icon

Büyük Mecidiye Cami

 • (5 Yorum)

Gezilecek Yerler

5.0

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

İstanbul'un büyük meydanlarından Birinci Meydan'da bulunan İstanbul Büyük Mecidiye Camii, tüm insanlık tarihinin en devasa camiidir. Yaklaşık 200 yıllık tarihi ile, bu cami İstanbul’un en önemli gezilecek yerlerindendir. Caminin büyüleyici mimarisi ve Türk sanatının güzellikleri, insanların bu camiye akın etmesini sağlamaktadır.

Görkemli Mimarisi ve Tarihinin Derinlikleri

Osmanlı sultanları tarafından 1763 yılında Mimar Sinan tarafından inşa edilen İstanbul Büyük Mecidiye Camii, kabartmalar, ahşap bezemeler, ışığın verdiği etkili görüntü ve İslam eserleriyle doludur. Özellikle caminin iki kubbesi, İstanbul'un en sevilen tarihi yapılarından biri olarak kabul edilmektedir. Kubbelerin dışındaki harikulade ahşap işçiliği, eserin devasa atmosferini vurgulamaktadır.

İç Mekan: Tarih, Mimari ve İslam Eserleri

Eserin zengin iç mekanında, mimar Sinan'ın gelişmiş mimari teknikleri gözler önüne serilmektedir. Camideki iç mekan, kabartmalar, ahşap işçiliği ve İslam sanatının özel eserleriyle doludur. Bu devasa cami, ünlü sanatçıların külliyeleri, küçük mescitleri, cemaat alanları ve cemaat merkezleri üzerinde yoğunlaşmıştır. Ayrıca, cami içerisinde Mekke'nin ünlü Kabeninin küçük bir kopyası da bulunmaktadır.

Kültürel Miras ve Yerel Lisanlar

Öte yandan, camideki ziyaretçiler, İstanbul Büyük Mecidiye Camii'nde günlük yaşantının oluşturduğu kültürel mirası keşfetmekte ve öğrenmektedir. Camide sergilenen çok sayıda eser, İstanbul Büyük Mecidiye Camii'nin lokal dillere ve kültürel mirasına sahip çıkmasının bir örneğidir.

İstanbul Büyük Mecidiye Camii, insanlara unutulmaz bir tarihi tecrübe sunmaktadır. Osmanlı sultanları tarafından inşa edilmiş devasa bir yapı, İslam ve Türk sanatının mimarisi ile güzelliğiyle, İstanbul'un en önemli gezilecek yerlerindendir. Camide, tarih, mimari ve İslam sanatının eserlerini keşfetmek özellikle camiyi ziyaret edenlerin dikkatini çekmektedir.

Özellikler

Büyük Mecidiye CamiSigara İçilmez
Büyük Mecidiye CamiPark Yeri
Büyük Mecidiye CamiÜcretsiz
Büyük Mecidiye CamiAçık Hava
Büyük Mecidiye CamiGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

5.0
Puanlama :


 • avatar

  @1gezgin

  Boğazda bulunan ve sahile sıfır olan muhteşem bir camii. İçine girdiğinizde ise bir yandan da Güneş vurması efsanevi birşey. Ezan sesi ve ortamı huzur verici. Dış alanı da gayet güzel ve resim çekilmeye en müsait alanlardan. Hafta sonu normal olarak kalabalık fakat gidilip görülmesi gereken yerlerden. Mutlaka tavsiye ederim.

 • avatar

  @skopea

  Büyük Mecidiye Camii ya da halk arasında bilinen adı ile Ortaköy Camii, İstanbul Boğaziçi’nde Beşiktaş ilçesinin, Ortaköy semtinde sahilde bulunan Neo Barok tarzında bir camiidir. Cami, Sultan Abdülmecid tarafından Ermeni asıllı Mimar Nigoğos Balyan’a 1853 yılında yaptırılmıştır. Oldukça zarif bir yapı olan cami Barok üslubundadır. Boğaziçi’nde eşsiz bir konuma yerleştirilmiştir. Bütün selatin camilerinde olduğu gibi harim ve hünkar bölümü olmak üzere iki kısımdan oluşur. Geniş ve yüksek pencereler Boğaz’ın değişken ışıklarını caminin içine taşıyacak biçimde düzenlenmiştir. Merdivenle çıkılan yapının tek şerefeli iki minaresi vardır. Duvarları beyaz kesme taştan yapılmıştır. Tek kubbenin duvarları pembe mozaiktendir. Mihrap mozaik ve mermerden, minber ise somaki kaplı mermerden yapılmıştır ve ince bir işçiliğin ürünüdür. Statik açıdan oldukça narin olan yapı 1862’de ve 1866’da onarılmış, 1894 depreminde büyük zarar görünce 1909’da Evkaf Nezâreti’nce yeniden tamir edilmiştir. Bu tamirde yıkılan eski yivli minareler yivsiz olarak yapılmış, minarelerin petek ve külâh kısımlarıyla yapının çeşitli bölümleri yenilenmiştir. 1960’larda binada yeniden çatlamaların oluşması sebebiyle Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün başlattığı restorasyon çalışmalarında zemin takviye edilmiş, kubbe yenilenmiştir. Bu onarımda ibadete kapatılan cami 1969’da yeniden açılmıştır. 1984’te büyük bir yangın sonucu kısmen harap olan bina tekrar restore edilmiştir. Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından 2011 ile 2014 arasında yaklaşık üç yıl süren restorasyon çalışmaları 06 Haziran 2014 tarihinde tamamlanmış ve cami zamanın başbakanı şu anki cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı tören ile yeniden ibadet ve ziyarete açılmıştır.

 • avatar

  @aleynakara

  İstanbul’a gittiğiniz zaman mutlaka uğramanız gereken bir yer arabası olanlar park sorunu yaşıyacaklar bu yüzden merkeze girmeden park yapın, otoparktılar ücreti oldukça yüksek bilginiz olsun caminin tarihçesi : Ortaköy büyük Mecidiye Cami, Sultan Abdülmecid tarafından Ermeni asıllı Mimar Nigoğos Balyan’a 1853 yılında yaptırılmıştır. Oldukça zarif bir yapı olan cami Barok üslubundadır. Boğaziçi’nde eşsiz bir konuma yerleştirilmiştir. Bütün selatin camilerinde olduğu gibi harim ve hünkar bölümü olmak üzere iki kısımdan oluşur. Geniş ve yüksek pencereler Boğaz’ın değişken ışıklarını caminin içine taşıyacak biçimde düzenlenmiştir. Merdivenle çıkılan yapının tek şerefeli iki minaresi vardır. Duvarları beyaz kesme taştan yapılmıştır. Tek kubbenin duvarları pembe mozaiktendir.

 • avatar

  @Rehber

  İstanbul da mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri özellikle denize kıyısı harika ayrıca köprü manzarası da çok güzel bir manzara ve denizden vapur turu ile de geçerken harika görünüyor mutlaka gezmelisiniz içinde namaz da kıldım çok güzel bir cami harika bir mimarisi var

 • avatar

  @halime4294

  Büyük mecidiye camisini bilmeyen yok İstanbul’a gelen herkes ziyaret eder resim çekilir konumu güzel boğaza sıfır çevresi ortaköy çarşısı hele kumpirciler var mükemmel gidince mutlaka denemek gerekiyor.


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Büyük Mecidiye Cami
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 5 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 5.0/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Büyük Mecidiye Cami Büyük Mecidiye Cami +908500000000 Mecidiye, Mecidiye Köprüsü Sk. No:1 D:1, 34347 Beşiktaş/İstanbul, Türkiye Büyük Mecidiye Cami İstanbul'un büyük meydanlarından Birinci Meydan'da bulunan İstanbul Büyük Mecidiye Camii, tüm insanlık tarihinin en devasa camiidir. Yaklaşık 200 yıllık tarihi ile, bu cami İstanbul’un en önemli gezilecek yerlerindendir. Caminin büyüleyici mimarisi ve Türk sanatının güzellikleri, insanların bu camiye akın etmesini sağlamaktadır. ₺₺ TR 41.0472151 29.0269478 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  5.0/5 5