icon
Yükleniyor..

Azmak Nehri

Azmak Nehri; Gökova körfezinde ve Güney Ege’de kullanılan ve dere, çay, pınar gibi coğrafi bir tabir olarak, kaynayarak denize ulaşan küçük su birikintisi anlamına gelmekle birlikte, burada çay anlamına kullanılmıştır. Muğla’da irili ufaklı pek çok azmak bulunmaktadır. Akyaka Kadın Azmağı, Akçapınar Azmağı, Aspat Azmağı Güney Ege’deki en bilinen ve büyük azmaklar arasındadır. 

Kısa fakat su debisi boyuna göre fazla olan bir akarsudur. Nitekim, Çevre ve Şehircilik Bakanlığına verilen dilekçede şöyle denmektedir "Kadın Azmağı çıkış yerinde suyun debisi 700 L/s’dir. Yaklaşık 1700 metre uzunlukta, kıvrımlı, derinliği bazı noktalarda 6 metreyi aşan, kuzey kıyısında yapılaşmanın görüldüğü, güney yakası ise sazlıklarla kaplı, yer yer yoğun alg topluluklarının olduğu bir akarsudur."

Günümüzde Azmak Çayına teknelerle gezinti düzenlenmektedir. Azmağın derinliği fazla olduğu için, Akyaka'dan kalkan teknelerle azmağın iç kısımlarına doğru gidilebilmektedir. Sahilde ise lokanta ve kafeler yer almaktadır. Azmakta su kaplumbağasından su samuruna kadar çeşitli canlılar yaşamakta olup, kıyı yer yer sazlıktır. Anadolu Ajansına göre gezintilere katılan turist sayısı yılda bir milyonu geçmektedir.

Azmak Nehri Nerede ?

Azmak Nehri Muğla İli Ula ilçesinde Akyaka köyü yakınlarında Gökova Körfezine dökülen bir akarsudur. Muğla merkezine 30 KM uzaklıktadır. Akarsuyun Gökova körfezine döküldüğü nokta Akyaka beldesi doğusunda ve 37°02′59″K 28°19′34″D koordinatlarındadır. 

Azmak Nehri Nereye Dökülür ve Özellikleri Nelerdir? 

Azmak nehri Akyaka ilçesinde yer almaktadır. Muğla'nın Akyaka ilçesinde bulunan Azmak nehri Gökova körfezine dökülür. Boyuna göre su debisi fazla olan Azmak nehrinde gezintiler de düzenlenmektedir. Azmak nehri tatlı su nehridir ve yanında sazlıklar ile ördeklerin bulunması mümkündür. Doğal bir güzellik olarak kabul edilen Azmak nehri Akyaka'ya olan ilginin de artmasını sağlayan güzelliklerden biridir. Azmak nehri tatlı su olmasından dolayı bazı yerlerinde Azmak nehrine girilmesi de mümkündür. Bataklık kısımları da bulunduğundan yetkili kişilere bilgi vermek ve nehrin yalnızca güvenli olan bölgelerinde yüzmek gerekmektedir.

Hazır Gelmişken

Muğla ‘nın en popüler turistik beldelerinden biri olan Akyaka ’ya kadar gelmişken gezilecek diğer yerleri keşfetmeye ne dersiniz ? Sitemizde bulunan Muğla Gezilecek Yerler sayfasını ziyaret ederek rotanıza yeni destinasyonlar ekleyebilirsiniz.

 

Devamını Göster

Azmak Nehri Sigara İçilmez
Azmak Nehri Park Yeri
Azmak Nehri Ücretsiz
Azmak Nehri Açık Hava
+(1)

Fiyatlar


Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 4.8181818181818 Puan

 • avatar

  @serdarcelik

  Belediye yasaklamış. Bir yönden haklılar bu güzellik yok olmaya başladı diye. Daha önce gittiğimde suya girilebiliyordu ve kenarında piknik yapılabiliyordu. Tabi herşey serbest olduğunda biz ne yapmayız ki. Belediyede siz insan gibi kullanmadınız diye kapatmış. Birde sürekli zabıta belkiyor. Belediyede restoranlara ve tekne turu firmalara yaltaklık olsun diye kapatmamıştır inşallah. Bizde bu güzelliği takalarla göreceğiz artık.

