icon

Ankara Kalesi

 • (6 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.3

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Ankara Kalesi, Anadolu'nun başkenti olan Ankara'nın simgesi ve Türkiye turizm için büyük bir önem taşıyan bir tarihi alan. Ankara'nın ortasında bulunan önemli bir kalenin kalıntıları olan Ankara Kalesi, hem tarih hem de güzellik anlamında gezilecek yerlerin başında geliyor. Türkiye'nin birçok tarihi ve doğal güzellikleriyle dolu olduğu düşünüldüğünde, Ankara Kalesi turizm için çok önemlidir.

Ankara Kalesi'nin Tarihi

Ankara Kalesi, Anadolu'nun en eski yerleşimlerden biri olan Hattuşaş şehrinin kalıntılarından oluşuyor. Tarih öncesi yerleşimlerden kalma birçok kalıntılar bu alanda bulunmuştur. Hititlerin yönetiminde olduğu tahmin edilen kalenin, Romalılar , Bizanslılar ve Selçuklular tarafından yeniden inşa edildiği sanılmaktadır. Daha sonra 13. yüzyılda Osmanlılar tarafından yeniden inşa edildi.

Ankara Kalesi'nin Güzelliği

Ankara Kalesi, güzel Taşköprüsü ile öne çıkıyor. Taşköprü, 14. yüzyılda Osmanlı Padişahı I. Murat tarafından inşa edildi. Taşköprünün aşağısında Hacı Bayram Veli Camisi bulunmaktadır. Bizans İmparatoru IV. Theodosius tarafından Anadolu'nun ilk külliye olarak inşa edilmiştir. Kale külliyesi, çok sayıda cami, türbe ve medrese gibi tarihi yapılar içeriyor. Kale surlarının boyu, kaleyi çevreleyen surların uzunluğu ile şaşırtıcı bir biçimde zengin bir manzara oluşturuyor. Kale, çok sayıda küçük su kanalları ile zenginleşiyor.

Ankara Kalesi'nde Gezilecek Yerler

Ankara Kalesi içerisinde gezilecek çok sayıda yer bulunmaktadır. Kale içinde bulunan Hacı Bayram Veli Camisi, Ankara şehir merkezindeki Altın Boynuzlu At Heykeli, Taşköprü, Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Kalesi, Zincirli Köprü, Alaaddin Camii, Dikmen Kalesi, Yeni Mezarlık ve Kızılüstü Türbeleri gibi pek çok yer bulunmaktadır.

Ankara Kalesi, tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri ile çok özel bir yerdir. Bu nedenle her yıl binlerce turist, Ankara Kalesi'ni ziyaret etmeye geliyor. Ankara Kalesi, gezilecek yerlerin başında geliyor ve tarihi, kültürel ve doğal güzellikleriyle görülmeye değer bir mekan.

Özellikler

Ankara KalesiSigara İçilmez
Ankara KalesiPark Yeri
Ankara KalesiÜcretsiz
Ankara KalesiAçık Hava
Ankara KalesiGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.3
Puanlama :


 • avatar

  @pinayaydin

  Kaleye giriş ücretsiz. Manzara her noktadan aynı güzellikte olmasa da akşam üzeri gün batımı için ideal olabilir. Kaleye gidene kadar sokakta süs eşyası satanlar ve kilimciler var. Kalenin dışında ise yemek yeme yerleri, müzeler, yine hediyelik eşya dükkanları, bakırcılar var. Belediyeye ait park yeri mevcut ve ilk 1 saati 10 TL. Kalenin bir yanı kültürel zenginliğe kavuşmuşken bir yanı ise halen yıkık eski Ankara evleri ve gecekondular mevcut. Bebek arabası ve tekerlekli sandalye ile çıkış pek mümkün olmasa da kaleye kadar sokaklarda dolaşabilirsiniz.

