icon

Blaundus Antik Kenti

 • (10 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.9

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Uşak Blaundus Antik Kenti, Ege Bölgesi'nde bulunan Uşak ili sınırları içerisinde, Uşak-Sivas Karayolu üzerinde, Tekeli kasabasına 3 km uzaklıkta, Çayırlı Köyü sınırlarında yer almaktadır. Uşak Blaundus Antik Kenti, Hitit, Lidya, Pers, Roma döneminden kalma büyük bir kültür mirasıdır. Geçmiş dönemlerden farklı kültür ve medeniyetlerin izleri olan bu antik kent, tarih severler için kaçırılmayacak bir yerdir.

Uşak Blaundus Antik Kenti Ne Zaman Keşfedildi

Uşak Blaundus Antik Kenti, 1995 yılında Ulusal Kültür Mirası Kurulu tarafından, arkeolojik alan olarak keşfedilmiştir. Daha sonra, 2003 yılında, Uşak Belediyesi tarafından Uşak Blaundus Antik Kenti'nin restorasyon çalışmalarına başlanmıştır. Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla, Uşak Blaundus Antik Kenti, tarihin her döneminden kalma önemli eserlerin muhafaza edildiği tarihi bir alan olarak günümüze kadar gelebilmiştir.

Uşak Blaundus Antik Kenti Gezilecek Yerler

Uşak Blaundus Antik Kenti'nde, tarihin kalıntılarını sizler de görebilirsiniz. Gezilecek pek çok yer bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

1. Stadiyum: Antik Kentin merkezinde bulunan Stadiyum, antik yarışların yapıldığı meydandır.

2. Agorası: İnsanların toplandığı alandır.

3. Apollon Tapınağı: Kentin tarihi Tapınak alanıdır.

4. Lidya Taşı: Antik Kentin sembolü olan Lidya Taşı, Uşak Blaundus Antik Kentinin meydanında bulunmaktadır.

5. Bizans Kalesi: Antik Kentin güneyinde bulunan Bizans Kalesi, antik çağlardan bugüne kadar çok sayıda savaşa şahit olmuştur.

6. Roma Yolları: Antik Kent içerisinde bulunan Roma Yolları, dizi dizi yer almaktadır.

7. Müzesi: Uşak Blaundus Antik Kentinin Müzesi, antik kentin kalıntılarının sergilendiği yerdir.

8. Fıskiye: Antik Kentin meydanında bulunan Fıskiye, antik tarihin özelliklerini sergilemektedir.

Uşak Blaundus Antik Kenti Günümüzde

Günümüzde, Uşak Blaundus Antik Kenti, tarihin kalıntılarının sergilendiği güzel bir antik kent olarak ülkemizi ziyaret edenlerin ve tarih tutkunlarının beğenisine sunulmaktadır. Bu antik kent, izleyicileri eski çağlara götürmesinin yanı sıra, tarihi değerleri koruma, kültürel mirasın önemi ve korunması hakkında da bilgilendirmektedir.

Uşak Blaundus Antik Kenti, tarih severlerin vazgeçilmez bir ziyaret noktası olmuş ve her yıl binlerce ziyaretçi tarafından ziyaret edilmeye devam etmektedir. Bu antik kentin gezilmesi, farklı kültürlerin önemini anlamaya, eski medeniyetlerin izlerini takip etmeye ve tarihi değerleri koruma çabasından beslenmeye olanak tanımaktadır.

Özellikler

Blaundus Antik KentiSigara İçilmez
Blaundus Antik KentiPark Yeri
Blaundus Antik KentiÜcretsiz
Blaundus Antik KentiAçık Hava
Blaundus Antik KentiGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.9
Puanlama :


 • avatar

  @yerelistanbul

  Şanslıydık gün batımını yakaladık. Giriş ücreti yok. Antik kente 5km kala olan yol bozuk. Kameralar var ancak görünürde görevli ve kazı çalışanları yok. Maalesef kentin büyük bölümü hala toprak altında. En acınası durum ise, kare kodu yüklediğinizde telefona, sizi ankete yönlendiriyor , ne yazacağınızı şaşırıyorsunuz ☺️. Oysa biz antik kentle ilgili dil seçimli elektronik bir rehberlik hizmeti alacağımızı sanmıştık :))

 • avatar

  @kampalani

  Gezdiğim en iyi antik şehir olmasa kendi açımdan görmek istediğim yerlerin başında geliyordu. Benim gözümde yerli stonehenge olan Blaundus' u kazı çalışmaları bittikten sonra benzersiz bir yer olacağına eminim. Giriş ücretsiz, WC yok, otopark sorunu yok, yaklaşık 4-5 km'lik yolun 4 te 3 ü ne yazık ki çok bozuk. Gittiğiniz zaman lütfen çöpünüzü orada bırakıp gelmeyin. Herkese iyi gezmeler.

 • avatar

  @ismailbaska4709

  Blaundos, Makedon Krallığı döneminde kurulan antik şehir. Günümüzde Uşak ilinin yaklaşık 40 km güneyinde Sülümenli köyü sınırı içerisinde yer almaktadır. Monophtalmos' un yönetimine geçti. Bergama Krallığı' nın sınır şehri olan Blaundos, MÖ 189 yılında Roma İmparatorluğu' nun denetimine girdi. Bu dönemde de önemini koruyan kent, MS 5. yüzyılda Sebaste piskoposluk merkezine bağlandı. Şehrin sembolü çifte attır. Yerleşimle ilgili son kayıtlar 12. yüzyıldan kalmadır.

 • avatar

  @gokhanzeren6339

  ana yollarin uzağında kalmis. fakat iki vadi arasinda yuksek bir yere kurulmus olan bu antik şehir sakinligi, doyumsuz bir manzarasi ve dogasiyla bize merhaba dedi. şehre bakilirsa geçmişinde cok gorkemli oldugu belli. kazilar devam ediyor. ulubey kanyonuna gitseydiniz mutlaka ugrayin. 1.5 -2 km stabilize yol fakat normal arabayla rahat yol alinabiliyor. cografi guzel.

 • avatar

  @ac854

  Girişler ücretsiz. İngilteredeki stonehenge' i andırıyor. Muhteşem güzellikte bir yer. Ancak ülkemizde her zaman olduğu gibi tam anlamıyla yer yüzüne çıkarılmış bir yer değil. Hala büyük çoğunluğu yerin altında. Ulubey kanyonunu görmeye gittiyseniz 20 dakikalık mesafede olan Blaundus Antik Kenti'ne de gitmenizi tavsiye ederim.Lidyalıların başkenti Manisa/Salihli'nin Sart kasabasından başlayıp Uşak/Sivaslı'nın Selçikler kasabasında yer alan Sebaste ve Uşak/Banaz'ın Akmonya Antik kentinden devam ederek Afyon üzerinden devam eden bu muhteşem yapıtları mutlaka görmelisiniz. (Sardes,Sebaste ve Akmonya'yı da mutlaka görmelisiniz)

 • avatar

  @ahmetcan9056

  Yerli stonage deyince gitmek lazım dedim ? yolu büyük kısmı iyi asflat çok az 2km kadar toprak ama düzgün bir yola sahip. İçeride çalışmalar devam ediyor. Kanyonun yanında olması da ekstra güzel bir durum. Yolunuz düşerse kesinlikle uğrayın. Giriş ücreti yok şimdilik...

 • avatar

  @gizemaygun8188

  Çok güzel bir antik kent. Tam tepede kurulmuş bol esintili güzel manzaralı. Gün batımında tavsiye ederim. Giriş ücreti yok tesis yok park ücreti yok. Arabayla girişine kadar gidilebiliyor. Yürüyüş yolu sıkıntısız sadece bazı yerlerde dikenler var ona dikkat edin yürürken.

