icon

Azize Tereza Kilisesi

 • (8 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.4

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Mersin ilinde bulunan Mersin Azize Thecla Yeraltı Kilisesi, tarihi bir eserdir. Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan yeraltı kilisesi, dünyada oldukça nadir olan yeraltı kiliselerinin çoğu arasında yer almaktadır. Yeraltı kilisesi, ortaçağlarda gizlice inşa edilmiş, daha sonra kullanılmaya başlanmıştır. Kilisenin her bir köşesinde tarih ve gizem kokmaktadır.

Kiliseyi İnşa Edenler ve Tarihi

Mersin Azize Thecla Yeraltı Kilisesi, Roma İmparatorluğu döneminde inşa edilmiştir. Kilise, 5. yüzyılda Hıristiyanlar tarafından inşa edilmiştir. Ancak daha sonra İslamiyetin yaygınlaşması nedeniyle kilise gizlice kullanılmaya başladı. Yüzyıllarca kilise, gizlice kullanılmış ancak yeraltı kilisesi tarihi olarak bilinmektedir.

Günümüzde yeraltı kilisesi, ilginç bir tarihi gezi noktasıdır. Kilisenin iç mekanları çok güzel şekilde korunmuştur. Kilisenin içinde kilise duvarlarının üzerinde sıra sıra yazılar ve izler bulunmaktadır.

Kilisenin Dış Mekanları

Mersin Azize Thecla Yeraltı Kilisesi, dış mekanları itibariyle de görülmeye değer bir yerdir. Kilise, oldukça çarpıcı bir görünümü olan kütlesiyle görülmeye değerdir. Kilisenin çevresinde pek çok tarihi değer bulunmaktadır. Bunlardan bazıları Selçuklu evleri, tarihi havuzlar ve tarihi kalıntılar olarak sayılabilir.

Kilisenin İç Mekanları

Mersin Azize Thecla Yeraltı Kilisesi’nin iç mekanları da oldukça güzel ve gizemlidir. Kilisenin içinde duvarların üzerinde tarihi yazılar ve izler bulunmaktadır. Kilisenin en güzel özelliği ise ışıkla süslü duvarlardan oluşan bir tiyatrodur. Bu tiyatro, kilisenin asıl amacının ibadet olduğunu göstermektedir. Kilisenin içinde ayrıca mihrap oda, altar oda ve kilise bahçesi de bulunmaktadır.

Kilisenin Ziyaretçi Merkezi

Mersin Azize Thecla Yeraltı Kilisesi, gezilecek yerler arasında önemli bir yer tutmaktadır. Kilisenin ziyaretçi merkezi, ziyaretçilerin kiliseyi keşfetmesine yardımcı olmak için kurulmuştur. Ziyaretçi merkezinde, kilisenin tarihine dair eğitici materyaller, fotoğraflar ve çizimler bulunmaktadır.

Mersin Azize Thecla Yeraltı Kilisesi, tarihsel ve arkeolojik anlamda önemli bir eserdir. Gizemi ve güzelliğiyle birlikte ziyaretçilerinin gözdesi olmuş, tarih ve kültür meraklılarının uğrak noktalarından biridir. Ziyaretçilerin, Mersin Azize Thecla Yeraltı Kilisesi’ni görmek için geldikleri, bu kilisenin önemini göstermektedir.

Özellikler

Azize Tereza KilisesiSigara İçilmez
Azize Tereza KilisesiPark Yeri
Azize Tereza KilisesiÜcretsiz
Azize Tereza KilisesiAçık Hava
Azize Tereza KilisesiGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.4
Puanlama :


 • avatar

  @muglatravel

  Sanırım başkent kültür yolu festivali kapsamında 1 - 2 konser burada da yapılmış fakat bilet bulamadık. Acaba başka etkinlikler oluyor mu? Nereden takip edebiliriz?

 • avatar

  @metealtayli

  Ankara en eski ve köklü bir kilisesi. Geçmişi Fransız büyük elçilik binası. Şuanda Fransız elçilik ek binası çok sayıda Türk üyesi var. Son 5 yıldır gençlerin ilgisi ve sayısı giderek artıyor bu kiliseye.

