icon

Alahan Manastırı

 • (9 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.7

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Mersin Alahan Manastırı, ülkemizin Mersin ilinin Alahan İlçesi yakınlarında yer alan bir manastırdır. Antik çağlarda ilk olarak Roma İmparatorluğu zamanında inşa edilmiştir ve bu gün ülkemizin en eski kiliselerinden biri olarak kabul edilmektedir. Özellikle tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü olan bu manastır, çok sayıda gezginin uğrak yeri olmaktadır.

Manastırın Tarihçesi

Mersin Alahan Manastırı, MS 4. yüzyılda Roma İmparatorluğu’nun hükümranlık döneminde inşa edilmiştir. MS 6. yüzyılda Avarların baskınlarından sonraki yeniden inşa döneminden sonra, Bizanslı rahipler tarafından kullanılmaya başlanmıştır. MS 10-13. yüzyıllarda da Türk Selçuklu ve Osmanlı Devleti tarafından zaman zaman onarım ve yenileme çalışmaları yapılmıştır. Son olarak da 1963 yılında Türkiye Halk Kültür Derneği (Ankara) tarafından birimi haline getirilmiştir.

Manastırın Yapısı

Mersin Alahan Manastırı, Doğu Kiliseleri'ndeki kompozisyonundan etkilenen ve dikdörtgen planlı fakat üç katlı bir yapıya sahiptir. Üst katta, kubbeli iki bölümden oluşurken, orta katta iki nef ve sütunlu bir mekan bulunmaktadır. Manastırın içinde kubbeli bir mekan, dışında üç duvar, yan duvarlarda da birer türbe bulunmaktadır.

Manastırın Özellikleri

Mersin Alahan Manastırı, yalnızca kiliselik olarak değil, aynı zamanda doğal ve tarihi güzelliği ile de ünlüdür. Tarihi yapısının ön plana çıktığı manastır, her türlü kültürel etkinliğe de ev sahipliği yapmaktadır. Ünlü yazar ve turizm rehberleri, ilginç doğal görüntüleriyle ziyaretçilere zengin bir güzellik sunmaktadır. Manastıra gelen ziyaretçiler, antik Roma dönemine ait bir çok eserin olduğu manastırın gizemli tarihini keşfedebilirler.

Manastırı Ziyaret Etmek

Mersin Alahan Manastırı, Türkiye'ye gelen gezginlerin ilk tercihi arasında yer almaktadır. Her yıl binlerce hıristiyan ve turist tarafından, Mersin Alahan Manastırı ziyaret edilmektedir. Manastır, ziyaretçiler için kolay ulaşılabilir olmasının yanı sıra her sene tarihi festivaller, konserler ve etkinlikler düzenlenmektedir. Ayrıca manastırın yakınlarında yer alan yaylalar ve ormanları da gezilebilecek yerler arasındadır.

Mersin Alahan Manastırı, neredeyse ülkemizin her yerinden farklı kültürleri, tarihi ve doğayı barındıran güzel bir alandır. Güzel doğal ve tarihi güzellikleriyle ünlü olan manastır, herkesin ilginç bir tarihi deneyim yaşamaları için harika bir seçenektir.

Özellikler

Alahan ManastırıSigara İçilmez
Alahan ManastırıPark Yeri
Alahan ManastırıÜcretsiz
Alahan ManastırıAçık Hava
Alahan ManastırıGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.7
Puanlama :


 • avatar

  @elam

  Daha tadilat aşamasında fakat içine girip gezebilirsiniz. Mut ilçesindeki bu yer haricinde gizli cennet izlandayi animsatan yerköprü şelalesine cok da uzak degil. Bu iki güzel yeri gezme şansınız olur.

 • avatar

  @aferozel

  Yıllardır gelip geçerken sadece levhayı görür geçerdim. Ama şimdiye kadar nasıl uğramamışım diye üzüldüm.Mut-Karaman yolu üzerinde. Mut ilçesine yaklaşık 20 km, ve ana yola uzaklığı 2,5 km. Yolu çok kötü değil. Manastırın yanına kadar arabayla çıkabiliyorsunuz. Giriş ücretsiz. Buradan gün batımını izlemekte güzel. Manastır, klise, kayalara oyulmuş keşiş odaları, lahit mezarlardan oluşuyor. Şiddetle tavsiye ediyorum.

