icon

Beşikli Mağara

 • (10 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.8

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Hatay Beşikli Mağara, Fırat Nehri'nin batıındaki Antiokheia Adraa Antik Kenti'nin güneyinde bulunan bir mağara. Bu mağarada, bin yıllardan beri birçok kültür tarafından kullanılmış insanlık tarihinin en eski örneklerinden bazılarına rastlanmaktadır.

Mağaranın Tarihi:

Hatay Beşikli Mağara, dünyanın önde gelen tarihi mekanları arasında yer alıyor. Tarihi içeriklerinin binlerce yıllık olduğu düşünülüyor. Mağaranın girişi, mimari üslupta ve göz alıcı bir şekilde tasarlanmış. İçerisinde dış duvara yerleştirilen taş bloklar, geçmişi hayret uyandıran sağlam bir döşeme oluşturmuş. Mağaranın duvarlarına herhangi bir motif ile süslenmeyen bu taş bloklar, mağaranın dış görünümünün aynı zamanda yapının zorluklarından kaynaklanan gücünü de ortaya çıkarıyor.

Hatay Beşikli Mağaradaki Mitolojik Hikayeler:

Hatay Bşikli Mağarası'nda, bu eski yapının derinliklerinde yeralan mitolojik hikayelere rastlamak mümkün. Mitolojik hikayeler, hikayenin başından sonuna dek mağaranın içinde yaşanmış ya da yaşanmış gibi anlatılmış. Bu hikayeler, mağaranın sınırlı ortamında evrim göstermiş mitolojik bir dünyanın tekrarlanmış hikayelerini anlatıyor.

Hatay Beşikli Mağarası'ndaki Gezilecek Yerler:

Mağaranın içerisinde gezilecek çok sayıda yer bulunuyor. Bunlar arasında, yıllardır korunmuş olan yeraltı koridorları ve küçük odaları da bulunuyor. Bunlar arasında en çok ilgi çekenleri arasında, seçkin arkeolojik buluntuların sergilendiği mağara duvarının üzerindeki heykelleri, Büyük Sal, mantıklı çizimleri, Dekanter Bölümü, geçmiş dönemlerde kullanılan klasik mekanizmaları, küçük bir mağara kütüphanesi ve diğer mitolojik eserleri bulunuyor.

Hatay Beşikli Mağarası'nın Günümüzde Önemi:

Hatay Beşikli Mağarası, günümüzde bilim insanları tarafından yakından inceleniyor. Mağara, arkeolojik araştırmaların yanında, çeşitli kültürlerin ortak mirası olan mitoloji çalışmalarında da önemli bir rol oynuyor. Mağaranın içerisindeki mekanizmalar ve klasik anlatım biçimleri, günümüzün tarihçi, antropolog ve arkeologlarının kullanımına sunulmakta. Aynı zamanda, mağara duvarlarının üzerinde yer alan heykeller, kültürlerarası anlayışı geliştirmek için gelecekteki araştırmalar için önemli referans kaynakları olacaktır.

Sonuç olarak, Hatay Beşikli Mağara, Türkiye'nin tarihi ve arkeolojik mirasını daha detaylı anlamak için gereken kaynaklardan biri. Dünya çapında tarih ve arkeoloji konularını anlamak için, Hatay Beşikli mağarası özellikle önemlidir. Mağaranın içerisindeki referanslar, arkeolojik buluntular, mitolojik hikayeler ve gezilecek yerler, mağarayı daha özel bir yapıya kavuşturmaktadır. Gelecek arkeolojik kazıların da mağarayı yakından incelemek isteyenler için zengin kaynaklara sahip olduğunu göstermektedir.

Özellikler

Beşikli MağaraSigara İçilmez
Beşikli MağaraPark Yeri
Beşikli MağaraÜcretsiz
Beşikli MağaraAçık Hava
Beşikli MağaraGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.8
Puanlama :


 • avatar

  @filgezi

  Seleukeia Pieria antik yerleşiminde bulunan Beşikli Mağara, kaya mezarlarının en geniş ve en ünlülerinden biridir. Titüs Tüneli'ne yakındır ve ücretsiz ziyaret edilebilmektedir. Dışarıdan görünümü oldukça güzel ve estetiktir. Yukarıdan aşağıya taş merdivenlerle inilmekte içerisinde bölümler halinde mezarlar bulunmaktadır. Kayaların oyulması ile meydana getirilen sütunlar bulunmaktadır. Görülmesi gereken yerlerdendir.

