icon
Yükleniyor..

Augustus Tapınağı

Monumentum Ancyranum olarak da bilinen Ankara Anıtı; aynı zamanda da Augustus Tapınağı olarak da adlandırılmaktadır. Tapınak duvarlarında bulunan yazıların en eksiksiz ve hasarsız kopya olduğu ifade edilmektedir. Buradaki yazılarda ilk Roma İmparatoru olan Augustus’un faaliyetlerinden Ankara Anıtıiçerisinde bahseder. 14 Ekim 1972 yılında tapınakla beraber öne çıkan bu yazma eserler; kültür varlıkları arasına da girmiştir. Orijinali kayıp olan bu eserin; diğer parçaları da Isparta Antiokheia ve Apollonia antik kentlerinde yer almaktadır.

Augustus Tapınağı Tarihi

Ankara Anıtı’nın tarihi 1554 yılına kadar uzanıyor. Roma İmparatoru Ferdinand tarafından Anadolu’ya gönderilen Busbecq, Ankara taraflarında keşif yaptığı esnada tapınak duvarlarında yer alan metni kayıt altına alıyor. Sonrasında da Napolyon döneminde Osmanlı’ya gönderilen Georges Perrot da bu Latince metni not alıyor. Avrupa’ya dönen bu isim metnin basılmasına öncülük ediyor. 1859 yılında ise Berlin Akademisi de yazıtın kopyalama girişiminde yer alsa da bu konuda vazgeçmek durumunda kalıyor. Ancak bu dönemde yazıtın kalıpları çıkarılarak; Almanya’ya götürülüyor. Hamit Dereli ise bu metni Latince dilinden Türkçe’ye çevirerek; Ankara Anıtı adı altında kitaplaştıran isim olmuştur.

Detaylı bilgi için https://www.yerelnet.org.tr/kesfet/muze/ankara-aniti bağlantısını ziyaret edebilirsiniz.

Devamını Göster

Augustus Tapınağı Sigara İçilmez
Augustus Tapınağı Park Yeri
Augustus Tapınağı Müze
Augustus Tapınağı Ücretsiz
+(3)

Fiyatlar


Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 4.6666666666667 Puan

 • avatar

  @ismailaslan

  Ankara Hacı Bayram Veli Camiisinin hemen bitişiğinde yer almaktadır. Roma dönemine ait bu yer kültür ve tarih açısından önem arz etmektedir. Şu an mevcut olarak Augustus tapınağı kalıntılarını görebiliyorsunuz. İlk çağ ve Orta Çağ döneminin güzel bir kesişim noktası olan bu yeri görmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

 • avatar

  @avibrahimcinari

  Caminin yanı başında yer alıyor. Tapınağın yanında Augustus basarilarini yazan bi levha var. Açık hava müzesi şeklinde. İçine girilmiyor. Bilet gerekmiyor.

 • avatar

  @bugraakbay

  İlk olarak pagan tapınağı, altıncı yüzyıldan itibaren ise kilise olarak hizmet vermiş tarihî bir yapı. On beşinci yüzyılda Hacı Bayram Camisinin inşasıyla beraber burasının medrese olarak kullanıldığı düşünülüyor. Pagan tapınağı/kilise ile caminin yan yana bulunduğu başka bir örnek daha var mıdır bilmiyorum.

 • avatar

  @okanokaykocak

  Hacı Bayram Camii ile ortak duvarı var, yıllara rağmen heybetini ve güzelliğini koruyor. Ankara seyri için de Kale kadar olmasa da ideal.

 • avatar

  @muhammetgecgil

  Ankara' da bu sağlamlık böyle bir eser görmek beni şaşırttı ama tabi işlemeleri zamanla kaybolmuş sadece duvarlar kalmış yinede etkilendim.

 • avatar

  @gezginkutuphane

  Augustus Tapınağı; Ankara'nın Altındağ ilçesinde, Hacı Bayram Camii'nin hemen bitişiğinde bulunan, tahminen MÖ 25-20 yılları arasında inşa edilmiş bir tapınaktır.İmparator Augustus'un hayattayken yapmış olduğu işleri anlatan Res Gestae Divi Agusti 'nin bir kopyası tapınağın duvarlarına işlenmiş.Roma'daki orjinal kopyası kaybolduğu için bu metnin günümüze ulaşmış tek kopyası buradadır.Bu yüzden tarihçile rtarafından Monumentum Ancyranum - Ankara Anıtı olarak isimlendirilmiştir.Roma Tarihi açısından büyük bir öneme sahip Ankara Anıtı dünya tarihi açısından değerlendirildiğinde kültürel bir mira niteliğinde bulunan bu Tapınak görülmeye değer bir tarihi eser olarak ilgi çekmekte.Ayrıc Augustus Tapınağı hakkındaki videomuzu kanalımız Gezgin Kütüphanede seyretme şansınızda bulunuyor.


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar