icon
Yükleniyor..

Anadolu Hisarı

 • (5 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.8

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Anadolu Hisarı, İstanbul’un en ünlü tarihi zenginliklerinden biri olarak ön plana çıkıyor. Beykoz ilçesinin popüler semtlerinden biri olan Anadolu Hisarı, şöhretini Yıldırım Bayezid’ın inşa ettirdiği o tarihi yapıya borçlu.

Anadolu Hisarı Hakkında Bilgi

‘Güzelce Hisar’ veya ‘Güzelhisar’ olarak da isimlendirilen Anadolu Hisarı, tarihi atmosferi muazzam bir manzara ile bütünleştiriyor.

Göksu Deresi'nin Boğaz’a döküldüğü noktada yapılmış olan Anadolu Hisarı, Boğaz’ın en dar yerinde konumlandırıldı. Yapılış amacı ise Boğaz’ı daha kolay ele geçirmekti. Ayrıca, Rumeli yakınlarında bir savaş olursa ordunun güvenle karşı kıyıya ulaşabilmesini sağlamak için inşa ettirilmişti.

‘Akhisar’ ve ‘Yenicehisar’ isimleriyle de anıldığı bilinen bu tarihi yapı, Karadeniz üzerinden Bizans’a yardım gönderilmesini engellemek için kullanıldı.

Anadolu Hisarı Tarihi

Yıldırım Bayezid, İstanbul’u 1391 yılında kuşattı. Fakat Macarlar ile Osmanlı arasında çıkan savaş neticesinde kuşatma ertelendi.

Aradan 5 sene geçti ve 1395 itibariyle İstanbul tekrar kuşatıldı. Bu bölgeye de bir kale yaptırıldı. Söz konusu kale, planın en önemli parçalarından biriydi.

Kuşatma, yine o dönemdeki mücadeleler ve savaşlar nedeniyle kaldırıldı.

Anadolu Hisarı tarihi o yıllara dayanan, asırlara meydan okumuş heybetli bir yapı olarak karşımızda şimdi…

Anadolu Hisarı Mimari Özellikleri

Hisarın, Kale adlı bir bölüm ile iç kale surları ve 3 kuleden oluştuğu biliniyor. Dış kale surları ise çok kemerli yapısıyla dikkat çekiyor.

Asıl kalenin surları kuzey-güney yönünde 80 metre boyunca uzanırken, doğu-batı istikametinde ise 65 metre uzunluğa sahip.

2,5 metre kalınlıktaki surların dışında menfezler bulunuyor. Bunların, top yerleştirmek için kullanıldığı ifade ediliyor. İç surlarda ise aralarına harç doldurulmuş blok taşlar göze çarpıyor.

Anadolu Hisarı’nda Neler Yapılır?

Yolunuz buraya düştüğünde hisarın tarihi dokusunu yakından görüp kendinizi o dönemlere gitmiş gibi hissedebilirsiniz. Göz kamaştıran İstanbul manzarasıyla kendinizden geçeceğinize ve elinizin hemen telefonunuza gideceğine zaten şüphe yok!

Civardaki mekânlardan birine uğrayarak manzaraya karşı bir şeyler yeyip içmek isterseniz şu alternatifleri değerlendirebilirsiniz:

 1. Lacivert,
 2. Göksu Kafe,
 3. Güzelcehisar Cafe.

Hazır Gelmişken

Tabii ki Anadolu Hisarı Beykoz gibi koca bir denizden sadece bir katre. Burası, gezilecek yerler bakımından âdeta bir hazine!

Anadolu Hisarı’nın yakınlarında ziyaret edebileceğiniz destinasyonlar şüphesiz ki çeşitli restoranlar, kafeler ve çay bahçeleri…

Dilerseniz biraz tepeye doğru yürüyün, dar sokakları gezin. Temiz hava ile ciğerlerinizi sevindirirken, mükemmel Boğaz manzarası gözlerinize bayram ettirsin…

‘Doğaya doyamadım.’ Derseniz, hemen oracıkta Polonezköy Tabiat Parkı veya Otağtepe Fatih Korusu’nu ziyaret edebilirsiniz. Yahut; ‘Madem Beykoz’dayım. Fırsat bu fırsat!’ diyerek aşağıdaki noktalara da uğramayı tercih edebilirsiniz:

 1. Yûşâ Tepesi,
 2. Anadolu Feneri,
 3. Yoros Kalesi,
 4. Elmasburnu Mesire Yeri,
 5. TEMA-Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi,
 6. Küçüksu Kasrı,
 7. Mihrabat Korusu,
 8. Göksu Deresi.

