Belha Manastırı

Belha Manastırı Nevşehir bulunan Popüler Yerler 'den biridir. Bu sayfa Belha Manastırı hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Belha Manastırı hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Belha Manastırı düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Nevşehir Bölgesinden daha fazla gezilecek yer keşfetmek için Nevşehir sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgileri güncellemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsin.

Yerel Rehber olmak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.
Daha fazla göster

Belha Manastırı Sigara İçilmez
Belha Manastırı Park Yeri
Belha Manastırı Ücretsiz
Belha Manastırı Açık Hava
+(1)

Konum

50500 Özkonak/Avanos/Nevşehir, Turkey Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 4.6 Puan

 • avatar

  Esra Velioğlu

  Belha manastırına gitmiştim.. Tarihi yapıyı görünce hayran kaldım..Buraya sahip çıkan Serkan bey karşıladı bizi..Oranın tarihini anlattı..Çok samimi ve bilgili birisi....Herkesin gitmesi ,görmesi gereken bir yer..Serkan bey biyoenerji terapiside yapıyor..Kendisine bu tarihi yere sahip çıktıği için teşekkür ediyorum ..Hayran kaldığım, unutmadığım Belha manastırına tekrar gitmek ümidiyle, Serkan bey e selamlar sevgiler yolluyorum buradan..Iyi ki varsınız, İyi ki bu eşsiz yeri yasatiyorsunuz Saygılarımla.

 • avatar

  Serhat A.

  Yetkililerin üzerine eğilmesi gereken bir yer zira oradaki gönüllünün imkanları doğrultusunda bu hale getirilmiş imkan sağlanmalı böyle kültürel değerlerimiz korunmalı.

 • avatar

  Ali Daloglu

  Sadece yol ayırımında ziyaret edeceğimiz yerlerin isimleri vardı ayrımdan sonra bu kilise dahil hiçbir tarihi kalıntının ismi ve o yer ile ilgili bilgi yoktu.

 • avatar

  E Z

  Belha Manastırı Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden Kapadokya bölgesinde, Belha Manastırı turizme kazandırılmayı bekliyor. Anadolu’da 4’üncü yüzyıldan sonra Roma baskısından kaçan ilk Hristiyanların temel din öğretilerinin gerçekleştirildiği büyük merkezlerden biri olan Belha Manastırı, Nevşehir'in Avanos ilçesine 18 kilometre uzaklıktaki Özkonak Beldesi yakınlarında bulunuyor. Belha Manastırı, Roma döneminden beri kutsallığına inanılan ayazma suyu, zindanı, mutfağı, gözetleme kulesi ve Roma Hamamı ile ayakta kalmayı başarabilen kültür varlıklarından biri olarak yer alıyor. Belha Manastırı geçmiş dönemde görkemli yapısıyla kız ve erkeklerin farklı mekanlarda din eğitimi aldıkları önemli manastırlardan biri olarak da kullanıldı. Büyük bölümü tahrip olmuş olan Belha Manastırı’nın çökmüş olan ön bölümüne sonradan dört sütunlu bir giriş yapılarak tamamen çöküşü önlendi. Diğer odalarının çoğu yok olan manastır, restorasyon çalışması ile turizme kazandırılmayı bekliyor.

 • avatar

  Şerif Yenen

  Özkonak Belha Manastırı, Avanos Nevşehir'in Avanos ilçesine bağlı #Özkonak kasabasında bulunan, Erken Hıristiyanların temel din eğitimlerini aldıkları merkezlerden biri. Belha Manastırı, Erken #Bizans Dönemi’ne tarihleniyor. Manastır #kilise, hamam, gözetleme kulesi, yemekhane, mutfak ve ayazmadan oluşuyor. Dünyevi olaylardan kaçmaya çalışan İlk Kilise’nin münzevileri, coğrafi avantajlarından ötürü #Kapadokya’yı seçmiş. Bu durum, manastır sisteminin Kapadokya’da gelişmesini sağlamış. Erken Hıristiyanlar, oyarak açtıkları ya da #doğal mağaralarda sürdürdükleri yaşamlarını dualara, günah çıkartmaya ve oruç tutmaya adamış. Koyu dindar Hıristiyanların bazılarının en yüce amacı şehitlik olmuş. Büyük #Konstantin, İS 325 yılından itibaren Hıristiyanlığı serbest bırakıp kucak açınca, şehitlik günleri geride kalmış, ancak huzurlu ve güvenli bir #yaşam bu insanları tatmin etmemeye başlamış. MS 7. ve 8. yüzyıllarda Arap saldırıları başladığında manastır toplulukları, gizlenmek için coğrafi koşulların elverişli olduğu yerlerde yeraltı sığınakları kazarak saklanmaya başlamış. Zamanla bu sığınaklar #yeraltı kentlerine dönüşmüş. #özkonakbelha #manastır #avanos #nevşehir #serifyenenilegeziyorum #antikkent #gezi serifyenen.com.tr


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar

Benzer Yerler

Japon Bahcesi

Japon Bahcesi

( Yorum)
Ücretsiz
Piazza

Piazza

( Yorum)
₺₺
Tahtakale

Tahtakale

( Yorum)
Ücretsiz
Feraye

Feraye

( Yorum)
Ücretsiz