icon
Yükleniyor..

Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi Bodrum bulunan Popüler Yerler 'den biridir. Bu sayfa Bodrum Kalesi hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Bodrum Kalesi hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Bodrum Kalesi düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Bodrum Bölgesinden daha fazla gezilecek yer keşfetmek için Bodrum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgileri güncellemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsin. 

Yerel Rehber olmak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Devamını Göster

Bodrum Kalesi Ücretsiz Wifi
Bodrum Kalesi Kredi Kartı
Bodrum Kalesi Sigara İçilmez
Bodrum Kalesi Park Yeri
+(1)

Fiyatlar


Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 4.9 Puan

 • avatar

  @edasimseksahin

  Gezdiğim en güzel ve en büyük kalelerden biri gerçekten harika ???? enfes bir deniz manzarası var. Her köşesi ayrı bir panoramik deniz manzarası tablosu gibi. Girişler ücretli. Müze kart geçiyor. Akşam sekize kadar açık. Girişte sıra oluyor ancak o sıra müze kartı olmayanlar için bununla ilgili bir ayrım yok bu nedenle sırayı gören arkasına takılıyor. En son bekleyenlerin çoğu yabancı turist olduğu için gişeye sorduk da öyle öğrendik müze kartı olanların beklemesine gerek olmadığını. Bu nedenle sırada beklemeyin. Kalenin içi farklı batıklara ait sergi salonlarına dönüştürülmüş. Salonları gezerek batıklara ati bilgi edinebilir, baktıktan kurtarılan farklı dönem kalıntılarını inceleyebilirsiniz. Benim favori kalıntım tanrılara adak için sunulan bir çift göz oldu.. Kalenin peysajı da harika görsel bir şölen sunuyor. En garip olanı kale de serbest halde dolaşan tavus kuşları ☺️ müzenin cafesi var. Rica ediyorum menüye soğuk kahve ekleyin. Bodrum sıklıkla tarih turizmi için tercih edilmiyor ama yolunuz düşerse mutlaka ve mutlaka uğrayın.

 • avatar

  @ercandemircan

  Muğla Bodrum Kalesi, 1406-1522 yılları arasında Saint Jean Şövalyeleri tarafından üç tarafı denizlerle çevrili kayalık bir yarımada üzerinde, iki liman arasında inşa edilmiştir. Kalenin yapımında, depremde yıkılmış olan dünyanın yedi harikasından biri Mausoleion’un taşlarını kullanmışlardır. Kalede, Fransız, İtalyan, İngiliz, Alman ve İspanyol (Yılanlı) kuleleri bulunmaktadır. Rodos adası 1522 yılında Türkler tarafından alındıktan sonra, şövalyeler Bodrum ve çevresini 5 Ocak 1523’de terk etmişlerdir. 1895’den itibaren hapishane olarak kullanılan Kale, Fransız ve İngilizlerin I. Dünya Savaşı sırasında 26-28 mayıs 1915’de bombalamaları ile yarı yıkık hale gelerek terk edilmiştir. Kalenin doğu duvarı dışında kalan bölümleri çift beden duvarları olarak takviye edilmiştir. İç kaleye 7 kapı geçilerek ulaşılır. Kapılar üzerinde armalar bulunmaktadır. Armalar üzerinde haçlar, düz veya yatay bantlar, ejder ve aslan figürleri bulunmaktadır. İç kalede Sapelin alti dahil olmak üzere 14 sarnıç vardır. Kale korugani, çiftli duvarlar arası su hendeği, asma köprü, kontrol kulesi, II. Mahmut tuğrası kalenin göze çarpan yerlerindendir. Bodrum Kalesi, 19'uncu yüzyıl sonunda kalenin hapishane olarak kullanıldığı dönemde bir hamam yapısı ile Osmanlı niteliği kazanmıştır. Kale bugün Sualtı Arkeoloji Müzesi olarak kullanılmaktadır.