 • avatar

  @hilalocalan

  Akyaka'ya gelirseniz Azmak nehrinde güzel bir tekne turu yapın. Muhakkak ayaklarınızı soğuk suya sokun.

 • avatar

  @fatihisitan

  Nehir buz gibi akan Bi şu ama harika berrak ve nehir boyu yer yer suya girenler var. Tekne turları 20 25 dk felan sürüyor kişi başı 30 tl 06 ya ücretsiz üstü tam bilet kesiyorlar.aktaka küçük ana çok şirin biyer denizi bulanık ve kalabali

 • avatar

  @gulperigozekole

  Tekne turu ile sazlıkların arasından geçip mavi ve yeşilin en güzel tonlarını görebilirsiniz. Azmak nehri kenarında ağaçlar altında kendi sandalyeniz, masanızla konaklayıp nehrin buz gibi suyuna girebilirsiniz ya da nehir kenarındaki mekanlarda oturabilirsiniz. Muğla’da iseniz mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olduğunu düşünüyorum. Tekne turları kişi başı 30 TL, 0-6 yaş arası ücretsiz. Gidiş geliş 20 dakika kadar sürüyor.

 • avatar

  @mustafailgazdog

  Azmak… Kaynağı tam olarak belli olmayan bu suların en meşhuru (NASA’nı yaptığı paylaşımın da etkisiyle) kuşkusuz Akyaka’da bulunan Kadın Azmağıdır. ???? İsmini kadınların içinde çamaşır yıkamasından alan bu benzersiz oluşum sadece 1.7 km’lik bir nehircik oluşturduktan sonra Gökova körfezine kavuşur. ???? Deniz seviyesinin sadece 1-2 metre yukarısından doğmasına rağmen debisinin yüksek olması ve suyunun yüzde 30’unun maden suyu özelliğinde (sodalı) olmasından dolayı inanılmaz bir berraklığa sahiptir. ???? Öyle berraktır ki; 8 metre derinliğe ulaşan bölümlerinde bile suyun en dibinde dolaşan kefalleri çok net olarak görebilirsiniz. ???? Yolunuz bu şirin kasabaya düşerse, bir Akyaka aşığı olan Sadi Kaptan’ın güzel anlatımı ile bu doğal akvaryumu da gezmeyi unutmayın…AWARE

 • avatar

  @bayramurkek

  Güzel manzaralı bir hem tekne gezintisi yapmak hem de güzel zaman geçirmek istiyorsanız tercih edilebileceğiniz bir yer. Akyaka da yapılabilecek bir aktivite ve fiyatı da çok uygun. Ayrıca yüzmek için yanınızda plaj malzemelerinde alabilirsiniz. Azmak nehri çok berrak ve doğası çok güzel.

 • avatar

  @orhankazanci

  İnsanların henüz bozamadigi ender yerlerden biri

 • avatar

  @omerlikos

  Tek kelimeyle muhteşem bir yer. Pırıl pırıl ve buzzzz gibi bir nehir. 30 TL vererek 25 dk süren tekne turu tavsiye edilir. Sonrasında kendinizi buzz gibi suya bırakabilirsiniz. Suyun berraklığı,ördekler,kazlar ????

 • avatar

  @halityaylaci

  Mutlaka gelin Muğla'ya gelip denize girip dönmeyin şiddetle tavsiye ediyorum...

 • avatar

  @ertugrulakgul

  Buz gibi su İle vücut kan dolaşımını adeta hissediyorsunuz güzel bir deneyim

 • avatar

  @samet

  Gezip görülmesi gereken çok güzel bir yer


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar