icon

Ayatekla Kilisesi

 • (9 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.6

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Ayatekla Kilisesi Silifke bulunan Dini Yerler 'den biridir. Bu sayfa Ayatekla Kilisesi hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Ayatekla Kilisesi hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Ayatekla Kilisesi düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Silifke Bölgesinden daha fazla gezilecek yer keşfetmek için Silifke sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgileri güncellemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsin.

Yerel Rehber olmak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Özellikler

Ayatekla KilisesiSigara İçilmez
Ayatekla KilisesiPark Yeri
Ayatekla KilisesiÜcretsiz
Ayatekla KilisesiAçık Hava
Ayatekla KilisesiGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.6
Puanlama :


 • avatar

  @keremtasliel6864

  Muhteşem bir yer, yer üstünde kalan bir kalıntı ve yer altına üç odacık tan oluşuyor. 2022 itibari ile çok fazla Rus, Ukraynalı göç alan Silifke de aktif kilise olarak ta kullanılıyor.

 • avatar

  @basakyaglici9216

  Yer altında, içerisi soğuk küçük bir kilise. Çok fazla bir şey yok gezmek için 10 dakika yeterli.

 • avatar

  @mustafailgazdog6439

  Farkında olmayana sadece taş… ✍? Anadolu (Tarsus’lu Aziz Paul sayesinde) Kudüs’te yapılan baskılarla yok olma tehlikesi geçiren Hıristiyanlığın ilk kilise topluluklarının ortaya çıktığı ve tüm dünyaya yayıldığı topraklardır. ? Aziz Paul Pagan inanışını benimseyen Roma topraklarında misyonerlik amacıyla 4 uzun yolculuk yapmıştır. ? Bu yolculukların birisinde uğradığı Konya’da verdiği vaazı 17 yaşında genç bir kız 3 gün boyunca uyumadan dinlemiş, hatta aziz hapse atıldığında gizlice hapse girerek anlattıklarını dinlemeye devam etmiştir. ? Hıristiyanlığın ilk azizesi ve ilk kadın şehidi kabul edilen Thakle, fotoğraflarda gördüğünüz mağara kiliseye saklanmadan önce yakılarak ve aslanlara atılarak öldürülmeye çalışılmış fakat gösterdiği mucizeler ile kurtulmuştur. ? Saklandığı Ayatekla kilisesi ise uzun yıllar Hıristiyanların gizli mabedi olmuştur. ? Thakle’nin Roma askerleri tarafından kıstırıldığı sırada mucize göstererek ortadan kaybolduğu mağara günümüzde halen önemli bir haç merkezidir… AWARE (Daha farklı bilgiler için mo.no.no.aware instagram hesabını takip edebilirsiniz)

 • avatar

  @ecenurtr507

  Girişin ücretsiz olması çok şaşırtıcıydı çünkü mekan harika. Girişler en azından müze kartıyla olabilir. Dış kısımda gezerken yerinden oynamış tahtalar var (yüklediğim ilk iki fotoğrafın olduğu kısımda) aman dikkat. Kilisenin içi harika ve sıcağın yoğun olduğu zaman bile güzel bir serinliği var.

 • avatar

  @eyluleceyildiri1745

  Yolda çok tabela yok. Müze kart geçerli. Küçük bir bölgede bulunuyor. Tarihi açıdan önemli bir yermiş, görmek istiyorsanız gidin.

 • avatar

  @henriclambda8759

  Güzel bir tarihi kilise. Ulaşım planlaması yaparken öncelikle Silifke müzesini gezmenizi (ki gezerken müze karşısındaki market bölgesine park ederseniz Azize Thecla kilisesine aradan geçmek çok kolay, biraz efor sarf ederseniz yaya olarak bile gidebilirsiniz.), ardından kiliseye ziyaret yapmanızı öneririm. Kilise bölgesi esasında tam olarak düzenlenmemiş, birçok eserin ortaya çıkarılması için sanırım kazı planlaması yapılıyordur. Kilise güzel, hafif yer altında, ancak klostrofobik değil. Giriste kişi sayısı kısıtlaması var, ancak gittiğimde ziyaret eden sayısı yüksek olmadığı için bununla karşılaşmadım. Bu kilise bana daha ziyade Kapadokya bölgesindeki kiliseleri anımsattı. Giriş 2022 yılı itibarıyla ücretsiz, daha sonraki yıllarda ücretli yapılsa da Kültür Bakanlığına bağlı olacağı için müzekart geçerli olacaktır. Özel araçlarıyla gidecekler için kilisenin önünde park edilebilecek yerler mevcut...