 • avatar

  @betultomac4568

  Güzel bir manzaraya sahip. Ankara’ya gezmeye gelenler kaleye gitmedim demesinler. Yalnız kalenin odalarında çok ağır kötü kokular olduğundan dolayı hiç bakayım demeden geçmenizi öneriyorum. Özel araç ile ulaşımı kolay fakat park yeri bulmada sıkıntı yaşayabilirsiniz.

 • avatar

  @ss7244

  Kale yolunda taşlardan deri ürünlere kumaştan antika urunlere envai çeşit hediyelik eşya bulabilirsiniz. Hem fotoğraf hem hediyelik eşya açısından oldukça güzel bir alan. Kalenin üzerinde bir kafe falan beklemeyin çünkü yok. Içeceğinizi kaleye çıkmadan için derim. Biraz yokuş yürüyorsunuz ama şehir manzarasını sevenler için muhteşem bir sonuç bekliyor olacak.

 • avatar

  @idildeniz4244

  Çocukluğumuzda herkesin çekinerek yanından geçtiği Kale çevresinin, yıllar sonra aldığı yol takdirlik. Böyle önemli tarihi bir yerin, eski evlerin restorasyonları & çevre düzenlemesi ile Başkente kazandırılması başarı gerçekten. Evlerin sadece bir kısmı değişim geçirmiş...eski yıkık halleri ile hala ikamet edilen yerler de var. Bir taraftan turistler gezerken, bir taraftan bakkal alış -verişi yapan, yerel halk iç içe. Ancak bu durum, önceki ve yeni halini kıyas imkanı veren, kültürel zenginliğe dönüşmüş. Ara sokaklarda gezmek ayrı bir zevk verdi. Antika dükkanları, kendine has cafe ve restaurantları ile görülesi bir yer olmuş.

 • avatar

  @pseudolife6945

  Ankara'da Altındağ ilçesinde bulunan Ankara kalesi hakim konumu açısından Ankara'yı çok farklı noktalardan izlemek isteyenler için güzel bir yer. Belli bir noktaya kadar araç ile gelebilirsiniz. Sonrasında biraz yürümek gerekiyor. Kale ve çevresinde çalışma olduğundan yollar çok iyi değil. Bölgenin bir kısmı yapılmış ve gayet iyi olmuş.kaleye ulaşmak için yürümek gerektiğinden tekerlekli sandalyeli insanlar ve arabalı bebekler için uygun değil. Zaten kalenin bulunduğu mahalle çok eski. Civarda bulunan evler ve sokaklardan buranın ne kadar kadim bir yer olduğu belli oluyor. Ankara'ya geliyorsanız buraya mutlaka uğrayın. Buraya gelirken hemen yakında anadolu medeniyetler müzesi var burayı da ziyaret etmeyi unutmayın.

 • avatar

  @yudumbeyaz8092

  Ankara'yi tepeden gören guzel bir manzaraya sahip.Ankara gezimizde burası da vardı.Kaleye çıkan yol çok güzeldi arabayi bıraktıktan sonra çok yürümuyosunuz yani Karadeniz'de kalelere tırmanırken çok yorulmuştuk. Yolda hediyelik eşya satan satıcılar da var. Toplamda Yarım saatte geziniz bitiyor.Herhangi bir ücret yok. Ulucanlar cezaevi ile çok yakın gitmisken ikisinide gezmenizi tavsiye ederim. Tatil günlerinde otopark problemi olabiliyor.


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Ankara Kalesi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 6 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.3/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Ankara Kalesi Ankara Kalesi +908500000000 Kale, 06240 Altındağ/Ankara, Turkey Ankara Kalesi Ankara Kalesi, Anadolu'nun başkenti olan Ankara'nın simgesi ve Türkiye turizm için büyük bir önem taşıyan bir tarihi alan. Ankara'nın ortasında bulunan önemli bir kalenin kalıntıları olan Ankara Kalesi, hem tarih hem de güzellik anlamında gezilecek yerlerin başında geliyor. Türkiye'nin birçok tarihi ve doğal güzellikleriyle dolu olduğu düşünüldüğünde, Ankara Kalesi turizm için çok önemlidir. ₺₺ TR 39.9390359 32.8654212 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.3/5 6