icon

Astım Mağarası

 • (9 Yorum)

Gezilecek Yerler

3.7

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Silifke Astım Mağarası, Mersin ilinin Silifke ilçesinde yer alan ve Antik Çağlardan beri ziyaret edilen bir tarihi mekandır. Doğal olmayan bir şekilde oluşmuş olan mağara, tarih öncesi olayların görüntüleriyle süslenmiş duvar ve tavanlara sahiptir. Mağara, insanların daha derin bir tarih öncesi döneme ışık tutabilecek olan bir arkeolojik yerdir.

Silifke Astım Mağarasının Konumu ve Ulaşımı

Silifke Astım Mağarası, Mersin'in Silifke ilçesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Astım Mağarası, Silifke ilçesinin 13 kilometre kuzey doğusundadır. Mağara, Karataş ilçesine 8 kilometre ve Mersin'e ise 60 kilometre uzaklıktadır. Silifke Astım Mağarasına yürüyüş, bisiklet veya araba ile ulaşılabilir.

Silifke Astım Mağarasının Tarihçesi

Silifke Astım Mağarası, Antik Çağlardan beri ziyaret edilmekte olup, Eski Mısır, Hitit ve Frig çağlarında ev sahipliği yapmıştır. Mağaranın içerisinde yer alan yazıtlara göre, mağara, MÖ. 3. yüzyılda Eski Mısır kültürünün tesirinde kalmıştır. Buna ek olarak, mağara içerisindeki duvar ve tavanlarda Hitit ve Frig mitolojilerinden alıntılar mevcuttur.

Silifke Astım Mağarasının Gezilecek Yerleri

Silifke Astım Mağarası, Mersin ilinin Silifke ilçesinde yer almaktadır. Mağaranın içerisinde, çeşitli tarihi ve arkeolojik zenginlikler barındıran antik kalıntıların bulunduğu yerleri ziyaret etmek mümkündür. Mağaraya giriş ücreti ödenerek yer alan Salihli köyü, antik çağlardan kalma ocaklarını, taş oymacılık sanatını ve yine bu çağlara ait odaları gezmek mümkündür. Mağaraya giriş yapanlar ayrıca, mağaraya konuk olan küçük bir tiyatro salonunu da gezebilmektedir. Mağarada, Hitit, Eski Mısır ve Frig tarihinin kalıntıları ile ünlü tiyatro ve mozaiklerinin sergilendiği alanlara da ulaşılabilmektedir.

Silifke Astım Mağarasının Ziyaret Saatleri ve Diğer Bilgiler

Silifke Astım Mağarası, gündüz saat 9:00'dan akşam saat 21:00'a kadar ziyaret edilebilmektedir. Mağara, hafta içi ve hafta sonu olarak her iki günde de açık olmaktadır. Ziyaretçiler mağara içerisine giriş ücreti ödemek suretiyle girme hakkına sahiptir. Mağaraya erken saatlerde gidilerek, serinlik arayanlar için ideal bir mekan oluşturmaktadır.

Özellikler

Astım MağarasıSigara İçilmez
Astım MağarasıPark Yeri
Astım MağarasıÜcretsiz
Astım MağarasıAçık Hava
Astım MağarasıGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

3.7
Puanlama :


 • avatar

  @izmirrehber

  Eğer başka mağara gezdiyseniz diğerlerin de pek bi farkı yok büyük bir mağara değil cennet ceheneme ve zeus tapınağı na çok yakın bir yer gitmişken oraları da görün bari de gittiğinize belki değer.

 • avatar

  @arzuzunlu

  Çok güzel

 • avatar

  @cakir

  Müzekart geçerli. Otopark sorunu yok. 4-5 kat merdiven inip ulaşıyorsunuz. İçerisi yeterince aydınlatılmamış. Sarkıt ve dikitler muhteşem. Nem oranı yüksek. İnmeye değer

 • avatar

  @ramazanatasoy1694

  Uzun süre önce girmiştim, Sarkıtlar diktiler harika. Dizlerinde problem olanlar için, biraz zorlu bir yer.

 • avatar

  @sulebayraktar622

  Onlarca mağara gezdim güvenlik önlemlerine bu kadar boşvermişlik görmedim. Merdivenler zaten berbat, ışıklandırma berbat ötesi, kardeşim ışıklandırma yetersizliğinden ayağını incitti. Daha kötü bir sonuç olsaydı bunun sorumluluğunu kim üstlenecekti? Hangi kurum ilgileniyorsa bir zahmet elektrik sağlasın bu mağara/müzeye! Bir zahmet yetkililer gidip görsün bu mağarayı.

 • avatar

  @tulayadibelli

  Dar ve dik merdivenleri var ve iki kişi yanyana gelemiyor giriş ve çıkış aynı merdivenlerden yapıldığı için sorun yaşanıyor, içerisi nemli ve ıslak kaygan zemini var . ziyaret saati akşam 19 a kadar.

 • avatar

  @umithanoglu

  Müzekart geçerlidir. İçine demir dik merdivenle inilen mağara (inerken dikkatli olun), birbirine bağlantılı uzunluğu 200 m’yi bulan galerilerden oluşuyor. Galerilerde ilginç şekilli dev sarkıt ve dikitler görülebiliyor. Oluşumu 3. jeolojik döneme kadar uzanan mağarada, silis minerallerinin birikmesiyle oluşan bu harika yapılar ziyaretçinin ilgisini çekiyor. Nem oranı yazın %85, kış mevsiminde ise %95’e ulaşan Astım Mağarası’nın astım hastalarına iyi geldiği söyleniyor.

 • avatar

  @omererdemir38

  Merdiven gerçekten ürkütücü derecede dik ve içerideki nemden ve damlayan sudan dolayı kaygan. İki buçuk yaşındaki çocukla inmek gibi bir hata yaptık zorda olsa indik. Çıkmak inmeye göre daha kolay ama çocukla çıkmak kas gücü istiyor :) İçerisi gerçekten güzel. Özellikle bu tür oluşumların meraklılarının görmesi gereken bir yer. Merdiven yerine gelişen teknoloji sayesinde bir asansör yapılabileceği ve içerideki aydınlatma işine profesyonel bir elin değmesi gerektiği düşüncesindeyim. Not: Narlıkuyu'dan buraya doğru çıkarken işletmecilerin dükkanlarına davet şekilleri ülkemin insanlarının para için ne hale geldiğini gösteren bir rezaletti maalesef.

 • avatar

  @mehmettalhagurb4105

  oldukça dik, kaygan ve iki kişinin yan yana geçemeyeceği bir çelik merdivenden aşağı iniyorsunuz. aşağısı ilginç bir alan, kelimelerin tarifinde noksan kalacağı çok güzel sarkıt, dikit vb kaya oluşumları ile dolu. İçerisindeki hava dışarıya göre çok daha farklı boğazınız bunu girer girmez hissediyor. İlginç bir yer hasılı kelam.


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Astım Mağarası
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 9 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 3.7/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Astım Mağarası Astım Mağarası +908500000000 Narlıkuyu, 33940 Silifke/Mersin, Turkey Astım Mağarası Silifke Astım Mağarası, Mersin ilinin Silifke ilçesinde yer alan ve Antik Çağlardan beri ziyaret edilen bir tarihi mekandır. Doğal olmayan bir şekilde oluşmuş olan mağara, tarih öncesi olayların görüntüleriyle süslenmiş duvar ve tavanlara sahiptir. Mağara, insanların daha derin bir tarih öncesi döneme ışık tutabilecek olan bir arkeolojik yerdir. ₺₺ TR 36.464465 34.08565 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  3.7/5 9