Sonuç olarak Anadolu Hisarı, Beykoz’un en güzel ve gözde semtlerinden biri. Buraya gelmişken hem meşhur hisarı görüp hem Beykoz’un diğer güzelliklerini deneyimlemelisiniz

Özellikler

Anadolu HisarıSigara İçilmez
Anadolu HisarıPark Yeri
Anadolu HisarıMüze
Anadolu HisarıÜcretsiz
Anadolu HisarıTarihi Yer
Anadolu HisarıSigara İçilir
Anadolu HisarıAçık Hava
Anadolu HisarıGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.8
Puanlama :


 • avatar

  @hakancelik4038

  Bana çok uzak olmasına rağmen, sürekli aklımda olan gelmek istediğim bir yerdi. Hemen sahil tarafında, küçük güzel çay bahçesi şeklinde yapılan bir yer var. Geçen hafta akşam ailece buraya geldik. Çayımızı demledik, hemen yan tarafında küçük bir çocuk parkı da var. Çocuğunuz varsa harika zaman geçirebilirsiniz. Serin boğaza karşı çayınızı yudumlayarak sakin zaman geçirebilirsiniz.

 • avatar

  @duygucicek3760

  Ulaşımı en rahat yer manzara olarak doyamıyacagınız bol bol resim çekinirken şarkınız her an bitmesin dikkat edin power bank yanınızda olsun kano ile gezinti yapabileceğiniz nadir yerlerden Göksu deresinden denize açılabilirsiniz Anadolu hisarının tarihi ptt sokağına girip namazgaha ulaşabilirsiniz

 • avatar

  @ceylanyilmaz

  Deniz yolculuğunda hem tarihi yerleri görmek hem de boğazın farklı tonlarını yakalayacabileceğim güne denk gelmek sarhoş edici güzellikteydi...????

 • avatar

  @gulcanercelik

  Anadolu yakasının en güzel özelliği yesilin bol olması ve ahşap evlerin,güzel cafelerin,kendini huzurlu hissettiğin sokakların olması.gelip görülecek yerler.tavsiye ederim.

 • avatar

  @halilalabalik9741

  Boğazın kıyısında çevresi ile birlikte yürüyüş yaparak gezebilirsiniz. Ancak şuan tadilat sebebiyle ziyarete kapalı sadece dıştan görebilirsiniz. Bulunduğu konum ufak bir sahil kasabası havasında. Küçüksu kasrı ve Otağtepe gibi yerlere yakın. Planlı bir şekilde bir günde hepsini gezebilirsiniz. • Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 21:00
  Salı 09:00 - 21:00
  Çarşamba 09:00 - 21:00
  Perşembe 09:00 - 21:00
  Cuma 09:00 - 21:00
  Cumartesi 09:00 - 21:00
  Pazar 09:00 - 21:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Anadolu Hisarı Anadolu Hisarı +908500000000 Anadolu Hisarı, 34810 Beykoz/İstanbul, Türkiye Anadolu Hisarı Anadolu Hisarı, İstanbul’un en ünlü tarihi zenginliklerinden biri olarak ön plana çıkıyor. Beykoz ilçesinin popüler semtlerinden biri olan Anadolu Hisarı, şöhretini Yıldırım Bayezid’ın inşa ettirdiği o tarihi yapıya borçlu. ₺₺ TR 41.0821826 29.0668986 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
   İçerik Haritası
  1. Ana Sayfa
  2. Anadolu Hisarı
  3. Anadolu Hisarı Yorumları
  4. Anadolu Hisarı Özellikler
  5. Anadolu Hisarı Fiyat Listesi
  6. Anadolu Hisarı İletişim
  4.8/5 5