icon
Yükleniyor..

Belgrad Ormanı

 • (11 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.5

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Belgrad Ormanı, İstanbul’un kalabalığından uzaklaşarak biraz nefes almak, kafa dinlemek için birebir. Manzara seyretmek, doğa yürüyüşü, piknik gibi aktiviteler yapmak amacıyla tercih edilen İstanbul Belgrad Ormanı, sizi dünyadan soyutlayacak.

Egzoz dumanlarını unutup tertemiz hava ile mest olmak, insanlardan izole olup doğaya ve huzura doymak ise niyetiniz, Belgrad Ormanı’na geliniz! ????

Galiba hafif reklam sloganı gibi oldu, farkındayız. Ancak Sarıyer ilçesinin gözbebeği olan bu yer için ne söylesek, bizzat deneyimlemenin yerini tutamaz gerçi… Biz yine de güzelliklerinden bazılarını haber verelim…

Belgrad Ormanı Hakkında Bilgi

Burası; envâiçeşit bitkinin arz-ı endâm ettiği, türlü türlü hayvanların cirit attığı bir yer. Evet, Belgrad Ormanı Sarıyer sınırları içerisinde bulunuyor. Fakat eşsiz güzelliğiyle, âdeta bütün İstanbul’a hükmediyor.

Sarıyer’in biraz arka tarafında, şehrin kuzeyinde konumlanan Belgrad Ormanı, şu an İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü’ne bağlı.

Yaklaşık 5440 hektarlık bir alan üzerine kurulu bu yer, geçmişte İstanbul’un su ihtiyacını karşılamaya çok yardımcı olmuş. Bulunduğu arazi son derece yağmur aldığı için İstanbul’a su temininde Belgrad Ormanı büyük rol oynamış.

Onun için ormanlık alandaki derelere bentler inşa edilmiş ve su kemerleri yapılmış. Bu kemerler aracılığıyla da şehrin dört bir tarafına su taşınmış. Özetle burası, yıllar boyu medeniyetlerin başkentine âb-ı hayat olmuş.

İlkbaharın pastel renkleri de Belgrrad Ormanı'na çok yakışıyor, sonbahar mevsiminin renk cümbüşü de… Doğa, -deyim yerindeyse- sanatını en kusursuz hâli ile burada sergiliyor.

Belgrad Ormanı Tarihi

Bölgenin ‘Belgrad’ olarak isimlendirilmesi, 1521 tarihli Belgrad Kuşatması’ndan kaynaklanıyor. Kuşatma sırasında esir alınan Sırplar, Kanuni Sultan Süleyman’ın emri üzerine İstanbul’a getirilmiş.

Ardından Ayvat Köyü’nün yakınındaki ormanlık alana yerleştirilmişler. Esirler Belgrad kökenli olduğundan dolayı, bölgenin ismi bu olay vesîlesiyle ‘Belgrad Ormanı’ olarak kalmış.

Ormandaki eski su kaynakları, 16. yüzyılın başlarında Kanuni'nin talimatıyla onarılıyor. Hem ormanın yakınına, hem de içerisine farklı su kaynakları da inşa ediliyor. Böylelikle su kemerleri ve tarihi bentler bugüne ulaşmayı başarıyor.

Belgrad Ormanı’nda Neler Var?

İstanbul’un akciğeri olan Sarıyer Belgrad Ormanı, epey zengin bir floraya ve faunaya sahip. İşte, burada görebileceğiniz güzelliklerden bir demet:

 • Meşe, kayın ve kestane ağaçları,
 • Anadolu Saparnası,
 • Böğürtlenler,
 • Orman Sarmaşığı,
 • Mor Çiçekli Obrizya.

Öte yandan az evvel; ‘burası, çeşitli hayvanlara da ev sahipliği yapıyor.’ demiştik. Bunlardan bazıları şöyle:

 • 70’in üzerinde kuş türü,
 • Kızıl tilkiler,
 • Yaban domuzları,
 • Altın çakal,
 • Geyikler,
 • Sürüngenler.