 • avatar

  @ibrahim8252

  Hristiyanlık tarihinin ilk kadın azizi Azize Thecla yeraltı kilisesi Silifke'ye hakim bir tepe üzerinde kurulmuş. Asıl etkileyici olan üstteki kilise büyük ölçüde yıkılmış ama kalan parça dahi çok etkileyici. Ayrıca kilisenin kuzeyinde bulunan sarnıç iyi durumda.

 • avatar

  @burakcan3257

  Lokasyon olarak Silifke- Taşucu arasında kalmaktadır. Azize Thecla kilisesi ve çevresi bir ören yeri içerisindedir. Genel anlamda büyük bir yapılar kompleksinin olduğu söylenebilir. Efsanesi veya mitolojisi Pagan inancı içerisinde ve sonrasına dayanır. Pagan inancı yaygın olduğu dönemde saklı olarak korunaklı yerlerde dini vecibelerini yapıyorlardı. Mitolojik olarak azize Thecla ölümle cezalandırılır ve aslanlara atılır fakat kısacası aslanlar birşey yapmaz sonrasında kurtulur. Bu gibi mucizeler yaratan Azize Thecla en son Mersin Silifke'ye gelir. Burada Dini görevlerini yapar. Kısacası böyle bir anlatı söz konusu. Dini Yapı iki kademeden oluşur. Mağarada bölümündeki kilise ve üst kısmındaki bazilika. Günümüzde bazilikanın apsis kısmının bir bölümü bulunmaktadır. Bazilika sınırları bitiminde sarnıç yer alır. Hristiyan dünyası için önemli bir yer teşkil eder. Bu tarz yapılar kültürel zenginlik göstergesi olduğu için korunmalı ve geleceğe taşınmalıdır.

 • avatar

  @nadirkoksoynadi4314

  Aya Thekla Manastırı - Mersin Meryemlik'in tarihi Azize Thekla’nın buraya gelişi ile başlamaktadır. İsa Peygamber’in havarilerinden St. Paul’ün vaazlarından etkilenen 17 yaşındaki Thekla kendini Hıristiyanlık dinine adamıştır. St. Paul’ün bu değerli öğrencisi Konya ve Yalvaç’ta Hıristiyanlığı yaymak için propaganda yaparken paganların baskılarına maruz kalıp, öldürüleceğini öğrenince kaçıp Seleucia’ya gelir ve sonradan kiliseye çevrilen bir mağarada saklanır. Sığındığı mağaradan yöredeki insanlara çok tanrılı dine karşı Hıristiyanlık inancını yayarken, mucizeler yaratarak hastaları da iyileştirir. Yine öldürüleceği bir sırada bu mağarada kaybolduğuna inanılır.. Meryemlik olarak da anılan Azize Tekia alanının bulunduğu bölgeye geldiğinizde aracınızı kulübenin olduğu girişe bırakın ve içeri girin. Müzekart’ınız varsa Aya Tekla Kutsal Alanı‘nı ücretsiz olarak gezebiliyorsunuz. Kutsal alana girdiğinizde ilk sağdan devam edin. Roma döneminde Hıristiyanlığın resmen kabulünden sonra mağara üzerine bir de kilise inşa edilmiştir. Yapılan araştırmalar doğrultusunda kilisenin boyutunun 55 metre uzunluğunda, 36 metre gneişliğe sahip olduğu anlaşılıyor. Düşününce oldukça büyük bir yapıymış buradaki kilise. Günümüzde kilisenin apsisinin bir bölümü görülebiliyor.


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Ayatekla Kilisesi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 9 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.6/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Ayatekla Kilisesi Ayatekla Kilisesi +908500000000 Yeni, 33900 Silifke/Mersin, Turkey Ayatekla Kilisesi Ayatekla Kilisesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Ayatekla Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 36.363136 33.9310411 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.6/5 9