icon
Yükleniyor..

Derinkuyu Yeraltı Şehri

 • (12 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.9

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Kapadokya bölgesinin jeolojik oluşumu sayesinde inşa edilmiş sekiz katlı Derinkuyu Yeraltı Şehri, büyük bir topluluğu içinde barındıracak ve ihtiyaçlarını karşılayacak mekânlardan oluşuyor. Bölgede bulunan bir diğer örnek olan Kaymaklı Yeraltı Şehri'nden farklı olarak Derinkuyu'da bir misyonerler okulu, günah çıkartma yeri, vaftiz havuzu ve ilgi çekici bir kuyu da bulunuyor.

Derinkuyu Yeraltı Şehri 'nin ilk yerlileri Asur kolonilerine kadar uzanıyor. II. yüzyılda Roma İmparatorluğu'nun zulmünden kaçan ilk Hıristiyanlar Antakya ve Kayseri üzerinden Kapadokya'ya gelerek buraya yerleşmişler. Bölgedeki yeraltı şehirlerini kuran ilk Hıristiyanlar, girişleri kolayca fark edilemeyecek şekilde yapılmış bu şehirlerde saklanarak Romalı askerlerin zulmünden kurtulabilmişler. Yeraltı şehirlerinde uzun süre dışarı çıkmadan yaşamak zorunda kalabilecekleri için erzak depoları, havalandırma bacaları, şarap imalathaneleri, kiliseler, manastırlar, su kuyuları, tuvaletler ve toplantı odaları yaparak alanlarını genişletmişler. Birbirine bağlı odalardan oluşan bu şehirlerde bazı odalar ancak bir insanın geçebileceği kadar dar tünellerle birbirine bağlanıyor. Tünellerin giriş çıkışlarında güvenlik nedeniyle tüneli kapatmak için kullanılan büyük taş silindirler var.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Hakkında

Yeraltı şehri hakkında net bilgiler bulunmamaktadır. Ancak bu yerleşim yerinin özellikle MÖ 3000 yılları civarında Proto Hititliler tarafından yerleşim alanına dönüştürüldüğü ifade ediliyor. Öte yandan bu yer altı şehrinin Bizans döneminde en yoğun nüfusa sahip olduğu da ifade ediliyor. Ziyarete açık olmayan kısımların bir tanesinde bulunan ve Roma dönemine ait olduğu düşünülen Roma mermer kartal heykeli de bu durumu destekleyen gelişmelerden bir tanesi olarak adlandırılıyor. 1071 Malazgirt Meydan Savaşı sonrasında da Türklerin bu bölgeye geldiği de tabir ediliyor.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Yeraltı şehrinin geçmişi eskilere dayanıyor. Bu bölgenin Asur Kolonilerinin de yaşam alanı olduğu ifade ediliyor. Öte yandan Pagan inançlara sahip olan Bizans İmparatorluğu’ndan kaçmak isteyen ilk Hıristiyanların bu noktaya geldikleri de ifade ediliyor. Zor bulunan ve rahatlıkla giriş yapılmayan Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin bu nedenle tercih edildiği de ifade ediliyor. İlk Hıristiyanları askerlerden ve Arap akıncılarından korumak için etkin bir konumda olduğu da belirtiliyor. Öte yandan halen daha çözülememiş bir mimariye sahip olması da fazlasıyla dikkat çeken bir detay olarak adlandırılıyor.

1830 yılına kadar Yeraltı şehrinin üst kısımlarında yerleşik hayatın olmadığı ifade ediliyor. Ancak bu şehrin 1963 yılında tesadüfen bulunduğu ve 1967 yılında da ziyarete açıldığı ifade ediliyor. Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin adını da 70 metre derinlikte yer alan 52 içme suyu kuyusundan aldığı belirtiliyor. Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin bu zamana kadar yarısının ziyarete açılmak üzere temizlendiği de ifade ediliyor. Şu ana kadar 8 katının açık olduğu ifade edilse de bu kentin 15 kat olabileceği de gelen ihtimaller arasında yer alıyor.

Derinkuyu Yeraltı Şehri’ni gezmek için dar geçitlerden geçmek gerekiyor. Bu gezinti biraz zorlu olsa da farklı bir deneyim olarak da tabir ediliyor. Muhakkak gezilmesi gereken yerlerden bir tanesi olarak da tabir ediliyor.

Derinkuyu Yeraltı Şehri Nerede, Giriş Ücreti ?

Derinkuyu Yeraltı Şehri Nevşehir ilinin Derinkuyu ilçesinde bulunmaktadır. Yeraltı Şehrini haftanın her günü 08:00 ila 18:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Yeraltı Şehrine giriş ücreti 1 yetişkin için 100 TL 'dir. Müze Kart sahipleri ücretsiz ziyaret edebilir.

Hazır Gelmişken

Derinkuyu Yeraltı Şehri 'ni gezmeye gelmişken Nevşehir civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Nevşehir Müzeleri sayfasını ziyaret ederek Nevşehir 'de gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Özellikler

Derinkuyu Yeraltı ŞehriSigara İçilmez
Derinkuyu Yeraltı ŞehriPark Yeri
Derinkuyu Yeraltı ŞehriÜcretsiz
Derinkuyu Yeraltı ŞehriTarihi Yer
Derinkuyu Yeraltı ŞehriAçık Hava
Derinkuyu Yeraltı ŞehriGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.9
Puanlama :


 • avatar

  @gezenkadin

  Muhteşem bir tarihi mekan. Kasım ayında gittiğimiz için çok kalabalık yoktu. Müzekart barkodumu okutarak hiç beklemeden içeri girdim. Yeraltına böyle bir yeri her şeyi düşünerek ve planlayarak nasıl yapabilmişler hayretler içerisinde kaldım. Yeraltına inen tüneller, koridorlar, odalar, mezarlar ve hava bacalarının hepsi çok etkileyici. Eşimle ve iki çocuğumla beraber keyifle gezdik. Gitmeden önce yeraltı şehirleri hakkında bir araştırma yapılması, mekanı daha bilinçli gezme konusunda faydalı olabilir. Herkesin görmesi gereken bir yer. Bu arada, park yerinde teyzeler zorla el yapımı bez bebek satıyor. Mecbur alıyorsunuz, bilginiz olsun ????????

 • avatar

  @halime4294

  Aslında güzel macera yaşatıyor... biz en derine kadar inmedik. Iyiki inmedik çıkışta inen çıkan beklemek zorunda kalıyorsunuz dar kapalı alanda bir de kalabalık olunca ter rutubet kokusu üstünde 100 küsür basamak yordu çok.. Son dar ve basamaklı yerde iyi karar verin inmek için yoksa hızlı cikamazsaniz çünkü önünüz dolu olacaktir Müze kart gecerli.. yoksa bilet 100 tl

 • avatar

  @kapadokya

  Yaşlılarla ve kondüsyonu olmayanlarla gitmeyin, klostrofobisi olan zaten düşünmesin bile. Astımı olan da uzak olsun, diğer dinç, dinamik ve meraklı arkadaşlar deneyebilir. Şahsen 1.80 üstü bile zorlanacaktır. Çünkü 5-6-7 kat aşağıya iniyorsunuz iki kişinin asla yanyana geçmesi mümkün olmayan ve dik şekilde inmesi mümkün olmayan bir mağaraya, etrafta pencere de yok haliyle… Tabiki beğendik, insanların yüzyıllar önce girip yaşadıkları evleri değerlendirmek ne haddimize. Deneyimlemek lazım Nevşehirin önemli mekanlarından. Yalnız girişte aşırı bir sıra vardı, güneş altında çok bekledik. Buna bi çözüm bulunabilir. Müzekart geçerli.

