icon
Yükleniyor..

Cunda Adası

 • (10 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.3

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Cunda Adası; Rum mirası ve deniz kokulu sokakları, Girit mutfağı, gün batımında rakı balık sefasıyla kendinden söz ettiren bir Ayvalık bölgesi. ‘Alibey Adası’ diye de bilinen bu yer, ‘Bir tatlı huzur almaya geldim.’ Konseptinde doğal güzellikler diyarı…

Taş evleriyle nostaljik duyguları doruğa çıkaran bu ada, mis gibi havası ile ciğerlere bayram ettiriyor. Tarihin tabiata karıştığı, denizin güneş ile kusursuz bir âhenk sergilediği bu yerde kendinizi masallar diyarına gelmiş gibi hissedeceksiniz…

Cunda Adası Hakkında Bilgi

Burası her ne kadar küçük bir bölge olsa da, burada geçirilen tatilin keyfi çok büyük… Aslına bakarsanız Ayvalık’ta 22 ada mevcut. Fakat içlerinden yaşam alanı olan tek yer Cunda Adası.

Öte yandan bu ada, Ege Denizi’nde bulunan en büyük adaların 4’üncüsü. Buraya gidebilmek için Edremit Balıkesir Kocaseyit istikametini kullanabilirsiniz. Servislerle havalimanına ulaştıktan sonra buradan adaya geçiş son derece kolay.

Ege’de huzurun adresi olan Cunda Adası, kafa dinleyip deşarj olmak isteyen bünyelere ilaç gibi geliyor…

Bu bölge Ayvalık ilçesinin geneline kıyasla daha sakin. İlçeye bir köprü ile bağlanıyor. Bölgenin ünlü balık lokantaları ve Cunda Çarşısı, feribot iskelesinin etrafında yan yana diziliyor.

Kafa kafaya vermiş de sohbet ediyormuş gibi duran taş evleri… Daha gün doğmadan hazırlanan balıkçı tekneleri… Daima cıvıl cıvıl çarşısı… Anlatacak öyle çok şey var ki…

Cunda Adası Tarihi

Tipik bir Rum kasabası olan bu adanın ismi, ‘Moshinos’ (Kokulu Ada) olarak biliniyor. Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Yarbay Ali Çetinkaya’nın hatırasına burası, ‘Alibey’ adını almış.

Tarihe baktığımızd Cunda’nın hep bir ağırlığı olduğunu görüyoruz. 18. yüzyılda Osmanlı Devleti'nden özerklik alan bu yer, birkaç konsolosluğa da ev sahipliği yapmış.

Kurtuluş Savaşı esnasında işgalciler, ilk kurşunu burada yemiş. Böylelikle Yunan askerlerine karşı ilk direniş bu adada başlamış.

 

Cunda Adası Gezilecek Yerler

Burası; gelişmiş turizm olanakları ve farklı bütçelere hitap eden otel seçenekleri ile hem yaz tatilleri, hem günübirlik geziler için ideal. Deniz ve doğa tutkunları için âdeta cennetten bir köşe olan bu adayı keşfe çıkmak isteyenler için, gelsin Cunda Adası gezilecek yerler:

Cunda Adası’nda Gezilecek Tarihi Yerler:

Adanın her köşesinde birbirinden tatlı sürprizlerin sizi beklediğine emin olabilirsiniz. Taş evleri ve nostaljik sokakları rasında gezinirken karşınıza çıkacak rengârenk pencere önü çiçeklerine de bayılacaksınız.

Tabii ki adanın asıl sahibi olan birbirinden sevimli sokak hayvanlarını da unutmuyoruz. Hepsi, mükemmel fotoğraf kareleri için en güzel pozu vermek istercesine yarışıyorlar âdeta…

İşte, burada geçmişin izini sürebileceğiniz en özel destinasyonlar:

Taksiyarhis Kilisesi:

Rum-Ortodoks kilisesi olarak 1844 yılında inşa edilen bu yapı, 1012 senesi itibariyle aslına uygun şekilde restore edildi.

Çarpıcı dînî motiflerin göze çarptığı Taksiyarhis Kilisesi süslü sahneleriyle de ilgi görüyor.

Altın kaplama süslemeleri de misafirleri büyüleyen bir başka detay olarak karşımıza çıkıyor. Bazilika planıyla klasik Bizans mimarisini yansıtan Taksiyarhis mimari meraklılarının hayranlığını kazanıyor.

