icon

Aziz Vukolos Kilisesi

 • (13 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.5

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Aziz Vukolos İzmir bulunan Popüler Yerler ‘den biridir. Aziz Vukolos Kilisesi ya da bilinen diler bir adıyla Ayavukla Kilisesi İzmir’de bulunan Rum Ortodoks Kilisesidir. Adı ilk İzmir Piskoposu olan Vukolos'tan almaktadır. İzmirde ki kiliseler arasında tadilatlar sonrasın da iyi durumda olan bi kaç kilise binasından biridir. 

Kilise, Büyük İzmir Yangınından etkilenmeyen merkezdeki tek Ortodoks Rum Mabedidir. Aziz Vukolos Kilisesi 1924 yılında Arkeoloji müzesi haline getilirmiştir, bunun nedeni ise 1922’deki İzmir yangınında bir çok binanız zarar görmesinden dolayı fazla dayanıklı binanın olmamasındandır. Aynı zamanda Atatürk de burayı ziyaret etmiştir, ayrıca müze hatıra defterine burayı görmekten memnun olduğunu belirten bir yazı yazmış.

Gezilip görülmesi gereken hoş ve tarihi yerlerden biridir. 


Bu sayfadaki bilgileri güncellemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsin. 

Yerel Rehber olmak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Özellikler

Aziz Vukolos KilisesiSigara İçilmez
Aziz Vukolos KilisesiPark Yeri
Aziz Vukolos KilisesiMüze
Aziz Vukolos KilisesiÜcretsiz
Aziz Vukolos KilisesiAçık Hava
Aziz Vukolos KilisesiGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.5
Puanlama :


 • avatar

  @Gezen Kadın

  Ulaşımı kolay. Üstelik burada ki konserler de çok güzel oluyor. En son benim de üyesi olduğum İZMA Geleneksel Türk Sanat Müziği korosunun konseri 29.12.2022de burada oldu. Etkinlikleri takip edin ve izleyin derim.

 • avatar

  @Gezen Kadın

  Aziz Vukolos Kilisesi, Aziz Yuhanna’nın müritlerinden Aziz Vukolos’a ithaf edilmiş ve adını da buradan almış. 19.yüzyılda Rum Ortodoks cemaati tarafında yapılmış olan kilise, cemaati kalmayınca atıl durumda kalmış. 14 Şubat 1924’te, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün isteği ile, İzmir'in ilk arkeoloji müzesi olarak Asar-ı Atika Müzesi adıyla hizmet vermeye başlamış. Müzeden sonra devlet opera balesinin deposu olarak kullanılan bina, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilerek, bugün etkinlik ve sergilerin yapıldığı bir kültür merkezi olarak hizmet veriyor. Herkese açık olan kiliseye giriş ücretsiz.

 • avatar

  @Gezen Kadın

  İyi durumda... Bahçesindeki basın müzesi ile birlikte ziyaret için gitmeye değer. Ulaşımı kolay, çevre..güvenlik... gibi şeyleri dert etmeyin gidin bence. Sıkıntılı bir ortam yok.

 • avatar

  @rotabelli

  İyi durumda... Bahçesindeki basın müzesi ile birlikte ziyaret için gitmeye değer. Ulaşımı kolay, çevre..güvenlik... gibi şeyleri dert etmeyin gidin bence. Sıkıntılı bir ortam yok.

 • avatar

  @ozgurarat

  A capella Gramafon Çok sesli koro konserinin gerçekleştirildiği gün; muhteşem bir grup ile kilisenin muhteşem akustik birleşmesi, harika bir armoni ortaya koymuş... Tek kelime ile muhteşemdi...

 • avatar

  @tugbayildiz2736

  Belediyenin etkinliği vesilesiyle görmüş olduk gayet güzel restore edilmiş bir kilise

 • avatar

  @tumemere

  1 yildizi elbette kiliseye degil belediyeye ve ilgili kurumlara veriyorum. Boyle muhtesem tarihi bir yapiyi ve orada bulunan basin muzesini bu kadar izole ve korunaksiz biraktiklari icin. Dun ilk kez bir konser vesilesiyle gorme sansim oldu. Bulundugu konuma hava kararinca hatta belki aydinlikta bile, ozellikle korkmadan gitmek ve oradan donmek zor. En azindan yoldan kiliseye baglanan sokak Dario Moreno sokagi ya da Balat'ta benzerleri yapilan bir sokaga donusturulebilir, aydinlatilip yurunebilir hale getirilebilir, bu haliyle insanlarin gitmekten cekinebilecegi, yalnizliga terk edilmis gibi duran tarihi eser olarak kalacaktir. Madem sanata dair etkinlikler duzenleniyor, basin muzesi de orada, en azindan tek basina gelmek isteyen kadinlar icin biraz daha guvenilir ve kiliseye ve muzeye yakisan varis yolu tanzim edilmeli.

