Çayönü (Hilar) Mağaraları

Çayönü (Hilar) Mağaraları Diyarbakır bulunan Popüler Yerler 'den biridir. Bu sayfa Çayönü (Hilar) Mağaraları hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Çayönü (Hilar) Mağaraları hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Çayönü (Hilar) Mağaraları düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Diyarbakır Bölgesinden daha fazla gezilecek yer keşfetmek için Diyarbakır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgileri güncellemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsin.

Yerel Rehber olmak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.
Daha fazla göster

Çayönü (Hilar) Mağaraları Sigara İçilmez
Çayönü (Hilar) Mağaraları Park Yeri
Çayönü (Hilar) Mağaraları Ücretsiz
Çayönü (Hilar) Mağaraları Açık Hava
+(1)

Konum

Ergani 7 Km., Sesverenpınar Köyü, Ergani, Diyarbakır, Turkey Yol Tarifi

Sıkça Sorulan Sorular

Yorumlar 5 Puan

 • avatar

  E Z

  Hilar Mağaraları Yapılan kazılarda M.Ö. 7500 ile 5500 yılları arasındaki döneme ait kalıntı ve buluntularla bölgede buğday, nohut, mercimek gibi bitkilerin ekilerek, koyun ve keçilerin de evcilleştirilerek avcılıktan yerleşik hayata geçildiği belirtilen Hilar Mağaraları, tarihi ihtişamıyla görenleri cezbediyor. Sesverenpınar köyü sınırları içerisinde yer alan ve 1. derece arkeolojik ve doğal sit alanı olarak tescillen Hilar Mağaraları ve yaklaşık 500 metre kuzeyindeki Çayönü tarihi dokusu ve günümüz uygarlığındaki yeri bakımından eşsiz bir değere sahip. Mağaralar, göçebelikten yerleşik köy yaşantısına, avcılık ve toplayıcılıktan besin üretimine geçilen önemli bir tarihsel döneme şahitlik ediyor. eolitik çağa ait eserlerin ortaya çıkarıldığı Hilar Mağaraları, ilk kez toprağı ekip-biçerek tarımsal alanda bir milat oluşturduğu belirtiliyor. Kemikten yaptıkları kaşık ve çatal görevi gören aletlerin günümüze kadar geldiği bu bölgede, kaya mezarları ve kabartmalar dikkat çekiyor. Kaya mezarlarının bazılarının ön yüzlerinde kabartmalar yer alırken, kabartmaların bazıları üçlü gruplar halindedir. Bazılarının dış cephelerinde Roma Eyalet üslubunda kabartmalar yer alırken, kabartmalarda görülen giysilerin İran üslubunda olması, yazılarda Kuzey Suriye Sami yazısı bulunması dikkat çekiyor. 10 bin yıllık geçmişi bulunan Hilar Mağaralarının, eskisi kadar olmasa da ziyaretçileri eksik olmuyor. Özellikle hafta sonu ziyaretçi akınına uğrayan mağaralar, Diyarbakır ve çevre illerden gelen ziyaretçilere ev sahipliği yapıyor.

 • avatar

  Meltem Yılmaz

  Hilar Mağaraları - Diyarbakır Ergani İlçesi Hilar (Sesveren Pınar) Köyü'nde bulunan mağaralarda Antik Çağ'dan kalma kaya mezarlar ve kabartmalar bulunmaktadır. Köy yakınında yapılan kazılar sonunda , burasının ilk yerleşme yerlerinden biri olduğu ortaya çıkmıştır.

 • avatar

  Gökhan DALKILIÇ

  İlk tarımın ve 10 bin yıl öncesinin izlerini taşıyor yolunuz erganiye düşerse mutlaka gidip görün derim

 • avatar

  Yusuf açan

  Çok güzel tarihi bir eser. mutlaka herkesin görmesi gereken bir antik şehir. Ben gittim gördüm çok beğendim. İhtişamı ile büyülendim. Kral mezarları büyük salonları ev şeklinde odaları ile harika bir antik şehir. Ergani ilçesine sadece 5 km mesafede gidip görmeniz gereken dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisi.

 • İnsanlığın bir arada yaşamaya, toprağı ekip biçmeye başladığı sanılan tarihi mekan.


Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar

Benzer Yerler

Japon Bahcesi

Japon Bahcesi

( Yorum)
Ücretsiz
Piazza

Piazza

( Yorum)
₺₺
Tahtakale

Tahtakale

( Yorum)
Ücretsiz
Feraye

Feraye

( Yorum)
Ücretsiz