icon

Augustus Tapınağı

 • (6 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.7

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Augustus Tapınağı, Ankara gibi koca bir şehirdeki yüzlerce tarihi eser arasında ön plana çıkmayı başaran eski bir mâbed… Ulus bölgesinde konumlanan tapınak, ‘Yazıtlar Kraliçesi’ diye de adlandırılmış. Paganizmden Hristiyanlığa kadar farklı din mensuplarına ev sahipliği yapan bu yer, tarihin canlı şahidi ve hoşgörü simgesi olarak varlığını sürdürüyor.

Augustus Tapınağı Tarihi

Tapınağın Men (Frigya Tanrısı) adına, MÖ 25 yılı itibariyle inşa edildiği biliniyor. Galat hükümdarlarından sonuncusunun oğlu kral Pilamenes, bu tapınağı Roma imparatoru Augustus'a ithafen bir bağlılık nişanesi olarak yaptırmış.

Bizanslılar eklemeler yaparak tapınağı genişletmişler ve pencereleri açıp, burayı kiliseye dönüştürmüşler. Zaman içinde yıkılarak tekrar yaptırılan bu ibâdethaneden günümüze yalnızca kalıntılar ulaşabilmiş.

Tapınağın keşfi ise 1555 yılında gerçekleşmiş. Hollandalı Busbecque tarafından bulunan bu tapınağın mimarisi, Dr. Hamit Zübeyr Koşay tarafından 1930 yılında yapılan kazıda tamamen gün yüzüne çıkarılmış.

Augustus Tapınağı Özellikleri

Hacı Bayram-ı Veli Camii’nin yan duvarı ile bitişik durumda olan tapınak, haftanın her günü ücretsiz bir şekilde ziyaret edilebiliyor.

Yapısını koruyamasa da, ihtişamlı bir görünüme sahip olmasa da; tarihe ilgi duyuyorsanız, tapınağın kalıntılarını görmek için buraya gelmeye değer!

Men Kutsal alanı ve Kybele üzerine kurulmuş olan bu tapınağın Opisthodomos kısmındaki eyvan (çardak) ve duvarlarındaki grafitiler, medrese olarak da kullanıldığını düşündürüyor. Buradan çıkarılan birçok kalıntı Ankara Medeniyet Müzesi’nde sergileniyor.

Augustus Tapınağı Yakınında Gezilecek Yerler

Ulus, Ankara’nın en popüler destinasyonlarını barındıran bir bölge. Dolayısıyla Augustus Tapınağı yakınlarında gezilecek yerler çok. Meselâ:

 1. Gençlik Parkı:

Şehrin sembolü durumundaki bu park; yüzme havuzundan açık hava tiyatrosuna, çocuk bahçesinden lunaparka her şey düşünülerek tasarlanmış.

 1. Kurtuluş Savaşı Müzesi:

Yine Ulus semtine bağlı olan bu yer, ihtiva ettiği eserlerle ziyaretçilerini tarihte hem keyifli , hem hüzünlü bir yolculuğa çıkarıyor. Lozan ve Sevr Antlaşmalarına ait belgelerden, Kurtuluş Savaşı dönemindeki yazışmalara varıncaya dek birçok vesîka burada sergileniyor.

 1. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu:

Ulus semtinin Doğanbey mevkiinde yer alan bu salon aslında önce İstanbul’da kurulmuş. Sonra Atatürk’ün talimatıyla başkente taşınmış. Osmanlı zamanında eğlence merkezi olarak kullanılan yapı, şimdi uluslararası öneme sahip geniş bir sanat merkezi.

Sonuç olarak;

Augustus Tapınağı Ankara şehrinin tarihi bakımdan görülesi yerleri arasında bulunuyor. Geçmişin izlerine tanıklık etmek istiyorsanız, yıkık-dökük hâliyle sizi ağırlamaya hazır! O zaman, en kısa sürede Ankara gezilecek yerler listenize burayı dâhil edin!

Özellikler

Augustus TapınağıSigara İçilmez
Augustus TapınağıPark Yeri
Augustus TapınağıMüze
Augustus TapınağıÜcretsiz
Augustus TapınağıTarihi Yer
Augustus TapınağıAçık Hava
Augustus TapınağıGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.7
Puanlama :


 • avatar

  @ismailaslan5895

  Ankara Hacı Bayram Veli Camiisinin hemen bitişiğinde yer almaktadır. Roma dönemine ait bu yer kültür ve tarih açısından önem arz etmektedir. Şu an mevcut olarak Augustus tapınağı kalıntılarını görebiliyorsunuz. İlk çağ ve Orta Çağ döneminin güzel bir kesişim noktası olan bu yeri görmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

 • avatar

  @hakanaydeniz

  Caminin yanı başında yer alıyor. Tapınağın yanında Augustus basarilarini yazan bi levha var. Açık hava müzesi şeklinde. İçine girilmiyor. Bilet gerekmiyor.

 • avatar

  @ismailyurtsever9344

  İlk olarak pagan tapınağı, altıncı yüzyıldan itibaren ise kilise olarak hizmet vermiş tarihî bir yapı. On beşinci yüzyılda Hacı Bayram Camisinin inşasıyla beraber burasının medrese olarak kullanıldığı düşünülüyor. Pagan tapınağı/kilise ile caminin yan yana bulunduğu başka bir örnek daha var mıdır bilmiyorum.

 • avatar

  @hakanaydeniz

  Hacı Bayram Camii ile ortak duvarı var, yıllara rağmen heybetini ve güzelliğini koruyor. Ankara seyri için de Kale kadar olmasa da ideal.

 • avatar

  @hakanaydeniz

  Ankara' da bu sağlamlık böyle bir eser görmek beni şaşırttı ama tabi işlemeleri zamanla kaybolmuş sadece duvarlar kalmış yinede etkilendim.

 • avatar

  @boraboran

  Augustus Tapınağı; Ankara'nın Altındağ ilçesinde, Hacı Bayram Camii'nin hemen bitişiğinde bulunan, tahminen MÖ 25-20 yılları arasında inşa edilmiş bir tapınaktır.İmparator Augustus'un hayattayken yapmış olduğu işleri anlatan Res Gestae Divi Agusti 'nin bir kopyası tapınağın duvarlarına işlenmiş.Roma'daki orjinal kopyası kaybolduğu için bu metnin günümüze ulaşmış tek kopyası buradadır.Bu yüzden tarihçile rtarafından Monumentum Ancyranum - Ankara Anıtı olarak isimlendirilmiştir.Roma Tarihi açısından büyük bir öneme sahip Ankara Anıtı dünya tarihi açısından değerlendirildiğinde kültürel bir mira niteliğinde bulunan bu Tapınak görülmeye değer bir tarihi eser olarak ilgi çekmekte.Ayrıc Augustus Tapınağı hakkındaki videomuzu kanalımız Gezgin Kütüphanede seyretme şansınızda bulunuyor.


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Augustus Tapınağı
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 6 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.7/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.



  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Augustus Tapınağı Augustus Tapınağı +908500000000 Hacı Bayram, 06030 Altındağ/Ankara, Türkiye Augustus Tapınağı Augustus Tapınağı hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Augustus Tapınağı Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 39.9441182 32.8582255 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.7/5 6