 • avatar

  @kadiryukselci

  Restore edilip tanıtımı yapılması gereken bir tarihî eser. Mutlaka görün. Çıkış yolu zorlu arabayla birinci vitesle çıkıyorsunuz. Çeşme veya tuvalet yok. Ancak Mut Karaman yoluna inince ihtiyaçlarınız için mekan bulabilirsiniz. Bir görevli var tek başına bekliyor size yardımcı olacaktır.

 • avatar

  @barisazak7209

  Konumu itibariyle görülmeye değer. Tarihi eser bakımından çok bişey kalmamış. Ana manastır binası biraz ayakta sayılır. Yine Sümela manastırı gibi dehşet bir yere yapılmış. Adamlar nereye yapacaklarını biliyorlar :) Yolu büyük arabalar için zorlu sert virajlardan dolayı. Normal araç ile rahatça gidilebilir. Giriş ücretsiz. Gitmeye değmez belki diye düşünmek yerine gidip görülmeli en azından içinizde kalmamış olur.

 • avatar

  @basakbaran3434

  Manastır konumu itibariyle çok güzel manzaraya sahip. Ana yoldan 2-3 km içeri kıvrılarak yükselen bir yol ile gidiliyor. Girişler ücretsiz. Tek olumsuz yanı görevli olmasına rağmen başı boş bırakılmış bir alan gibi görünüyor.

 • avatar

  @omers7033

  Bu yüksekliğe böyle bir manastır inşa eden insanların inancına hayranım. Keşke orjinaline uygun bir şekilde tamamen restore etseler cami olmasına gerek yok yine hristiyanlar ibadet etsin ama bu güzellik gün yüzüne çıksın. Kesinlikle öneririm. Mut Sertavul üzerinden Silifkeye inmeden önce uğrayın kesinlikle. Silifkeye inip ertesi sabah tekrar çıktım ve hiç pişman olmadim

 • avatar

  @cihanetgul

  Mersin'e ugramisken kesinlikle gidilmesi gereken yerlerden biri. Evliya Çelebi boşuna burayı kesfetmemis dedirten cinsten bir şaheser. Giriş ve otopark ücretsiz. Yol üstünde uygun fiyatlı meyveler ve bol bol çeşme var. Manzarası mükemmel, maneviyatı ağır bı mekan. Gitmeyen çok şey kaybeder.

 • avatar

  @ibrahim3626

  Mut'a yaklaşık 30 km mesafede bulunan Alahan manastırına Mut-Karaman yolundan saptıktan sonra yaklaşık üç kilometrelik dik ve oldukça sert virajlardan sonra gidebilirsiniz. Manastıra vardıktan sonra Evliya Çelebi'nin dahi çok etkilendiği bir yapı bulacaksınız. Manzara deseniz muhteşem. Özellikle güneş batımına yakın saatte ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

 • avatar

  @fatihtopcu

  Görülmesi gerekli bir yer . Fakat şunu anlamıyorum . Tarihsel değeri bu kadar önem arz eden bir yer için girişe asılan bir tanıtım tabelası asla yetmez . Keşişlerin odaları , vaptizhane vb. Yerlerin , odaların önlerine o bölümü açıklayan tanıtım levhaları konsa daha iyi olur . Sonuçta herkes arkeolog değil . Alana girdik , 6 yaşında oğlum bir sürü soru sordu hep kala kaldım . Sayın yetkililer inşaallah bu duruma bir çözüm bulurlar


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Alahan Manastırı
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 9 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.7/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Alahan Manastırı Alahan Manastırı +908500000000 Geçimli, 33600 Mut/Mersin, Turkey Alahan Manastırı Mersin Alahan Manastırı, ülkemizin Mersin ilinin Alahan İlçesi yakınlarında yer alan bir manastırdır. Antik çağlarda ilk olarak Roma İmparatorluğu zamanında inşa edilmiştir ve bu gün ülkemizin en eski kiliselerinden biri olarak kabul edilmektedir. Özellikle tarihi ve doğal güzellikleriyle ünlü olan bu manastır, çok sayıda gezginin uğrak yeri olmaktadır. ₺₺ TR 36.791101 33.3513406 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.7/5 9