Kubbeli tasarımı da son derece beğeni toplayan bu kilisenin inşaatında, Ayvalık bölgesine özel sarımsak taşı kullanılmış. Otantik atmosferiyle ziyaretçilerine unutulmaz dakikalar yaşatan bu kilise, Ayvalık gezilecek yerler listenizde muhakkak olmalı.

Tarihi Yel Değirmenleri:

İşte, Cunda Adası gezilecek yerler içerisinde tarihi hüviyyetiyle ön plana çıkan bir yer daha! Adanın sembolik yapıları arasında bulunan Tarihi Yel Değirmenleri’nin geçmişi 1600 – 1650 yıllarına dayanıyor. 3 adet yel değirmeninden biri restorasyondan geçirilerek şarap evine ve restorana dönüştürülmüş durumda.

Öteki ise hem kütüphane, hem de cafe olarak faaliyet gösteriyor. ‘Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı’ diye de bilinen bu kütüphane, huzurlu atmosferiyle zamanın su gibi akıp geçtiği bir yer…

Kızlar Manastırı:

Ayvalık tekne gezilerinin değişmeyen adreslerinden biri bu manastır. Cunda Adası’yla karşı karşıya olan Güvercinlik Adası’nda bulunuyor.

Hiçbir tesisin, yapılaşmanın olmadığı bu el değmemiş, bâkir adanın en önemli yapılarından Kızlar Manastırı’na bot ve kanolarla da ulaşılabiliyor.

Büyük bir kısmı harap olan manastır, bu hâliyle de keşfedilesi yerlerden. Buraya gelmişken adanın etrafını saran masmavi sularda dalış yapabilir ve su altı fotoğrafları çekebilirsiniz. Cunda Adası’nın çarpıcı manzarasını bir de buradan izlemek harika olacak!

Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı:

Cunda Adası gezilecek yerler listesi hazırlarken, en başa yazmanız gereken yerlerden birisi burası. Kütüphane, tahrip olmuş Agios Yannis Kilisesi’nin aslına uygun olarak 2007 yılında restore edilmesiyle meydana getirilmiş.

Kitaplık, Rahmi Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı bünyesinde bulunan bir kitaplık.

Eski mobilyalarla ve dönemin antikalarıyla süslenen bu ilginç kitaplık, 1500’den fazla kitaba ev sahipliği yapıyor.

Kitaplığa ismini veren Necdet Kent emekli büyükelçi, Sevim Kent ise onun eşi.

Cunda Adası’nda Gezilecek Doğal Yerler ve Manzara Noktaları:

Burası öyle bir yer ki; nereye baksanız doğanın ayrı bir tonu ile karşılaşıyorsunuz… Dolayısıyla adanın her yerinde ruha dokunan, fotoğraflamaya değen benzersiz bir manzara bulmak mümkün.

İşte onlardan bazıları:

Âşıklar Tepesi:

Ege Denizi’nin ve Cunda Adası’nın büyüleyici manzaralarını buradan en güzel hâliyle izleme şansına sahipsiniz. Adayı kuş bakışı görme fırsatı sunan bu romantik yer, özellikle gün batımında bir harika!

Demin kendisinden söz ettiğimiz Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı ve Tarihi Yel Değirmenleri bu tepe üzerinde konumlanıyor. Kartpostalları aratmayan bu tepenin panoramik manzarası Midilli Adası’na dek uzanıyor.

Şeytan Sofrası:

Burası, Cunda’ya 29 km mesafede bulunuyor. Nefis manzarasıyla hayranlık uyandıran Şeytan Sofrası, ressamların elinden çıkmış gibi özel karelere imza atabileceğiniz bir yer…

Volkanik lavların oluşturduğu ve ayak izine benzeyen çukurlar, ilginç kayalar burayı farklı kılan detaylardan. Birçok efsaneye konu olan bu yer, bilhassa geceleyin ay ışığı vurduğunda eşsiz bir görüntüye bürünüyor.

Ada Camping:

Şimdi adanın en meşhur kamp alanına götürüyoruz sizi… Burada şezlong, şemsiye, soyunma kabini, spor sahası, çocuk parkı, duş ve restoran gibi tüm olanaklar mevcut.

Ayrıca bu kamp alanı, içerisinde eşsiz manzaralı bir koy barındırıyor. O yüzden gezi turlarının yanı sıra dalış aktiviteleri ve tekne turları için de vazgeçilmez bir rota.