Misafirlerin ormanın muazzam doğasından en iyi şekilde yararlanmasını sağlamak adına gerekli tüm olanaklar düşünülmüş. Onlardan bir kısmı ise şu şekilde:

 • Yürüyüş yolları,
 • Piknik ve mesire yerleri,
 • Göl ve göletler,
 • Bisiklet parkurları,
 • Çocuk oyun alanları,
 • Egzersiz için özel alanlar vb.
 • Öte yandan burada tarihi kilise kalıntıları da mevcut.
 • Ayrıca bir geyik üretim istasyonu var.

Belgrad Ormanı Gezilecek Yerler

Burada bol bol oksijen depolayıp cıvıl cıvıl kuş seslerini dinleyerek piknik-manglal yapabileceğiniz pek çok yer var.

Eğer giriş için Bahçeköy tarafında bulunan ana kapıyı tercih ederseniz yolun iki kısma ayrıldığını göreceksiniz. Sağ taraftan devam ederseniz tarihi bentlerle karşılaşacaksınız. Soldan ilerlerseniz o yol; Neşet Suyu Yürüyüş Parkuru, Üçgen Ev, Yeni Derya Kafe, geyik üretim Tesisleri'ne çıkıyor.

Buradaki mesire yerlerine genelde onları yaptıran kişilerin veya inşasında emeği geçenlerin adları verilmiş. Meselâ, demin bahsettiğimiz Neşetsuyu Tabiat Parkı’nın ismi Müderris Neşet Bey’den geliyor.

Belgrad Ormanı Mesire Yerleri:

Bitki ve hayvan çeşitliliği açısından zengin mesire yerleri Belgrad Ormanı’nın dört bir yanını kaplıyor. Onları şöyle sıralayabiliriz:

 1. Ayvat Bendi Mesire Yeri,
 2. Mehmet Akif Ersoy Mesire Yeri,
 3. Bentler Mesire Yeri,
 4. Fatih Çeşmesi Mesire Yeri,
 5. Binbaşı Çeşmesi Mesire Yeri,
 6. Falih Rıfkı Atay Mesire Yeri,
 7. Neşetsuyu Mesire Yeri,
 8. Irmak Mesire Yeri,
 9. Kömürcübent Mesire Yeri,
 10. Kirazlıbent Mesire Yeri.

Belgrad Ormanı’nda Neler Yapılır?

Burada her ânınızın dopdolu geçeceğini garanti edebiliriz. İşte, birbirinden renkli Belgrad Ormanı aktivite önerileri:

 1. Piknik, mangal veya barbekü ile manzaraya karşı güzel bir ziyafet çekin.
 2. Doğa yürüyüşü / trekking ile tabiatı adım adım keşfedin.
 3. Dağ bisikleti ile heyecanı farklı bir boyuta taşıyın.
 4. Muazzam manzaranın sunduğu eşsiz kareleri objektifinize yansıtarak herkesi imrendirecek fotoğraflar çekin. Bilhassa, Neşetsuyu Yürüyüş Parkuru’ndaki Üçgen Ev kesinlikle kadrajınıza girmeli. Yine; buradaki sıra sıra ağaçlar, göl, ahşap köprü, tarihi çeşme gibi alanlar da fotoğraflamaya değer.
 5. Bentleri, su kemerlerini görün; tarihi ve doğal atmosferi bir arada yaşayın.
 6. Önünüzde enfes bir manzara, tertemiz havayı ciğerlerinize çeke çeke, açık havada kahve keyfi yapın.
 7. Geyik Üretim Çiftliği’ne uğrayıp kızıl geyikleri yakından görün. Denk gelirseniz geyik koşularına da katılabilirsiniz. Yetişkinler için 14, 28 veya 4 km’lik etaplar, çocuklar için ise bambi parkuru oluyor.
 8. Belgrad Ormanı’nda antrenman yapmak isteyenler orienteering kulüpleriyle burayı sık sık ziyaret ediyor.
 9. Orman safarisi (ATV turu) da tercih edebileceğiniz bir başka alternatif. Bu turların uzunluğu yarım saat ile 3 saat arasında değişiyor.

Belgrad Ormanı Yeme-İçme

Ormandaki mütevazi kafeler ve piknik alanlarındaki büfeler, ihtiyaçlarınızı karşılamanıza fazlasıyla kâfi gelir. Geyik Üretim İstasyonu’nun tam karşısındaki Yeni Derya Cafe bunlardan biri.