 • avatar

  @cokgezen

  Samandağ-arsuz yolundan geçiyorsanız burayı görmeden gitmeyin derim pişman olursunuz. Bir zamanlar burada yaşanlar tarafından bu kireç taşına el yapımı mezarlık yapılmış, mağara şeklinde oyulmuş. Oldukça etkileyici bir yer. Buraya gelmişken titus tünelini de göreceksiniz zaten. Yazın sıcakta bile rahat gezersiniz merak etmeyin ağaçlardan dolayı gölgeden geziyorsunuz. Ha birde ören yeri içinde meyvesuyu ve dondurma satılıyor öneririm. Daha fazla paylaşım için İnstagram hesabımı takip edin @natur_portre

 • avatar

  @ibrahim8745

  Samandağ Çevlik köyünde deniz kenarından yaklaşık 100 metre yüksekte bulunan 300 hektarlık alana yayılan “Seleukeia Pieria” ya da bir diğer söylenişle “Pieria’daki Seleukeia” antik kentinin en önemli kalıntılarından birisi olan Beşikli Mağara tamamen kayaya oyulmuş mezar kompleksidir. Yöre halkı tarafından mezar adasının içinde yan yana aynı boyutlarda işlenerek biçimlendirilmiş üzeri düz çatılı iki taş sandukalı mezardan ötürü Beşikli Mağara olarak adlandırılmıştır. Krallar Mezarı olarak da bilinmektedir. Titus Tüneli ve Beşikli Mağara yan yana bulunduğundan aynı anda her ikisini de ziyaret edebilirsiniz. Samandağ'da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden birisi. Bölge içerisinde ayrıca yerel ürün satıcıları da bulunuyor ve oldukça uygun fiyatlı ürünler satıyorlar. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerden.

 • avatar

  @ismailbaska1277

  Hatay'ın Samandağ İlçesi Çevlik Örenyeri yakınında bulunan tünel İ.Ö.1’nci yüzyılda yapılmıştır. Dağlardan inerek yaşamı tehdit eden sel ve taşkınlardan korunmak amacıyla Roma İmparatoru Vespasian şehrin etrafını dolanacak, böylece akıntıların yönünü değiştirecek bir tünelin yapımını emretmiştir. İnşaat İ.S.69 yılında başlamış, İ.S.81 yılında halefi ve oğlu Titus tarafından bitirilmiştir.

 • avatar

  @nurettinmansuro9259

  Beşikli mağara nekropolu roma dönemine uzanan tarihsel bir yapıya sahip. 90 küsür mezarın olduğu söyleniyor burası da büyük ihtimal içi boşaltılmış olarak bırakılmıştır buranın da korunmaya alınması lazım hatay bu açıdan çok zengin bir yapıya sahip. Tarih turizmi açısından aslında baya önemli ama işte kültür bakanlığının el atması gerek böyle yerlere ve iyi bir tanıtımlf şehrin ekonomisi bile canlanabilir

 • avatar

  @yusuf5889

  Titus Tünelinden sonra gelen Beşikli Mağara yürüyüş hattının sonunda kalıyor.Titus Tüneli ve Beşikli Mağara ya gelen yürüyüş hattının girişinde gişe bulunuyor ve bilet ücreti 25 TL.Daha sonrasında doğa içerisinde yürüyüşümüz başlıyor.Öncelikle Titus Tüneli önümüze geliyor mi tünelin sonuna kadar gitmenizi tavsiye ederim.Ancak yürüyüş öncesi ayakkabı giymenizde fayda var.Tünel içerisinde taşlar kaygan durumunda.Daha sonrasında ise Beşikli Mağaraya doğru yolculuk devam ediyor.Yürüyüş hattı üzerinde küçük işletmeler mevcut.Muhakkak bir kere de olsa görülmesi gereken bir yer.İyi gezmeler ?

