icon

Ataturk Arboretumu

 • (8 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.8

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

İstanbul Atatürk Arboretumu, Marmara Bölgesi’nde yer alan ziyaretçileri ile her gün daha çok popüler olan bir botanik bahçesi. Milli Parklar ve Koruma Alanları İl Müdürlüğü tarafından korunan ve koruma altına alınan bu arboretum, Türkiye’de bitki çeşitliliğinin eşsiz olduğu alanların başında geliyor.

Atatürk Orman Çiftliğinde Yer Alan Geniş Bir Alan

Atatürk Orman Çiftliği tarafından korunan bu arboretum, geniş bir alanı kapsamaktadır. Gürültü ve kalabalıktan uzakta, sakin bir ortamda yer alan arboretumda, bitki çeşitliliği çok yüksek. Burada, çam ağaçları, çam ağaçları, ceviz ağaçları, mürdüm ağaçları, kızılağaçlar ve çok sayıda bitkiler bulunmaktadır. Bu bitkinin çoğu çok eski yıllarda buraya dikilen ağaçlar arasından seçilmiştir. Bir arboretumda bulunan ağaçların çoğu, Türkiye’de bulunan veya yabancı türlerden seçilmiştir.

Bitkilere Ait Eşsiz Özellikler

Buradaki bitkilere özgü eşsiz özellikleri vardır. Her bir bitki diğerlerinden farklı olmak ve özellikle ziyaretçilerin ilgisini çekmek için yetiştirilmektedir. Örneğin, burada bulunan mürdüm ağacının meyveleri, çiçekleri, kökleri, dalları ve kabukları gibi çok sayıda özellik arasından seçilmiş ve tasarlanmıştır. Ormanda dikilen ağaçlar, zengin çiçekleriyle çok yakından izlenebilir. Çok sayıda hayvan ile bitkiler arasındaki etkileşim gözlemleyebilirsiniz.

İstanbul Atatürk Arboretumunda Yürüyüş ve Spor Etkinlikleri

İstanbul Atatürk Arboretumunda her yaştan insan, bitki çeşitliliğinin keyfini sürebilir. Bu arboretumda yürüyüş ve spor etkinlikleri de yapılabilir. Bu alanda yürüyüş yapmak iyi bir fikir olacaktır. Aynı zamanda gezi ve piknik alanları da mevcuttur.

Atatürk Arboretumu, ülkemizde bitki çeşitliliğinin en geniş olduğu alanların başında geliyor. Burada, çeşitli bitkileri görme imkanına sahip olan ve doğal güzellikleriyle eşsiz bir ziyarette bulunan tüm ziyaretçiler, arboretumu gezmekten keyif alacaklar. Anadolu’daki en iyi arboretumlardan biri olan İstanbul Atatürk Arboretumu, günümüz Türkiye’sinde nezaket, kültür ve bitki çeşitliliğini en iyi şekilde temsil eden harika bir arboretuma sahiptir.

Özellikler

Ataturk ArboretumuSigara İçilmez
Ataturk ArboretumuPark Yeri
Ataturk ArboretumuÜcretsiz
Ataturk ArboretumuAçık Hava
Ataturk ArboretumuGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.8
Puanlama :


 • avatar

  @antalyayasam

  Her sonbahar niyetlenir bir türlü gidemezdim. Bu sonbahar kısmet oldu sonunda gidebildim. Kalabalık olmaması adına hafta içi gitmeyi tercih ettik ama bol miktarda öğrenci vardı. Okullar servislerlerle geziler düzenlemişti. Özellikle küçük yaş grupları için. Şansımıza hava gayet güzeldi. Şahane bir yer sakinliğin, dinginliğin, sessizliğin içinde dolaşmak, doğayla bütünleşebilmek için bize vakit yetmedi. Kalabalıktan uzaklaşmak için biz biraz yukarılara doğru yürüdük. Bu yüzden sadece bir yolu ve büyük gölet etrafını görebildik. Hemen girişte bir kaç alternatif yürüyüş yolu seçeneği karşınıza çıkıyor. Hangisini seçerseniz o sizi daha bakir alanlara doğru götürüyor. Girişin karşısında ücretsiz bir otoparkı bulunuyor. Girişte ödemenizi kredi kartı ile yapabiliyorsunuz. Nakit kabul etmiyorlar. Giriş yetişkin için 7,5₺

 • avatar

  @gnristan

  Belgrad ormanının içinde saklanmış bir muhteşem güzellik. Yürüyüş yapmak için fotoğraf çekmek için harika bir yer. İçeriye yiyecek içecek sokmak yasak, içeride herhangi birşey satışı yapan bir yer de yok. Haftasonu ile hafta içi fiyat farkı bence çok fazla 7,5tl hafta içi / 20tl haftasonu. Otopark ücretsiz. İçeriye girerken bölgenin krokisi, haritası gibi birşey var almanızı tavsiye ederim. Tek sorun sanki önce biz çevreye karşı biraz daha duyarlı olmalıyız sonra çalışan arkadaşlarda bu konuda daha dikkatli olup biraz daha fazla çevre temizliği yapabilir. Çok fazla ve çok güzel bitki çeşitliliği var ve daha güzel yanı üzerlerine isimlerini de eklemişler, bilinçlenme adına çok güzel bi davranış.