Belgrad Ormanı Piknik ve Mangal

Burada semaver, mangal serbest fakat yerde ateş yakılmasına izin verilmiyor. Yanınıza malzemelerinizi de alıp piknik masalarında rahatça keyif çatabilirsiniz.

Portatif masanız ve sandalyeleriniz olursa yer sıkıntısı çekmezsiniz. Hafta sonu Sarıyer Belgrad Ormanı kalabalık olduğundan, uyaralım dedik.

Tabii ki burada pikniğin tadı hamaksız çıkmaz. Şöyle gölün karşısına kurulup, elinize kitabınızı alıp hamakta keyif yapmayı ihmâl etmeyin!

Belgrad Ormanı Kamp

Esasen burası kamp yapmaya uygun bir yer değil. Milli Parklar Müdürlüğü tarafından korunduğu için buna müsaade etmiyorlar. Fakat, -deyim yerindeyse- ‘yasaklar çiğnenmek içindir.’ Diye düşünen çoğu kişinin burada çadır kurduğu bir gerçek. ????

Eğer toplu halde bir sosyal sorumluluk etkinliği gerçekleştirecekseniz, kamp yapmak için belki izin alabilirsiniz.

‘İzin mizin dinlemem.’ Diyorsanız; etrafa zarar vermeden, çevreyi kirletmeden, görevlilere fark ettirmeden kamp yapabilirsiniz. Ormanın neredeyse her noktasında telefon çektiği ve odun bulmak kolay olduğu için zorlanmazsınız.

Hazır Gelmişken

‘Madem buralara kadar gideceğiz, Sarıyer gezilecek yerler eksik kalmasın!’ diye düşünüyorsanız çok iyi yapıyorsunuz.

İşte, rotanıza dâhil edebileceğiniz bazı gezi noktaları:

 • İstanbul’daki en büyük botanik bahçelerden biri olan Atatürk Arboretumu,
 • İlçenin simgesi, tarihin canlı şahidi Rumeli Hisarı,
 • Lale Festivalleri’nin merkezi Emirgan Korusu,
 • Plajlarıyla ünlü, İstanbul’un gizli cenneti Kilyos,
 • İlginç minyatürleri ve çiçek türleriyle göz kamaştıran Japon Bahçesi (Bu arada Kırşehir’in de bir Japon Bahçesi var, unutmayalım.),
 • Son olarak; Sakıp Sabancı Müzesi ve Sadberk Hanım Müzesi de Sarıyer’in en popüler tarihi duraklarından.

Sonuç

Belgrad Ormanı İstanbul gibi koca bir metropolün hâlâ yeşil kalmayı başarmış bir doğa kahramanı! Şehirden uzaklaşmaya vakti olmayanların, kendini İstanbul dışındaymış gibi hissedeceği bu yer, günübirlik gezilerin değişmeyen adreslerinden.

İstanbulluların –deyim yerindeyse- can simidi, nefes alma noktası, yeşil kalesi burası…

Özellikler

Belgrad OrmanıSigara İçilmez
Belgrad OrmanıPark Yeri
Belgrad OrmanıÜcretsiz
Belgrad OrmanıAçık Hava
Belgrad OrmanıGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.5
Puanlama :


 • avatar

  @pelinck

  Yıllar sonra ilk defa gittim çok güzel olmuş temiz olmuş

 • avatar

  @gezim

  İstanbul'u yeşile doyuran bir orman.parkurlar çok iyi.Çok sakin. Neşet suyu bölgesinde mangala izin var.Atessiz bölgelerde var.Çay kahve,taze sıkım meyve suyu,atıştırmalıklar..rahatlıkla bulabilirsiniz.Hatta mangal,kömür, et bile satılıyor. Fiyatları makul.

 • avatar

  @nurullahyasincinar

  Şehrin gürültüsünden kurtulabildiğimiz çok sakin bir orman içeride yürüyüş yolları koşu parkurları ve belediyenin koyduğu spor aletleri bulunmakta. Küçük bir manav ve bakkal da var. Ağaçlar bence gayet iyi fazla bakımlı olmasını şahsen istemem doğaya müdahele edilmiş olurdu bu şekil de ormanı yerlere çöp vs atmadan bırakmak doğa için harika ormanın içinde patika yollar da var ama dikkatli olmak gerekir tek başınıza ormanın içindeki patika yollar tekin gözükmüyor. Şu an için ateş vs yakmak yasak. Herkese iyi eğlenceler.