 • avatar

  @ez7553

  Titus Tüneli Ve Beşikli Mağara - Hatay Hatay'ın Samandağ İlçesi Çevlik Örenyeri yakınında bulunan tünel İ.Ö.1’nci yüzyılda yapılmıştır. Dağlardan inerek yaşamı tehdit eden sel ve taşkınlardan korunmak amacıyla Roma İmparatoru Vespasian şehrin etrafını dolanacak, böylece akıntıların yönünü değiştirecek bir tünelin yapımını emretmiştir. İnşaat İ.S.69 yılında başlamış, İ.S.81 yılında halefi ve oğlu Titus tarafından bitirilmiştir. Tünel inşasında Roma lejyonları ve köleler çalışmıştır. Tümüyle dağ içine oyulan tünel bin 380 metre uzunluğunda, 7 metre yüksekliğinde ve 6 metre genişliğindedir. Tünelin deniz tarafındaki girişine göre sağ tarafta 100 metre kadar uzaklıkta bulunan Beşikli Mağara, kaya mezarlarının en geniş ve en ünlülerinden olup, içerisinde bölümler halinde on iki mezar vardır. Mezarlar birbirlerinden duvarlar ile ayrılmıştır. Bu taş mezarlar, taş sütunlar ve kemerlerin birbirine bağladığı bölümler halinde olup, yukarıdan aşağıya yine taş merdivenlerle inilmektedir. Kayaların oyulması ile meydana getirilen, yer yer kapıların açıldığı bölümlerdeki sütunlar, sütun başlıkları, kademeler ve üst örtüyü kısmen süsleyen motifler orijinallerine uygun biçimde yapılmıştır.

 • avatar

  @sevgikirpik1336

  Titus tünelinin hemen yakınında aynı muzekart ile iki güzelliği de gezme imkanınız var. Mağara içerisine inip gezilmiyor koruma var. ancak koruma dışından mağara içini gözlemleyebilirsiniz. Girişte otopark sıkıntısı var. Eğer aracınızı en aşağı park ederseniz yaklaşık 10 dk yürüme mesafesi mevcut. İçeride sıkma, gözleme ve limonata ayran satan dinlenip mola verebileceğiniz yerler var. Müzenin en girişinde de lavabo mevcut. Muzekart girişi mevcut. Bilet girişi güncel fiyatı 25 TL. Ayrıca Titus tüneline de uğrayacaginiz için bilginiz olsun. Titus'un içinde aktif akan küçük su yollari mevcut. Bu yüzden yanıniza terlik vs sandalet almanız sizi rahat ettirecektir.

 • avatar

  @birolyuksel7151

  Beşikli Mağara’da 93 adet mezar olduğu tespit edilmiş. Eski bir nekropol alanının üzerine yapılmış olan anıt mezarların MS 1. ve 6. yüzyıllar arasında kullanıldığı düşünülüyor. Mekanın kendi halina bırakılmışlığı hemen göze çarpsa da mezarların arasında gezinmek gerçekten sizi o tarihi çağlara götürüyor... Zamanının ünlü 12 ailesinin kaya mezarları olan Beşikli Mağara oldukça mistik bir yer... Buranın ismi, mezarlardan en ünlüsünün içinde beşik şeklinde bir mezar olmasından geliyor. Kapalı mezar odalarının sütunlu ön cepheleri oldukça etkileyici.... Yakınında iseniz uğrayın derim...

 • avatar

  @muhteremtoprak7895

  Titus tüneli ile Beşikli mağara yanyana sayılır. Çevik plajının hemen yanında ve tabela var. Google haritalar bazen saçmalıyor. Bugün beni kötü yollardan götürmeye çalıştı. Götürmeye çalıştığı yer tünelin giriş noktası olabilir. Ben 5km sonrasında uyandım ve geri döndüm. Gelen birkaç kişi de aynı dertten muzdaribti. Mağara aslında bir kaya mezar yeri ama mezarlar hep boş. Yinede tarihi bir yer ve görülmeye değer. Müze girişinde otopark var. Müze kartla giriş yapabilirsiniz.


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Beşikli Mağara
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 10 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.8/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Beşikli Mağara Beşikli Mağara +908500000000 Kapısuyu, 31800 Samandağ/Hatay, Turkey Beşikli Mağara Hatay Beşikli Mağara, Fırat Nehri'nin batıındaki Antiokheia Adraa Antik Kenti'nin güneyinde bulunan bir mağara. Bu mağarada, bin yıllardan beri birçok kültür tarafından kullanılmış insanlık tarihinin en eski örneklerinden bazılarına rastlanmaktadır. ₺₺ TR 36.120575 35.9286521 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.8/5 10