 • avatar

  @qx2345

  Azize Tereza Latin Katolik Kilisesi, Ankara’nın Ulus semtinde, Kardeşler sokakta bulunmaktadır. Hristiyan Okulların Kardeşleri yönetimindeki Aziz Klement Fransız Koleji 1915 yılında burada bulunuyordu. Aynı zamanda bu bölge o dönemde bulunan eski Ermeni semtine de yakındı. 1916 yılında çıkan büyük yangın sırasında Aziz Klement Koleji ve bütün semtin çevresi yandı. Kolejden sadece bir sur geriye kaldı. O dönemde Fransızca öğreten rahiplerin büyük çalışmaları sonucu kardeşler ismi sokağın adına verildi. Böylece sokak Kardeşler sokak olarak anılmaya başlandı. 1928’de bu eski kolejin arsasına zemin katında Fransa Büyükelçiliği Kançılaryasını, birinci katında Büyükelçilik salonunun içerisinde küçük bir şapeli barındıran bir bina inşa edildi. İlk yıllarda Fransa Konsolosu burada otuyordu. Sonraki zamanlarda 1962 yılına kadar dairelerini küçük bir Fransız okuluna devretti. Tarihi bir bina olaran Azize Tereza Kilisesi binasının en önemli parçası birinci katında bulunan ve 2002 yılında tüm parçaları restore edilen şapeldir. Ana mozaik Kapadokya kiliselerinden bir alıntı yapan Fransız artist Hervè Vital tarafından yapılmıştır. Ana mozaiğin sağ tarafında iki büyük kral; Mesih’in onun soyundan geleceği vaat edilen Davut ve Kutsal Tapınağı yapan Süleyman tasvir edilmiştir, bu iki büyük kral bizlere bakmamız için, solda mezardan çıkarak, diriliş ışığına çağıran İsa’nın eline uzanan Adem ve Havva’yı işaret etmektedir.

 • avatar

  @bilinmeyensnipe

  Daha gitmedim bilmiyorum ama bu aralar gitmek istiyorum biraz kafamda ön yargılar var onlardan kurtulmak istiyorum birde bn günah çıkarmak istiyorum ve 16 yaşındayım bir sorun olurmu

 • avatar

  @sefalittlemamba

  Msü mülakatları için ulusta kalıyorduk, arkadaşlarımla pazar günü 11.30 ayinine gittik. Tepesinde fransa bayrağı vardı galiba fransa konsolosluğunun yönetimindeymiş. Kapının girişinde zırhlı araçlı sivil arkadaşlar vardı yolda ise türk polisi vardı abiyle biraz muhabbet ettik niye geldiniz falan dedi içerde bir sorun çıkarmayın diye tembihledi.. içeri girdikten sonra dikkatimi çeken şey papazın Türkçeyi kötü kullanmasıydı, yeni mi geldi bilmem ama tam olarak kavrayamamış dili.

 • avatar

  @nadideturk

  Pencereler, aziz ve azizelerin çok güzel vitraylarından oluşuyor. Bunlara Jan D'arc da dahil. Görülmeye değer...

 • avatar

  @dogatemasi

  Gittiğimizde ziyaret saatini dışındaydım o yüzden giremedik zile bastım ama açan da olmadı dışardan sıradan bir bina gibi gözükse de içini çok merak ettim. Ziyaret saatinde tekrar gitmeyi düşünüyorum

 • avatar

  @dilan7850

  Eklediğim fotoğraflarda da göründüğü gibi ziyaret saatleri 14.00-17.00 arası Salı ve cumartesi günleri. Pazar günleri 11.30 da ayin başlıyor. Tabi katılmak isterseniz 11 gibi gitmenizde yarar var.


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Azize Tereza Kilisesi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 8 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.4/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Azize Tereza Kilisesi Azize Tereza Kilisesi +908500000000 Yeni, 33900 Silifke/Mersin Azize Tereza Kilisesi Mersin ilinde bulunan Mersin Azize Thecla Yeraltı Kilisesi, tarihi bir eserdir. Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan yeraltı kilisesi, dünyada oldukça nadir olan yeraltı kiliselerinin çoğu arasında yer almaktadır. Yeraltı kilisesi, ortaçağlarda gizlice inşa edilmiş, daha sonra kullanılmaya başlanmıştır. Kilisenin her bir köşesinde tarih ve gizem kokmaktadır. ₺₺ TR 39.9397584 32.8616174 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.4/5 8