yer
+(2)

Fiyatlar


Konum

65700 Gevaş/Van, Turkey Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.6 Puan

 • avatar

  malcolm mat

  Kilise konum olarak tatvandan gevasa gelirken gevasa 7km kala bir konumda . 10 Ağustos 2022 itibariyle eğer dediğim konumdaki iskeleden adaya gitmek isterseniz 35 TL karsiliginda sizi adaya götürüyorlar . Eğer Gevaş merkezden adaya gitmek isterseniz 60 TL karşılığında yine adaya seferler düzenleniyor. Muzekartiniz yoksa yine adayı ziyaret etmek için 60 TL ödemeniz gerekli . Tavsiyem çok geziyorsaniz Ören yerleri ve müzeleri 60 TL karşılığında muzekart sahibi olmanız . Ada gercekten görülmesi gereken bir yer. Adanın tarihçesini önceden öğrenip öyle gezerseniz tabi daha anlamlı bir gezme yaparsınız . Kilisenin içi çok nemli ve havasız. Alanda ücretsiz WC ve mescit mevcut . Dinlenmek isteyenler için cafe de var. Alan içerisinde bulunan ağaçların bir çoğu badem ağacı . Yere düşen bademleri bir taşla kırıp badem bile yiyebilirsiniz . Adanın Van tarafından gelen yolcular için ayrılmış iskele tarafında gölün temiz suyunda gole girebilirsiniz . Suyu oldukça temiz . Ve yine burda İranlı turistler le karşılaşmanız çok olası . Tabi adamlar gurupca geldikleri için eğlenirken çok ses çıkarıyorlar . Herkese iyi gezmeler .

 • avatar

  ikram beder

  Birkaç alıntı.. ... Doğudaki birçok başka Ermeni anıtı ile birlikte Akhtamar Kilisesinin de 1951'de hükümet emriyle yıkımı kararlaştırılmış, 25 Haziran 1951'de başlatılan yıkım çalışması o dönemde genç bir gazeteci olan ve tesadüfen olaydan haberdar olan Yaşar Kemal'in müdahalesiyle durdurulmuştur.... ... Onyıllar boyunca bakımsız kalan kilise 2005-2007 döneminde Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde 1.5 milyon dolar harcanarak restore edilmiştir... ... "İnanç turizmi kapsamında Van Akdamar Anıt Müzesi'nin (Akdamar Kilisesi) ziyaretçi sirkülasyonuna engel teşkil etmeyecek bir bölümünde, ...yılda bir kez olmak üzere Eylül ayının ikinci haftasında ...dini içerikli etkinlik düzenlenmesine izin verilmesi uygun görülmüştür" Çok çalışmalıyız, çook.

 • avatar

  Ali Değer

  Kiliseye ulaşım her 30dakika da bir kalkan tekneler ile oluyor. Şahsi aracanız ile gelecekseniz eğer sahilde ücretsiz araç park yeri mevcut. Gidiş-Geliş kişi başı ücret 35tl. İsterseniz akşam saat 18:00 e kadar adada kalabilirsiniz. Geri dönüş için süre sınırı yok. Müze kartınız varsa ücretsiz giriş hakkınız var. Müze kartınız yoksa eğer hemen internet üzerinden online olarak alabilir ve hemen kullanıma başlayabilirsiniz. Adada vasat derecede bir kafe ve mini büfe var. Çevre düzenlemesi pek iyi değil. Biz oradayken kilise misafir girişine açık değildi. Sanırım içinde restorasyon devam ediyor. Gideceklere tavsiyem imkanı olan varsa ilkbahar da gitsin. Badem çiçeği festivali oluyormuş. Çiçek açan ağaçlar çok güzel görsel şölen sunuyor. Adanın ve kilisenin Tarihini anlatmaya gerek yok. Her yerde bulabilirsiniz.

 • avatar

  N. Ay

  Akdamar Kilisesi, Ahtamar Kilisesi, Surp Haç Kilisesi veya Kutsal Haç Katedrali (Ermenice: Աղթամարի Սուրբ Խաչ եկեղեցի), Türkiye'nin doğusunda, Van Gölü üzerindeki Akdamar Adası'nda yer alan bir kilise. Kudüs'ten İran'a kaçırıldıktan sonra 7. yüzyılda Van yöresine getirildiği rivayet edilen Hakiki Haç'ın bir parçasını barındırmak maksadıyla Kral I. Gagik'in emriyle 915-921 yıllarında Mimar Manuel tarafından inşa edilmiştir. Adanın güney doğusuna kurulmuş olan kilise, mimari açıdan Ortaçağ Ermeni sanatının en parlak eserleri arasında sayılır. Kızıl andezit taşından inşa edilmiş olan kilisenin dış cephesi, alçak rölyef şeklinde işlenmiş zengin bitki ve hayvan motifleriyle ve Kutsal Kitap'tan alınma sahnelerle bezenmiştir. Kilise bu özelliğiyle de Ermeni mimari tarihi içinde eşsiz bir konuma sahiptir. Vikipedi

 • avatar

  Metin Çelik

  Kesinlikle Van'a gelenler''in ziyaret etmeleri gereken bir sanat eserinin doğa ile birleştiği bir mekan piknik organizasyonu yassak mangal semaver gibi şeyler için izin verilmiyor Gevaş ilçemizi 1 km geçtikten sonra yolun sağ tarafında bulunan limanda ücretsiz otopark sistemi mevcut daha sonra her saat başı adaya hareket eden tekneler var bir defa 25 TL kişi başı ücret ödedikten sonra adaya 20 dk lik bir yolculuktan sonra adaya varıyorsunuz ve adaya giriş ücretli ve kişi başı 35 TL lik bir ödemeden sonra tarihin güzellikleri doğa Van Gölünün eşsiz güzelliği tavşanlar kaplumbağalar ve badem ağaçları ile dolu bir Cennet köşesinin keyfini çıkarabilirsiniz Ayrıca adaya kalkan tekneler saat 18:30 a kadar gidiş yapmakta dönmek için tekrar ücret ödemeden son teknenin dönüşüne kadar adada kalabilirsiniz yani keyfini çıkarabilirsiniz


Çalışma Saatleri

Pazartesi 08:00 - 20:00
Salı 08:00 - 20:00
Çarşamba 08:00 - 20:00
Perşembe 08:00 - 20:00
Cuma 08:00 - 20:00
Cumartesi 08:00 - 20:00
Pazar 08:00 - 20:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar

Benzer Yerler

ATMANİ OVASI

ATMANİ OVASI

( Yorum)
Ücretsiz
Kaleiçi

Kaleiçi

( Yorum)
Ücretsiz
Kleopatra Plajı

Kleopatra Plajı

( Yorum)
Ücretsiz