Cunda Adası Plajları ve Koyları:

Buraya adımınızı atar atmaz, denizin ve kumsalın sizi çağırdığını hissedebiliyorsunuz. Pırıl pırıl kumları, insanın tenini tatlı tatlı okşayan denizi ile Cunda Adası plajları, tatilcilerin vazgeçilmez destinasyonlarından.

Şöyle ki;

Çataltepe Plajı:

Tertemiz, berrak, dalgasız ve sakin bir plaj olan Çataltepe, çocuklu aileler için uygun. Denizi sığ olduğundan dolayı, iyi yüzme bilmeyen kişiler de güvenle burayı tercih edebilir.

Duba Plajı:

Kendiniz için Cunda gezi rehberi hazırlarken, rotanıza burayı dâhil etmeyi unutmayın! Kumsalı geniş ve uzun olmasa da, denizi sığ. Bu nedenle tercihleriniz arasında yer alabilir.

Plaj, köprünün hemen bitiminde konumlanıyor. Burayı Ayvalık Belediyesi işletiyor.

Bıyıklı Plajı:

Patriça Koyu'nda bulunan bu plajın denizi de yine pek derin değil. Kum alanı ise son derece geniş.

Bahçe içinde dinlenme alanları mevcut olduğu gibi, deniz içerisine kurulmuş sandalyeler ve masalar da var. Konaklamak isteyenler için özel alanlar tahsis edilmiş.

Cunda Adası’nda Neler Yapılır?

Planınızda burayı ziyaret etmek varsa, şunları yapmadan dönmeyin:

 1. Sahilde uzun uzun yürüyün.
 2. Ayvalık tostunu yerinde tatma imkânı bulun.
 3. Dar sokaklarında, Rum evlerinin gölgesi altında, adım başı farklı güzelliklere tanık olarak dolaşın. Elbette bol bol fotoğraf çekmeyi unutmadan!
 4. Sevim ve Necdet Kitaplığı’nda, Âşıklar Tepesi’nde vakit geçirin.
 5. Taş Kahve’ye uğrayıp bir fincan sıcacık Türk kahvesi için.
 6. Tekne turlarına çıkıp Ayvalık adalarının muhteşem doğasını keşfedin.
 7. Her fırsat bulduğunuzda Cunda Adası’nın enfes manzaralarını fotoğraflayın.
 8. Cunda Çarşı’dan gönlünüzce alışveriş yapın.
 9. Tüm plajlarını deneyimleyip denizin, kumsalın, güneşin farklı cilveleriyle mest olun.
 10. Ada restoranlarının nefis balıklarını ve diğer deniz ürünlerini unutmayın!

Hazır Gelmişken

Yolunuz Cunda Adası’na düştüğünde burada bulunan hediyelik eşya dükkanlarından ve butiklerden kendiniz, sevdikleriniz için bir şeyler almayı unutmayın.

Vaktiniz olursa, buraya yakın turistik noktaları da ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz. Örneğin; Ayvalık ilçesine bağlı Altınova Kasabası, tatilcilerin ilk duraklarından biri.

Kalabalıktan uzak, sakin bir yer olan Altınova, bilhassa kamp yapmak isteyenler için gayet uygun. Burada öne çıkan bazı destinasyonlar ise; Madra Çayı Koyu, Âşıklar Şelâlesi, Aktepe, sahil kordonu ve Kum Adası.

Yine, Balıkesir’in en meşhur tatil beldelerinden olan Burhaniye, Cunda Adası’na en yakın yerlerden biri.

‘Kemer’ diye de anılan bu ilçe; kaplıcaları, zeytinleri, doğal zeytinyağı ve plajları ile ünlü. Doğayla iç içe olmak isteyenlerdenseniz, burada Madra Dağı’nda trekking turlarına katılmayı ihmâl etmeyin!

Sonuç

Cunda Adası Balıkesir gibi güzellikler membai bir şehrin en popüler destinasyonlarından. Dört bir yanı altın kumlu, mavi bayraklı plajlarla dolu bu tatil cenneti, otantik dokusu ile misafirlerini büyülüyor.

Hem doğanın, hem denizin tadına varmak istiyorsanız Ayvalık Cunda Adası sizin için en doğru adreslerden.

Burada Ege Denizi’nin etkileyici su altı zenginliklerine şahit olabilir, berrak ve masmavi sularında doyasıya yüzebilirsiniz.

Şeytan Sofrası, Cennet Tepesi ve Âşıklar Tepesi gibi yerlerde ise birbirinden özel fotoğraf karelerine imza atabilirsiniz.