 • avatar

  @erenkilic2894

  Blaundus antik kenti konum olarak çok etkileyici bir yere kurulmuş. Derin vadilerle çevrili tepelik bir alanda. Ayağa kaldırılabilmiş yapıların sayısı çok sınırlı. Ancak müthiş bir potansiyele sahip. Stadyum, tiyatro ve tapınaklar gibi kazı alanları tamamlanırsa harika eserler ortaya çıkacaktır. Sanıyorum çalışmalar devam ediyor. İlginç bir şekilde girişte bir kontrol yok, görevli de yok, sadece belirli noktalarda kameralar var. Umarım yakın zamanda buraya bir tesis kurulur. Kafeterya ve WC gibi imkanlar sunulabilir. Yolunun 2 kmlik bir kısmı taşlık. Fazla rahatsız edici değil ancak asfalt yapılırsa daha iyi olur. Şu anda hiç bir ücret ödemeden müzekartsız girilebiliyor. Dileriz yakın zamanda kentin diğer kısımları da gün yüzüne çıkarılır. Bu haliyle bile görmeye değer bir antik kent. Girişte kentin bir üç-boyutlu minyatürü de konulursa ziyaretçiler için çok faydalı olacaktır. Bölgede Ulubey kanyonları ile birlikte görülmesi gereken en önemli yerlerden biri.

 • avatar

  @ez6494

  Blaundus antik kenti, Türkiye'de Uşak'tan 40 km uzaklıktaki Ulubey ilçesine bağlı Sülümenli köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Şehrin MÖ 334 yılında Büyük İskender'in Anadolu Seferleri'nden sonra Makedonya'dan gelenler tarafından kurulduğu ve Makedonya'nın Blaundus adını verdiği söyleniyor. Büyük İskender'den sonra Pergamon Krallığı'na ve ardından Roma İmparatorluğu'na bağlı olan kentin Roma döneminde önemi artmiştir. Blaundus, üç tarafı çok derin ve dik vadilerle çevrili yarımada benzeri bir yapı üzerine inşa edilmiştir, bu yüzden kentin tek girişi kuzey kapısından olmuştur. Antik kentin bazı kalıntıları bugün ayakta kaldı.

 • avatar

  @oylesinedegilbo

  Blaundus Antik Kenti,  derin ve dik vadiler ile çevrili yarımada şeklinde bir toprak parçası üzerine kurulmuş. Büyük İskender’in Anadolu Seferleri sonucunda Makedonya’dan gelenler tarafından kurulan şehire yerleşen halk, kendilerine Makedonyalı Blaundus adını vermiş. Antik kentin önemli yapıları arasında stadyum, kale, tiyatro, tapınaklar ve kaya mezarları var.Kentin günümüzdeki kalıntıları: tek taraflı oturma kademeleri olan stadyum, kuzey surlarının giriş kapısı kemeri, sur duvarlarının bölümleri, darphane ve Roma İmparatoru Claudius’un mabedi.


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Blaundus Antik Kenti
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 10 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.9/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Blaundus Antik Kenti Blaundus Antik Kenti +908500000000 64900 Sülümenli/Ulubey/Uşak, Turkey Blaundus Antik Kenti Uşak Blaundus Antik Kenti, Ege Bölgesi'nde bulunan Uşak ili sınırları içerisinde, Uşak-Sivas Karayolu üzerinde, Tekeli kasabasına 3 km uzaklıkta, Çayırlı Köyü sınırlarında yer almaktadır. Uşak Blaundus Antik Kenti, Hitit, Lidya, Pers, Roma döneminden kalma büyük bir kültür mirasıdır. Geçmiş dönemlerden farklı kültür ve medeniyetlerin izleri olan bu antik kent, tarih severler için kaçırılmayacak bir yerdir. ₺₺ TR 38.3574515 29.2090925 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.9/5 10