icon

Balat

 • (5 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.4

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

İstanbul, Türkiye'nin en büyük ve en kalabalık şehridir. İstanbul'un çok sayıda mahallesi vardır ve bunlardan birisi de Balat'tır. Balat, İstanbul'un Fatih ilçesinde bulunan bir mahalledir. Mahalle, Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethinden sonra ortaya çıkan ve bugünkü sınırlarının çoğunu koruyan eski bir mahalledir.

Tarihçe

Balat, İstanbul'u fethinden sonra ortaya çıkan ve bugünkü sınırlarının çoğunu koruyan eski bir mahalledir. Mahalle, 15. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu tarafından kurulmuştur. Mahalle, her zaman çok kalabalık bir yer olmuştur. 19. yüzyılda, Balat bir Rum mahallesi olarak bilinirdi ve burada Rum, Ermeni ve Yahudi aileler yaşardı. Ancak, 20. yüzyılın başlarında, İstanbul'daki göçler ve bölgedeki değişiklikler nedeniyle mahalle, Osmanlı İmparatorluğu'ndan sonraki Türk devleti tarafından çoğunlukla Türkler tarafından yerleştirilmiştir.

Kültür

Balat, bugün İstanbul'un en renkli ve çeşitli mahallelerinden biridir. Mahalle, çok sayıda kültürün bir arada yaşadığı bir yerdir. Mahalle, özellikle Türklerin yaşadığı bir yer olarak bilinir. Mahalle, aynı zamanda Yahudi, Ermeni ve Rumların da yaşadığı bir yer olarak bilinir. Mahalle, çoğunlukla Türkler tarafından yerleştirilmiş olsa da, mahalledeki diğer kültürlerin etkileri hala hissedilmektedir.

Balat, İstanbul'da çok sayıda kültürel etkinlik için bir cazibe merkezi olarak kullanılmaktadır. Mahalle, çeşitli tiyatro ve müzik etkinlikleri için kullanılan meşhur bir yerdir. Mahalle, aynı zamanda çok sayıda sanat galerisi, sinema ve müzik yerleri ile de bilinir. Mahalle, ayrıca çok sayıda kültürel etkinlik için kullanılan meşhur bir yerdir.

Balat, aynı zamanda çok sayıda tarihi ve arkeolojik alan da barındırmaktadır. Mahalle, bazı eski Ermeni ve Rum kiliseleri, kütüphaneler ve müzeler gibi tarihi mekanları barındırmaktadır. Mahalle, ayrıca çok sayıda tarihi eserlerin de bulunduğu bir yer olarak bilinmektedir.

Balat, İstanbul'un en meşhur ve en renkli mahallelerinden biridir. Mahalle, çok sayıda kültürün bir arada yaşadığı, tarihi mekanların bulunduğu ve çok sayıda etkinliğin düzenlendiği bir yerdir. Mahalle, her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen ve İstanbul'un en önemli turistik yerlerinden biri olarak bilinmektedir.

Özellikler

BalatSigara İçilmez
BalatPark Yeri
BalatÜcretsiz
BalatAçık Hava
BalatGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.4
Puanlama :


 • avatar

  @seyyargezgin

  Daha önce sahilden basıp geçtiğimiz bir yerdi . Merakla bie girelim dedik meşhur balat sokaklarına .... Böyle güzel yerler böyle tatlı naftalin kokulu cafeler kaldı mı dediğim yer burası . Balata geldiğinizde alın elinize tarihi sevda gazozunu 12 tl ? turunuza başlayın birde fırından çıkmış tazecik bir simitle turunuza başlayın . Her sokağa girin bol bol resim çekin ortam şahabe?❤️

 • avatar

  @seymagonulgundogdu

  Rum lisesi dışında görülecek pek de bişey yok. Binalar boyalı, giriş katlar turizm için canlandırılmış. Kafanızı kaldırıp yukarı baktığınızda günlük hayatına devam eden mahalle sakinlerini pencerede sigara içerken izleyebiliyorsunuz. Her binada çamaşır asılı. Sahile doğru oturulabilecek, bişeyler yiyip içerken kafanızı kurcalamayacak birkaç mekan var. Favori elbette POPSTEL. Eğer terasta oturmak istiyorsanız balatı gezerken arayıp mutlaka rezervasyon yaptırım. Yoksa Balat manzaralı balkonda oturmak zorunda kalıyorsunuz.

 • avatar

  @yusufyilmaz7826

  Eski bir yerleşim yeri, evlerin bir kısmı restore edilmiş ve gayet güzel olmuş. Diğer geri kalan birçok ev de restore edilse çok daha iyi olur ve gelen turist sayısı artar. Turist sayısının artması orada ki esnafın işini daha da artıracaktır ve yeni girişimcilere iş imkanı açılacaktır. Tavsiyem; mahalleli esnaf bir araya gelip evleri restore ettirebilirler.

 • avatar

  @zfr01

  Istanbul'un en eski yerleşim yerlerinden biri Balat, gezilmesi görülmesi tavsiye edilir, özellikle fotoğrafçılarin uğrak yeri, yorulursanız salaş bir mekanda çayınızı yudumlarsiniz, ayaklari ve dizleri ağrıyanlar için tavsiye etmem ,zira dik yokuşlu sokakları çıkmakta zorlanirlar.

 • avatar

  @feruzanyurtseven

  Gezilip görülmesi gereken güzel yerler. Çevremizde güzel yerler var ama hiç gezmiyoruz. Sonrasında ise bize kilometrelerce uzakta ki yerleri gezmeyi planlıyoruz. Önce ilinizdeki yerleri gezin sonra uzakları planlayın


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Balat
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 5 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.4/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Balat Balat +908500000000 Balat, 34087 Fatih/İstanbul, Türkiye Balat İstanbul, Türkiye'nin en büyük ve en kalabalık şehridir. İstanbul'un çok sayıda mahallesi vardır ve bunlardan birisi de Balat'tır. Balat, İstanbul'un Fatih ilçesinde bulunan bir mahalledir. Mahalle, Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethinden sonra ortaya çıkan ve bugünkü sınırlarının çoğunu koruyan eski bir mahalledir. ₺₺ TR 41.0292106 28.9484978 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.4/5 5