Öyleyse, ada yolcusu kalmasın! ????

Özellikler

Cunda AdasıKredi Kartı
Cunda AdasıPark Yeri
Cunda AdasıÜcretsiz
Cunda AdasıAçık Hava
Cunda AdasıPlaj
Cunda AdasıGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.3
Puanlama :


 • avatar

  @gezipgeliyorum

  Hiçbir şiir, roman, müzik, fotoğraf ve filmin anlatmaya yetmeyeceği güzellikte rüya gibi bir yer. Mutlaka görülmesi gerekir imkanı müsait olanlarca.

 • avatar

  @muzeler

  Ben çok sevdim özellikle halk planının oradaki kayalıklara oturmayiii manzara desen var deniz desen girilir havada mis olunca daha ne olsun

 • avatar

  @orhangocur

  Su önce taşlık gelebilir ancak sonrasi kum önce sığ sonra derinleşiyor bir tane restorant var burada 2 tl ile duş ihtiyacı giderilebilir ücretsiz wc restoranın arkası otopark otoparkın arkası ise çok geniş toprak alan bu alana karavani koyduk ve 10 gün konakladık Suyu yoldaki çeşmeden bidonlarla getirdik(şifalı Su çeşmesi) temmuz ayında çok ruzgarliydi hava ancak sakinlediğinde suyu da sakinlesiyordu Su ılıktı çok sakin bir yerdi

 • avatar

  @berfinparlamis

  Ben böyle kaba çalışanlar görmedim, şezlong parasını haraç ister gibi istediler. Sanki kaçıp gidiyoruz, ne kadar ayıp, ne kadar hoş olmayan bir davranış. Her şeyin bir üslubu var arkadaşlar, insan gibi davranmayi öğrenin. Daha asla gelmem, sırf paramı verdiğim için durmak zorundayim. Çok uzun zamandır bir şeye bu kadar sinirlendim. Ama denizi çok çok güzel, çok temiz ve berrak. Gidince halk plajı tarafına gidin, kaçırmayın

 • avatar

  @songulerunsal

  Çok şirin bir tatil beldesi Bence muhakkak gidilip görülmeli

 • avatar

  @metehand

  Deniz soğuk ama doğa ortam tarihi sokakları yaşanmışlıkları olan eski Rum evleri, kesinlikle gezilmesini tavsiye ederim,

 • avatar

  @umutgoksal9251

  Cunda'ya 3.5 km uzaklığında güzel bir plaj. Suyu gayet ılık. Şemsiye ve sandalye atıp oturabilirsiniz. Oradaki şemsiyeleri de kullanabilirsiniz. Soyunma kabini de mevcut. Gönül isterdi ki daha temiz olsun, insan olarak zararımız kendimize fakat denizden kıyıya dolan atıklar da var. İlk 10 metre taşlık diye çuvallar koyulmuş, ayaklarınız zarar görmeden girersiniz, denge için de güzel bir silindir demir sizi denize ulaştırıyor.

 • avatar

  @omurcansuuzgidi2600

  Ayvalıktan ulaşım çok kolay, yollar küçük. Plaja vardığınızda ücretsiz geniş bir otopark var. Plajın bulunduğu yerde işletmeler mevcut, 2 şezlong ve şemsiye 100tl, işletmenin restorantıda var. Fiyatlar normal piyasa ile aşağı yukarı aynı. Denizin ilk 20 metresi sığ ve taşlık, ardından derinleşiyor ve kum başlıyor.

 • avatar

  @haticekubrayilmaz

  Gelirken beklentimiz daha yüksekti ama yine de hoş vakit geçirdik. Ara sokakları gezilip görülmeli.

 • avatar

  @muratzengin4739

  Denizin ilk giriş kısmı taşlık ve sıcak,5 mt sonra ise harika bir deniz ve tamamen kum taban.Deniz cam gibi ve çoçuklar için çok uygun.Kenarındaki işletmede herşey mevcut ,fiyat aralığı 20-30 civarı,şemsiye 30 Şezlong 30 her sahilde olduğu üzere,güörülmesi gereken bi yer..


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Cunda Adası
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 10 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.3/5.0

  Çalışma Saatleri

  Hergün 24 Saat Açık

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Cunda Adası Cunda Adası +908500000000 Alibey Adası, Ayvalık/Balıkesir, Türkiye Cunda Adası Cunda Adası hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Cunda Adası Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 39.3459558 26.6376476 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.3/5 10