 • avatar

  @gulsahergun

  Sıcak mevsimde gündüz gidecekseniz iyi ayakkabılar giyin, taşlar çok kayıyor. Mutlaka yanınıza su ve şapka alın. Sıcakta bile gezseniz sürekli klimalı serin salonlardan bir diğerine geçiyorsunuz, pek sorun olmuyor. Geç saatte kapanıyor, akşam üzeri de gidebilirsiniz ancak bazı salonlar akşama doğru kapanıyor, göremeyebilirsiniz. Karya kraliçesinin odasında ekrandan eğlenceli dakikalar geçirebilir, batık salonlarında simülasyon tekne kullanarak hazine bulabilirsiniz. Müze kartınız yoksa bence alın, müze kart şu an 60 lira, giriş ücreti 150 lira. Telefondan müze kart alıp barkod okutarak hiç sıra beklemeden girebilirsiniz. Iyi eğlenceler ????????

 • avatar

  @aoedenightrider

  Çok güzel bir müze/kale. Müzenin sergi salonları kale içerisindeki farklı binalara bölünmüş. Her bir sergi çok çok güzel. Bodrum'a gelen herkesin mutlaka ziyaret etmesini tavsiye ederim. Kale oldukça büyük fotoğraf vs. çekmek için duraklarsanız eğer gezmesi 1 - 1.5 saat sürecektir. Açık hava altında olduğu için güneşin en sıcak olduğu saatlerde gelmenizi önermem. Kalenin içerisinde müze shop bulunuyor ve oradan su alabilirsiniz. Müze kart sahiplerine indirimli oluyor hem bundan ötürü hem de girerken sıra beklemek istemiyorsanız müze kartınız ile gelmek daha avantajlı olacaktır. Bir bonusu da bahçesindeki güzel tavus kuşları vardır.

 • avatar

  @erimkadioglu

  Tarihe merakı olanlar kesinlikle ziyaret etmeli. Türklere karşı yapılıp Türklerin eline geçen kale Bodrum’un simgesi. Son tadilatta tarihi içerik biraz yok edilmiş olsada daha modern bir hale gelmiş. Müze kartla girdim. Kulelerin hepsi farklı isimli İspanyol, İngiliz vb. Kulesi gibi. Bu kulelerde çeşitli dönem batıklarından kurtarılan tarihi Eserler’i sergilemede kullanılıyor. Ayrıca eskiden mezar olan sonradan üzerine şapel inşa edilen en sonunda Türkler tarafından camiye çevrilen kale cami ilgi çekici. Kapalı alanlar klimalı rahatla geziliyor. İngiliz kulesinin duvarlarında şövalyelerin yazıtları var. Neyse daha anlatmayayım gidip bakın????

 • avatar

  @zeynep

  Tam deniz kenarında eski tarihten kalma bir kale. Çok geniş bir alan ,içinde müzeler var. Buraya gelmeden aracınızı otopark yerlerine ve ya da size uygun yerlere park etmenizi tavsiye ederim,(zaten otopark yerlerinden yaklaşık 10 dk yürüme)çünkü sokakları oldukça kalabalıktı araç koyacak yer bulunmuyor. Giderken de sokakları gezme fırsatı oluyor Müzekart geçerli.Sanırım normal giriş ise 120 TL civarı idi.

 • avatar

  @bulentaydin

  Hem kaleyi hemde müzeyi bir arada gezmek istiyorsaniz iste aradığınız yer burasi. Kaleyi ve muzeyi gezmek isteyen yerli yabancı turistlerin fazlalığı nedeniyle girişte kuyruk oluşuyor. Müze karti olanlarin sirada beklemesine gerek yok. Sirada bekleyenler bilet almak isteyenler. Kaleye girdikten sonra başlangıç noktası belirleyip ordan sirayla gezmek en iyisi, karistirmaniz çok muhtemel çünkü cok büyük ve karışık. Kalenin kapali alanlarının müzeye dönüştürülmesi çok iyi olmuş. Bir kaç noktada wc lerin konması iyi. 2 3 saatte ancak bitirebildik gercekten çok büyük ve gez gez bitiremedik resmen. Çok keyifliydi tavsiye ederim.