 • avatar

  @filgezi

  Atatürk arberotumu İstanbul'da Belgrad ormanı içerisinde adeta saklı bir cennet. Yazı ayrı, kışı ayrı, baharı ayrı güzel. Açık alan yaşayan ağaç müzesinin tasarımına 1949 yılında başlansa da ancak 1982 tarihinde tamamlanabilmiş. 38 hektar düşünülmüş ama şu an sanırım 296 hektar. Tabi hepsini gezmeniz mümkün değil. Ziyaret için ayrılan bölüm yaklaşık iki-üç saat gibi bir zamanda gezilebilir. İçeriye su ve bebek maması dışında yiyecek sokmak yasak. Yere düşmüş bile olsa çiçek, yaprak vs. toplamak yasak. Kendi telefonunuz ile çekim yapabilirsiniz. Profesyonel çekim ( düğün, nişan vb.) yapmak için izin almak ve ücret ödemek gerekiyor. Pazartesi günleri ve dini bayramların ilk günleri kapalı. Ziyaret saati 09:00 ile 17:00 arası. Otopark biraz problem ama genel olarak sorun olmuyor.

 • avatar

  @okurgezer4447

  Merhabalar, Hafta sonu ziyaret ettik, yürüyüş ve fotoğraf çekmek için çok güzel bir yer. Biz kendi arabamızla gittik, otopark girişin karşısında ve ücretsiz. Gördüğüm kadarıyla yakin sayılabilecek bir mesafede otobüsle ulaşım mevcut. Hafta sonu olduğu için tam bilet 20 TL, öğrenci 7,50 TL. Kartla ödeme yapabiliyorsunuz, hatta tercih ediliyor diyebilirim. Su haricinde içecek ve yiyecek sokmak yasak, elma bile :) Çanta kontrolü sıkı yapılıyor, bu nedenle temiz kalmış diyebilirim. Ayrıca girişte biraz sıra vardı. Giriş ve göl kenarları harici de oturmak için bank yok. Temiz hava ve yürüyüş için ideal.

 • avatar

  @omerfarukkilinc1602

  Her mevsim ayrı güzellikte bir alan. İstanbul'da gidilesi yerlerden biri. Dünya'nın her bir köşesinde yetişen ağaçlardan getirilmiş, müze haline alınmış. Giriş ücretli ama fiyatı çok uygun. Hafta içi tam 7.5, öğrenci 2.5 TL. Toplu taşıma ile de gidilebilirken, kendi şahsi arabasıyla gidenler için de ücretsiz otopark mevcut. Sonbahar ya da ilkbaharda daha güzel olur diye düşünüyordum ama yazın da güzelmiş, tabi sinekleri düşününce baharlar daha iyi diyorsun.

 • avatar

  @mehmetyuksel2108

  Ağaçların ve göllerin olduğu, mangal kokusundan uzak dinlenmek için güzel bir yer. Hemen karşısında ücretsiz otoparkı var. Karşıya geçip, giriş yapıyorsunuz. Giriş hafta içi 7,5 hafta sonu 20 TL. İçerde su bile alacağınız biryer bulamazsınız. Yiyecek ve içecek almıyorlar. Yani piknik yapamıyorsunuz. Ama fotoğraf çekebileceğiniz çok güzel yerler var. Dinlenmek kitap okumak veya fotoğraf çekmek için çok güzel bir yer. Her ağacın üzerinde qr kodu var ve tarihçesini görebiliyorsunuz

 • avatar

  @enginbilge

  Muhteşem bir yer, yemyeşil huzur dolu. Bütün ağaçlar etiketlenmiş latince ve türkçe isimlerini öğrenebiliyorsunuz. Alan parsellere ayrılmış ve girişte verilen broşür ile gezinizi planlayabiliyorsunuz. Burası bir bilimsel çalışma alanı olduğu için yiyecek içecek alınmıyor ve bu içeride hemen farkediliyor çünkü TERTEMİZ. Ücretsiz otoparkı mevcut, giriş fiyatı çok uygun.

 • avatar

  @ruzgaradokunan5553

  Otopark ücretsiz. Giriş ücreti Hafta içi tam 7.5₺ öğrenci 2.5 ₺ Haftasonu 20₺. Öğrenci de en fazla yarısı kadardır haftasonu. Gezmek için çok fazla zaman ayırmak lazım. Ayrıca yazın ortasında gelmeyin derim. Geliyorsanızda öğleden sonra yada öğleden önce gelin yoksa pişersiniz. Çocuklu gezmeye müsait.


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Ataturk Arboretumu
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 8 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.8/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Ataturk Arboretumu Ataturk Arboretumu +908500000000 Kemer, İstanbul Üniversitesi, Orman Fakültesi, 34450 Sarıyer/İstanbul, Turkey Ataturk Arboretumu İstanbul Atatürk Arboretumu, Marmara Bölgesi’nde yer alan ziyaretçileri ile her gün daha çok popüler olan bir botanik bahçesi. Milli Parklar ve Koruma Alanları İl Müdürlüğü tarafından korunan ve koruma altına alınan bu arboretum, Türkiye’de bitki çeşitliliğinin eşsiz olduğu alanların başında geliyor. ₺₺ TR 41.1766262 28.9853775 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.8/5 8