 • avatar

  @melihakkas9519

  Kulturel acidan gorulmesi gereken bir yer aziz vukolos kilisesi fakat gazeteciler cemiyeti ve basin müzesiyle ayni bahceyi paylasiyor suan müze olarak sergileniyor herhangi bir ibadet yapilmiyor. Giriste herhangi bir ucret alinmiyor. Ayrica belirtmek isterim gunduz vakti gitmek isterseniz google map sokak aralarina sokuyor ve dolandiriyor ana cadde uzerinden devam ederseniz direk sokagina giris yapan bi ara yol var bilginiz olsun. Tarihcesini ise merak ederseniz fotograflar arasinda olmasi gerekli cekip yuklemistim. Rum Ortodoks inancındaki Ermeniler tarafından 1886'da inşa edilmeye başlayan Aziz Vukolos Kilisesi, 1887'de ibadete açıldı.[1][2][4] 1922 İzmir Yangını'nda Ermenilerin hasar görmeyen tek yapısı oldu.[4] Türkiye-Yunanistan nüfus mübadelesi sonucu kilise cemaati İzmir'den ayrıldı.[5] Şubat 1924'te Mustafa Kemal Atatürk'ün isteğiyle kilise, İzmir Arkeoloji Müzesi'ne ev sahipliği yapmaya başladı.[1] Bu dönemde kilisedeki fresklerin üzeri örtüldü.[4] 1951'de müzenin Kültürpark'taki yeni yerine taşınmasıyla kilise, opera çalışma salonu ve depo işlevi görmeye başladı.[6][7] 1975'te "korunması gerekli kültür varlığı" olarak tescillendi.[6] 1990'da çıkan bir yangında hasar gördü ve kullanılamaz hâle geldi.[2][6] 2003'te İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin kullanımına verildi.[6] Aralık 2008'de kilisede restorasyon çalışmaları başladı.[6] Restorasyon çalışmalarının 2010'da tamamlanmasının ardından kilise, kültürel etkinlikler için kullanılmaya başladı; kilisenin dört eklentisinden ikisinde ise İzmir Gazeteciler Cemiyeti Basın Müzesi ile Hanife Çetiner ve Esin Yılmaz Anı Evi açıldı.[6][8][9][10] 17 Ağustos 2014'te kilisede 1922'den sonra ilk kez Meryem'in Göğe Çıkışı için bir ayin düzenlendi.[11] 2015, 2016 ve 2018'de de çeşitli ayinler gerçekleştirildi.[12][13][14]

 • avatar

  @kaancini

  Bulunduğu çevre biraz karışık gurup gitmekte fayda. Kilisiye uzak olmasına karşın Özellikle Oteller sokağı ve Dönertaş civarı kendinizi Türkiye sınırları dışında hissedeceğiniz bölge.

 • avatar

  @ezgiberktas

  Aktif bir kilise degil o yüzden gidin görün diyemem ama yaninda küçük bi alandaki basın müzesi gayet donanimli ve güzel.

 • avatar

  @hasancabu

  Basmaneden,Kemer tarafına yürüyerek giderken,sokak içinde, Muhteşem bir taş bina Gözüme ilişti. Beni adeta gel beni incele,der gibi bir hali vardı.Ona doğru döndümuhtesem,bir giriş kapısı,kilitli idi. Yapmam geren tek şey, etrafında dönerek, giriş kapısını bulmak idi. Neyse ki bir çevre temizliği yapan,beni yönlendirdi. İçeriden daha azametli görünüyordu.Pekçok fotoğraf çektim. Hemen sağında ise, BASIN MÜZESİ ziyareti ettim. Yıllar önce,Türk basınına hizmetleri geçmiş aletleri ve fotoğrafları incele fırsatı buldum. Beğendim. Kutlarım.

 • avatar

  @yakupondes2869

  Aziz Vukolos Kilisesi (Saint Voukolos Church) Aziz Yuhanna tarafından İzmir Psikoposluğu’na atanan Aziz Vukolos (Voukla) ile bu isme kavuşmuş kilise 1886 yılında temeli atılarak, 19. Yüzyılda ibadete açılmış. Kilisenin diğer adı Ayavukla Kilisesi. İzmir kiliseleri arasında tadilatlar sonrası en iyi durumda olan birkaç kilise binasından biri. Bir diğer ismi Gözlü Kilise. Kilise, Büyük İzmir Yangınından etkilenmeyen merkezdeki tek Ortodoks Rum Mabedidir. Kilise Basmane’nin doğu tarafında yer alıyor. Altınpark arkasından yürüyerek veya Hilal’e doğru giderken Yıldız Spor Tesislerini geçtikten sonra sağdan ulaşabilirsiniz.

 • avatar

  @akinkanat7632

  Restore edildikten sonra bu kiliseyi gezmiştim. O zamandan beri biraz "eskimiş" olsa da, hâlâ görülmeye değer bir bina. Cemaati var mı, bilmiyorum gerçi. Hiç olmazsa tarih turizmi bakımından önemli bir destinasyon olabilir.


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Aziz Vukolos Kilisesi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 13 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.5/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 08:00–17:00
  Salı 08:00–17:00
  Çarşamba 08:00–17:00
  Perşembe 08:00–17:00
  Cuma 08:00–17:00
  Cumartesi 08:00–17:00
  Pazar 08:00–17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Aziz Vukolos Kilisesi Aziz Vukolos Kilisesi +902324837620 Etiler, 1281. Sk. 11 A, 35240 Konak/İzmir, Türkiye Aziz Vukolos Kilisesi Aziz Vukolos Kilisesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Aziz Vukolos Kilisesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 38.4213088 27.1472144 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.5/5 13