 • avatar

  @aski

  Bodrum Kalesi iki liman arasında kayalık bir alan üzerinde kurulmuştur. Antik Çağ'da önce ada olan bu alan sonraları kente bağlanarak yarımada durumuna gelmiştir. 1406-1523 yılları arasında inşa edilen St. Jean Şövalyeleri'nin kalesi, kare planlı, 180 x 185 metre ölçülerindedir. İç kale içinde değişik ülke adları verilmiş kuleler bulunmaktadır. En yüksek kule deniz seviyesinden 47,50 metre yükseklikte olan Fransız Kulesi'dir. Diğer kuleler İtalyan Kulesi, Alman Kulesi, Yılanlı Kule ve İngiliz Kulesi'dir. Kalenin doğu duvarı dışında kalan bölümleri çift beden duvarları olarak takviye edilmiştir. İç kaleye 7 kapı geçilerek ulaşılır. Kapılar üzerinde armalar bulunmaktadır. Armalar üzerinde haçlar, düz veya yatay bantlar, ejder ve aslan figürleri bulunmaktadır. İç kalede Sapelin alti dahil olmak üzere 14 sarnıç vardır. Kale korugani, çiftli duvarlar arası su hendeği, asma köprü, kontrol kulesi, II. Mahmut tuğrası kalenin göze çarpan yerlerindendir.

 • avatar

  @ikitekerhayatin

  Bodrum Kalesini sadece tarihi bir simge ve kale olarak düşünmemek lazım. İçerisinde 7-8 tane su altı batığından çıkarılan tarihi eserler (çoğunluk amfora) sergilenmektedir. Su altı arkeoloji ve tarihine dair sinevizyon destekli görseller var. Çocukların da ilgisini çekecek seviyede. Kaleyi su altı arkeolojik buluntularıyla birlikte incelemek için en az 3 saat kadar zaman ayırmak gerekir. Müze kart geçerli. Bilet ücreti 2021 yılı için kişi başı 90 lira. Müze kartın 60 lira olduğunu düşününce herkes müze kart almak zorunda kalıyor ve gişelerde çok fazla sıra oluyor.

 • avatar

  @hunkaruzungungo

  BODRUM KALESİ: Rodos şövalyeleri tarafından , yıkılmış Mausoleion'un taşları, heykelleri ve kabartmaları kullanılarak yapılan Bodrum kalesinin dış şurunu, Alman mimar Heinrich Scblegelholt yapmış (1415-1437), yapı beş kuleyle pekiştirilmiş, son değişiklikler Pierre d'Aubusson döneminde (1476-1503)gerçekleştirilmiştir. Yarım adanın en yüksek yerindeki en eski yapının dörtgen biçiminde iki kulesine (Fransız ve İngiliz kuleleri) sonradan güney köşede dikdörtgen biçiminde İngiliz kulesi, kara tarafını güçlendirmek içinde "Yılanlı kule" ve "Alman kulesi" eklenmiştir.( kulelerin adları, Şövalyeler arasında hemen her ulustan insan bulunması ve her birinin, bu farklı uluslardan mimarlar tarafından yapılmış olmasından kaynaklanır.) 1522' de Osmanlılar tarafından alınarak içindeki kilise camiye dönüştürülen kale, günümüzde yeniden düzenlenmiş ve Bodrum Sualtı Arkoloji MÜZESİ olarak ziyarete açılmıştır. Türkiyenin ilk ve tek sualtı müzesi olan bu müzede, Bodrum ve çevresindeki kazılarda elde edilen yapıtlar ile dalğıçların şu altından çıkardıkları eşya segilenmektedir. Özellikle İ. Ö. 1200 dolaylarında batmış bir Fenike gemisinden çıkarılanlar ilgi çekiçidir. Talend adı verilen, paranın ilk biçimleri olan tunç ve bakır sikkeler; amforalar; vb. İyi tatiller.Hoşça kalın.


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar