icon

Azmak Nehri

 • (21 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.7

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Azmak Nehri, eşsiz doğal güzelliğiyle ziyaretçilerine doyumsuz bir görsel şölen yaşatıyor. Muğla'nın Ula ilçesi, Akyaka mevkiinde konumlanan bu yer, tekne turu için sıklıkla tercih ediliyor.

Pırıl pırıl, berrak suyu ile kendine hayran bırakan Azmak Nehri; Sedir Adası, Marmaris ve Datça gezi programlarının vazgeçilmez parçalarından biri.

Azmak Nehri’nin Adı Nereden Geliyor?

Rivâyet edildiğine göre, kadınlar eskiden burayı çamaşır yıkamak için kullanırmış. Çünkü önceleri köye su ulaşmıyormuş.

O nedenle, ‘Kadın Azmağı Deresi’ diye anılmaya başlanmış. Sonraları da ismi, ‘Azmak Nehri’ olarak kalmış.

Bir başka söylenti ise, ‘Azmak’ kelimesinin ‘küçük su birikintisi’ anlamına geldiği yönünde.

Azmak Nehri Özellikleri Nelerdir?

Bu benzersiz doğa harikasının en fazla öne çıkan yönlerini şöyle sıralayabiliriz:

 1. Nehrin suyu tatlı ve sodalı. ‘Bu suya giren kişiler hastalıklarından kurtulur, ömrü uzar.’ Şeklinde bir inanış var.
 2. Azmak Çayı Akyaka ile Gökova kuzey kesiminin birleştiği noktadan çıkıyor ve Gökova Körfezi’nin ortalama 1 kilometre doğusunda ise denize dökülüyor.
 3. Nehir birçok koldan oluşuyor. Bunların hepsi ayrı kaynaklardan çıkıyor. Fakat 2 km sonrasında denize ulaşarak bir araya geliyorlar.
 4. Öte yandan, nehirde yer yer yosunlaşma gözlemleniyor.
 5. Su sıcaklığı 8⁰C’yi geçmiyor.
 6. Derinliği ise 40 cm ile 10 metre arası değişiyor.
 7. Uzunluğu 2 kilometre olarak ölçülmüş.
 8. Suyu öylesine temiz ki, dibinde yaşayan balıklar ve bitkiler net şekilde görülebiliyor. Kendinizi âdeta doğal bir akvaryumda gibi hissediyorsunuz.

Azmak Nehri Aktivite Önerileri

Eğer; Azmak Nehri’nde neler yapılır? Diye merak ediyorsanız, tercih edilebilecek pek çok alternatif olduğunu bilmelisiniz.

Örneğin;

 1. Tekne turlarına katılarak bölgeyi keşfe çıkabilirsiniz. Nehrin cam gibi suyu üzerinde yol alırken tüm stresinizden arınacak ve huzur bulacaksınız.
 2. Dilerseniz Kano Turlarını da deneyimleeyebilirsiniz. Genellikle kooperatif tarafından Akçapınar Köyünde düzenlenen bu turlar sırasında Küçük Amazon diye bilinen yere geldiğiniz zaman dibe dalış yapabilirsiniz. Buradan çamur çıkararak vücudunuza sürmeniz önerilir. Çünkü bazı cilt rahatsızlıklarına iyi geldiği kabul edilir.
 3. Ringo ile yüzmek de yapabileceğiniz farklı bir etkinlik. ‘Ringo’, deniz simidi anlamına geliyor. Nehrin soğuk sularında bir ördek misâli yüzmek isterseniz Ringo’yu mutlaka denemelisiniz.
 4. Günün erken saatlerinde buraya gelip kuş seslerini dinleyerek, lezzetli köy kahvaltısının tadını çıkarabilirsiniz.
 5. Azmak Nehri kenarında doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Bu sırada buradaki balıkları, kuşları, bitki örtüsünü de yakından görmeniz mümkün. Özellikle nesli tükenmek üzere olan birtakım hayvanlara burada rastlayabilirsiniz. Su tavuğu, su samuru onlardan birkaçı.
 6. Diğer taraftan balıkçıların bu nehirde; karagöz, kefal ve Sarpa avladığı biliniyor.
 7. Nehrin çevresindeki balıkçılardan veya restoranlardan birine uğrayıp manzaraya karşı yemek yemeyi de ihmâl etmeyin.

Azmak Nehri Yakınında Neler Var?

Nehrin bulunduğu Ula-Akyaka bölgesi, mavi ile yeşilin binbir tonuna ev sahipliği yapıyor. 'Citta Slow' (Sakin Şehirler) arasında gösterilen bu yerde gezilecek yerler olarak ayrıca şu noktalara uğrayabilirsiniz:

 1. Çınar ve Akyaka plajları,
 2. Akbük koyu,
 3. Sedir adası,
 4. Değirmenbükü,
 5. Küfre koyu,
 6. Akçapınar Köyü,
 7. İdyma Antik Kenti,
 8. Sakartepe Seyir Terası.

Sonuç olarak; Azmak Nehri Muğla’nın sembol güzelliklerinden biri. Muhteşem bir doğa ve bol oksijen içinde vakit geçirmek istiyorsanız, burası tam size göre!

Yaz sıcağından bunalanlar soluğu burada alıp kendini nehrin buz gibi sularına bırakıyor. Kano ve tekne turlarıyla eğlencenin zirvesine çıkan Azmak Nehri misafirleri, gün batımında da harika fotoğraf kareleri yakalıyor.

Azmak Nehri Nerede ?

Azmak Nehri Muğla İli Ula ilçesinde Akyaka köyü yakınlarında Gökova Körfezine dökülen bir akarsudur. Muğla merkezine 30 KM uzaklıktadır. Akarsuyun Gökova körfezine döküldüğü nokta Akyaka beldesi doğusunda ve 37°02′59″K 28°19′34″D koordinatlarındadır. 

Azmak Nehri Nereye Dökülür ve Özellikleri Nelerdir? 

Azmak nehri Akyaka ilçesinde yer almaktadır. Muğla'nın Akyaka ilçesinde bulunan Azmak nehri Gökova körfezine dökülür. Boyuna göre su debisi fazla olan Azmak nehrinde gezintiler de düzenlenmektedir. Azmak nehri tatlı su nehridir ve yanında sazlıklar ile ördeklerin bulunması mümkündür. Doğal bir güzellik olarak kabul edilen Azmak nehri Akyaka'ya olan ilginin de artmasını sağlayan güzelliklerden biridir. Azmak nehri tatlı su olmasından dolayı bazı yerlerinde Azmak nehrine girilmesi de mümkündür. Bataklık kısımları da bulunduğundan yetkili kişilere bilgi vermek ve nehrin yalnızca güvenli olan bölgelerinde yüzmek gerekmektedir.

Hazır Gelmişken

Muğla ‘nın en popüler turistik beldelerinden biri olan Akyaka ’ya kadar gelmişken gezilecek diğer yerleri keşfetmeye ne dersiniz ? Sitemizde bulunan Muğla Gezilecek Yerler sayfasını ziyaret ederek rotanıza yeni destinasyonlar ekleyebilirsiniz.

Özellikler

Azmak NehriSigara İçilmez
Azmak NehriPark Yeri
Azmak NehriÜcretsiz
Azmak NehriAçık Hava
Azmak NehriGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.7
Puanlama :


 • avatar

  @istanbul34

  Tekne gezisine çıktık ve 30 TL verdik 25 dk sürdü ama çok zevkliydi resmen şeffaf bir su ve balıklar ördekler ve kuşlar eşsiz yerlerden biri yolunuz düşerse kesinlikle tavsiye ederim özellikle yavru ördeklere bayıldım ?

 • avatar

  @gorkemdnz

  Belediye yasaklamış. Bir yönden haklılar bu güzellik yok olmaya başladı diye. Daha önce gittiğimde suya girilebiliyordu ve kenarında piknik yapılabiliyordu. Tabi herşey serbest olduğunda biz ne yapmayız ki. Belediyede siz insan gibi kullanmadınız diye kapatmış. Birde sürekli zabıta belkiyor. Belediyede restoranlara ve tekne turu firmalara yaltaklık olsun diye kapatmamıştır inşallah. Bizde bu güzelliği takalarla göreceğiz artık.

 • avatar

  @rotasizkaptan3815

  Bütün puanım doğa harikası nehire. Nehrin sıfırındaki mekanlar bence olmamalı tamamen seyir için ayrılmalı. Nehri kısa bir tekne turuyla gezebiliyorsunuz. Ücretleri makul. Yoğun saatlerde suda dalga ve gelgitler oluştuğu için görüş mesafesi azalabiliyor. O kadar derinlikte balıkları au bitkilerini izlemek harika bir duygu ancak ne kadar korunsada maalesef insan elinin değdi yerler çöpsüz atıksız değil. Lütfen koruyalım duyarlı olalım.

 • avatar

  @nahkog

  Çok güzel ortam. Suyu soğuk girerseniz çivi gibi çıkıyorsun. İçinde balıklar var en çokta gördüğümüz yılan balığı oldu ? ördekler eşliğinde yemek yeme şansınızda bulunmakta otopark ücretli 30 TL tekne turu var sazlıkta 30 TL kordon boyunda alışveriş ve restorant olarak bir sürü yer var eğlence mekanları da bulunmakta bu taraflardaysanız gitmenizi öneririm.

 • avatar

  @burcusarioguz

  Akyakaya gittiğimizde keşfettik...Buz gibi, berrak bir nehir ? 20-25 dk süren tekne turu için kişi başı 30 TL ödedik.Nehir üzerinde ördekler, kazlar , sazlıklar inanılmaz güzel bir görüntü oluşturuyor. Nehir kenarındaki restoranlar da güzeldi. Nehir kenarındaki ağaçların altında piknik yapanlar ve Nehire girip yüzenler oluyor. Kesinlikle tavsiye ederim ?

 • avatar

  @velibalci

  Fiyatlar yüksek. Tanınmış bir turistik mekan. Güzel bir yer. Ancak bu kadar fırsatçılık Fiyatlara yansımamalı. Bilinçsiz turizmcilik ile Yakın bir zamanda tanınmışlığına pahalılık özelliği de ilave olacak. Mısır iyiydi. Ancak dondurma kalitesizdi. Bir de yoğun kullanım da etken olmakla birlikte ortamı kirletmemeye çok özen göstermeli bu güzelliğe sahip çıkmalıyız.

 • avatar

  @hilalocalan

  Akyaka'ya gelirseniz Azmak nehrinde güzel bir tekne turu yapın. Muhakkak ayaklarınızı soğuk suya sokun.

 • avatar

  @halilibrahimguney

  Kahvaltı için gittik. Ürünleri gayet güzel. Çeşitliliği de yeterli. Tek eksisi çayı az getiriyorlar. Tekrar tekrar istemek gerekiyor. Ama oda çok problem değil hemen yeni demlik geliyor. Yerine denecek hiçbir söz yok azmak kenarında hatta içinde diyebilirim.

 • avatar

  @fatihisitan

  Nehir buz gibi akan Bi şu ama harika berrak ve nehir boyu yer yer suya girenler var. Tekne turları 20 25 dk felan sürüyor kişi başı 30 tl 06 ya ücretsiz üstü tam bilet kesiyorlar.aktaka küçük ana çok şirin biyer denizi bulanık ve kalabali

 • avatar

  @busraakpinar212

  Dere çok güzel, tekneyle gezinti çok keyifli. Güzel fotoğraflar çekinilecek bir yer yani. Suyu buz gibiydi girmedik ama giren su kenarında oturan birçok insan vardı. Dere boyunca restaurantlar var. Tekne turları 30 TL kişi başı. 15 kişi falan küçük teknelere biniyorsunuz. Tekne trafiği yoğundu yanımızdan geçen tekneler dalga oluşturup biraz ıslattı :)

 • avatar

  @gulperigozekole6980

  Tekne turu ile sazlıkların arasından geçip mavi ve yeşilin en güzel tonlarını görebilirsiniz. Azmak nehri kenarında ağaçlar altında kendi sandalyeniz, masanızla konaklayıp nehrin buz gibi suyuna girebilirsiniz ya da nehir kenarındaki mekanlarda oturabilirsiniz. Muğla’da iseniz mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olduğunu düşünüyorum. Tekne turları kişi başı 30 TL, 0-6 yaş arası ücretsiz. Gidiş geliş 20 dakika kadar sürüyor.

 • avatar

  @mustafailgazdog8617

  Azmak… Kaynağı tam olarak belli olmayan bu suların en meşhuru (NASA’nı yaptığı paylaşımın da etkisiyle) kuşkusuz Akyaka’da bulunan Kadın Azmağıdır. ? İsmini kadınların içinde çamaşır yıkamasından alan bu benzersiz oluşum sadece 1.7 km’lik bir nehircik oluşturduktan sonra Gökova körfezine kavuşur. ? Deniz seviyesinin sadece 1-2 metre yukarısından doğmasına rağmen debisinin yüksek olması ve suyunun yüzde 30’unun maden suyu özelliğinde (sodalı) olmasından dolayı inanılmaz bir berraklığa sahiptir. ? Öyle berraktır ki; 8 metre derinliğe ulaşan bölümlerinde bile suyun en dibinde dolaşan kefalleri çok net olarak görebilirsiniz. ? Yolunuz bu şirin kasabaya düşerse, bir Akyaka aşığı olan Sadi Kaptan’ın güzel anlatımı ile bu doğal akvaryumu da gezmeyi unutmayın…AWARE

 • avatar

  @bayramurkek7553

  Güzel manzaralı bir hem tekne gezintisi yapmak hem de güzel zaman geçirmek istiyorsanız tercih edilebileceğiniz bir yer. Akyaka da yapılabilecek bir aktivite ve fiyatı da çok uygun. Ayrıca yüzmek için yanınızda plaj malzemelerinde alabilirsiniz. Azmak nehri çok berrak ve doğası çok güzel.

 • avatar

  @orhankazanci

  İnsanların henüz bozamadigi ender yerlerden biri

 • avatar

  @omerlikos

  Tek kelimeyle muhteşem bir yer. Pırıl pırıl ve buzzzz gibi bir nehir. 30 TL vererek 25 dk süren tekne turu tavsiye edilir. Sonrasında kendinizi buzz gibi suya bırakabilirsiniz. Suyun berraklığı,ördekler,kazlar ?

 • avatar

  @halityaylaci

  Mutlaka gelin Muğla'ya gelip denize girip dönmeyin şiddetle tavsiye ediyorum...

 • avatar

  @sezginerol2945

  Azmak nehri genel olarak güzel, yolunuzun üzeri ise uğramanız keyifli olur. Buradaki konum nehrin gezilecek vakit geçirilecek kısmının başlangıcı denilebilir. Buradan ileri doğru yürüyerek bir süre gidebilirsiniz. Sahile kadar yürümedik gidiyor mu bilmiyorum. Aracınıza ücretsiz park yeri bulabilirsiniz. Suyun içine girebileceğiniz yerlerden biri burası. Suyu baya soğuk. Suyun içine girilmesi hem görüntü açısından hoş değil hemde doğal güzelliğin bozulmasına sebep olabilir. Tekne turu sahilden başlıyor ve nehir içinden buraya kadar gelip geri dönüyor. Buraya kadar gelmişken sahil kısmına da gitmenizi öneririm. Tekne turunu tavsiye ederim. Temmuz 2022 de kişi başı 30₺

 • avatar

  @ertugrulakgul

  Buz gibi su İle vücut kan dolaşımını adeta hissediyorsunuz güzel bir deneyim

 • avatar

  @okanbozkurt6124

  Azmak gerçekten temizliği ve soğuk suyu ile çok güzel. Azmakta tekne ile tur ise hepsinden güzel. Ancak Restorantlar gereksiz pahalı. Hiç bir özelliği olmayan kahvaltı 2022 haziran ayında kişi başı 135 tl. Masaya sadece yumurta, zeytin,peynir bir dilim domates bu kadar. Bir litre su 20 tl yazılırmı. Adam akıllı masa donatılır eyvallah o zaman hakkını alır. Pazar günü olmasına rağmen neden boş kaldıkları belli.

 • avatar

  @mesutkocak5121

  Akyaka Azmak Deresi yerli halkın uzun zamandan beridir farkında olduğu bir doğal güzellik olsa da 1970 yılından beridir yabancı turistlerin gözdesi olmaya başlamıştır. Akyaka içerisinde yer alan bu tatlı su kaynağının huzurlu ve sessiz bir alan olması da dikkat çekmektedir. Torosların batısında yer alan Sakar Tepesi’nden doğan bu su kaynağının oldukça berrak ve temiz bir yapısı da bulunmaktadır. Aynı zamanda da rakımı olarak deniz seviyesinden birkaç metre yukarıda yer almaktadır. Akyaka Azmak Deresi’nin en fazla dikkat çeken özelliklerinden bir tanesi de her mevsim sıcaklığın sabit olmasıdır. 8 dereceyi geçmeyen suyun herkesin serinlemek adına tercih etmesine neden olduğu da görülebilmektedir. 2 kilometrelik bir uzunluğa sahip olan Azmak Deresi, Gökova Körfezi’nden denize dökülmektedir. Aynı zamanda da bazı yerlerinde 7 metreye kadar derinleşebildiği de söylenebilmektedir.

 • avatar

  @samet595

  Gezip görülmesi gereken çok güzel bir yer


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Azmak Nehri
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 21 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.7/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Azmak Nehri Azmak Nehri +908500000000 Akyaka, Azmakboyu Sk., 48650 Ula/Muğla, Türkiye Azmak Nehri Azmak Nehri hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Azmak Nehri Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 37.0510001 28.3284471 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.7/5 21