 • avatar

  @rumeysayerlikay

  Buradaki tüm mesire alanlarında mangal yasağı var haberiniz olsun

 • avatar

  @emelekozt

  Temiz hava kuş cıvıltıları içinde piknik yapabileceğiniz mhuzurlu ortam Sarıyer e yakin

 • avatar

  @semiharslan7605

  Araba giriş ücreti 30₺. Yaya ücretsiz. Muhteşem bir doğa. Göl etraflarında çok sinek var. Yürürken çok rahatsız ediyor. Telefon çekmiyor. Yönlendirme tabelaları yetersiz.

 • avatar

  @sarecaniklioglu

  Ben bugün fatih belediyesinin düzenlediği fitfatih programıyla gittim. Yürüyüş yaptık verdiği ikramları yedik yeni insanlar tanıdım program için teşekkür ederim ? orman gerçekten kuş sesleriyle havasıyla muhteşem haftaici kalabalık değil tuvaletler mescid çeşmeler vs.var

 • avatar

  @tanercelik

  Yanınıza bolca su almayı ihmal etmeyin su kuyruğunda gününüz bitebilir. Sabah erken saatte gidin yoksa yer ve bank bulamazsınız. İçinde ihtiyaçlarınızı karşılaşabileceğiniz bir restorant var ancak fiyatlar karaborsa usulü. Ekmek 6 tl ordan hesap edebilirsiniz. Ormana ve hava kalitesine diyecek yok.

 • avatar

  @fahrettintigu

  Çoluk çocuk piknik için gittiğimizde tadilat dolasiyla kapalı olduğunu öğrendik , perişan olduk..tadilat bu mevsimde yapılmaz ki . ayrıca peş para etmez yerler, Çatalca tarafı daha iyi..

 • avatar

  @ndrpllk7798

  Şehrin karmaşasından gürültüsünden kaçmak için uygun bir yer. Sessiz sakin ormanlık. İçin de belli yerler de spor yapmak için yürüyüş ve koşu parkurları spor aletleri bulunmakta. Tuvalet mescit kucuk bir bakkal manav bulunmakta. Göl ve bentler bulmakta. Oturmak için banklar, mangal yapmak gibi yerleri bulmak ve bu imkanlarından faydalanmak güzel. İçeri giriş ücretli 20 tl. Gelelim bakim temizlik ve güvenliğe. İçeri de bulunan ağaçlar son derece bakımsız bir çok yer de kurumuş ağaçlar ve dallar bulunmakta. Bir cok agac çeşitli sarmaşık ve dikenler yüzünden hem görüntü kirliliği yapmakta ve sarıldikdıları agaclarin yasam standartlarını düşürmekte ve uzun zaman da kurumalarına ölmelerine sebep olmakta. Bazı yerler de sarmaşık ve dikenlere ( smilax ) müdahale edilmiş ama yeterli seviye de değil. Temizlik konusunda bir çok yer de uçan poşetler maskeler ve alkol şişeleri mangal komurleri bulunmakta bence çok daha temiz bir yer olabilir. Güvenlik yeterince güvenlik çalışanı olduğunu düşünmüyorum aracli ( bisiklet scooter ) lu guvenlikcilerin olması ve sağlıkçı bulunması özellikle hafta sonu bence çok gerekli. Son olarak park içerisin de yeterli yol ve tabela yok nereye nasıl gidileceğini ile ilgi sıkıntı yaşanıyor. Teşekkürler.

 • avatar

  @furkanderi

  Orman çok güzel ilk defa gittim ama insanlar çöplerini toplamıyorlar burası biraz insanlık açısından üzücü yoksa mangal ve hamak ideal.yinede tavsiye ederim.


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Belgrad Ormanı
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 11 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.5/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Belgrad Ormanı Belgrad Ormanı +902122261314 Kemer, 34450 Sarıyer/İstanbul, Türkiye Belgrad Ormanı Belgrad Ormanı hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Belgrad Ormanı Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 41.184012 28.9885021 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.5/5 11