 • avatar

  @halilkzk

  Gerçekten önemli bir eser, Nevşehir'de kesinlikle görülmesi gereken yerlerden biri. Yalnız merdivenler çok dar iniş ve çıkış aşağıya indikçe aynı merdivenlerden yapiliyor yapının orjinali bu şekilde olsa gerek fakat merdivenler çok dar kalabalık kafilelere denk geldiğinizde ki biz denk geldik , geçmeniz mümkün olmuyor açıkçası tehlikeli bir durum. Bu nedenle biraz aşağıya inip dik merdivenlere girmeden çıkış yoluna girmenizi tavsiye ederim. Bu güzergah sizin için yeterli olacaktır, şansınızı zorlamayın derim :). Çok aşağılara inmenizi aşırı kilolu, yaşlı ve panik atak biriyseniz kesinlikle tavsiye etmiyorum. Kırmızı okları takip ederek aşağı iniyorsunuz, yine mavi okları takip ederek yukarı çıkıyorsunuz. Birde açıkçası böyle tehlikeli bir alanda güvenlik kamerası ve içerde güvenlik felan göremedim , kim kaç kişi girdi, giren çıkabildi mi yoksa orda biryerde bayılıp gitti mi bunu denetleyen bakan birilerini ben göremedim, umarım vardır da ben görememiştirim. Giriş kapısının hemen ilerisinde restore edilen bir kilise ve önünde yeşil alan mevcut, derin kuyuya giremeyenler bu alanda gezebilir tavsiye ederim . Genel olarak değişik bir mekan , görmekte fayda var.

 • avatar

  @enginkaradeniz

  Kapadokya'nın en büyük yeraltı şehri. Giriş ücreti 100 ₺ 12 yaş altı çocuklar, öğretmenler ile müze kartı sahiplerine giriş ücreti yok. Müze kartı 60 ₺ ve Türkiye'deki 300 den fazla müze ve ören yerine 1 yıl boyunca ücretsiz giriş imkanı veriyor. Kapadokya'da da bu müze kartı ile enaz 4-5 müze, açık hava müzesi ve ören yerine girebilirsiniz. Ürgüp'ten Nevşehir'e giderken Uçhisar'a giden 2. ışıklardan sola, Niğde istikametine döneceksiniz. Nevşehir Cezaevini geçip Çardak köyünden sağa dönüp köyün çıkışındaki ışıklardan sola dönüp Kaymaklı kasabasına gidiyorsunuz. Kaymaklı'daki yeraltı şehrini de gezmenizi tavsiye ederim. Giriş ücreti ve koşulları Derinkuyu ile aynı. Kaymaklı'dan sonra Derinkuyu 8 km mesafede. Kaymaklı yeraltı şehrine giriş Derinkuyu'ya göre daha konforlu. Kapalı ve yazın içerisi serin bir mekandan giriliyor. Girişte bekleme salonunda TV den yeraltı şehrinin tanıtım filmini Türkçe seslendirme ve İngilizce altyazılı izleme imkanınız var. Derinkuyu yeraltı şehri girişi açık alan ve sıcak altında bilet gişesi önünde kuyrukta bekliyorsunuz.

 • avatar

  @burhanbilgedort

  Stratovolkanik olan HASANDAĞI, ERCİYES, MELENDİZ dağlarının püskürttüğü kül tabakası nin oluşturduğu yapının oyulması ile yapılmış harika bir yeraltı şehri. Toplamda 100 veya 120 mt den fazla derinliğe sahip. Kat sayısı 12 vey 13 olduğu tahmin ediliyor fakat ziyarete açık olan ilk 8 kat. ROMA İmparatorluğunun baskıların dan kaçan ve dinini yaşamak isteyen ilk hıristiyanlar tarafından yaptığı tahmin edilen dini temelli bir yaşam alanı. Dünyada bir benzeri olduğunu düşünmüyorum. 40 /50 bin insanin rahatlıkla yaşayabileceği bir şekilde yapılmış. İçinde yaşam alanları, ahırlar, buğday kilerleri,şarap küpleri ile kilisesi ve 50 den fazla su kuyusu ile muhteşem bir yer. Dünyanın dört yanından AVRUPA ,UZAK DOĞU, ORTA ASYA dan insanlar ziyaret ederken anadolu insanının bu yere kayıtsız kalması ise düşündürücü. Müze kart ile giriş 60 tl. Kartsız giriş 100 tl. Etrafında fiyat olarak uygun kafeler ve hediyelik eşya satan işletmeler var. Mutlaka gidilip görülecek bir yer.

 • avatar

  @nazimcabuk397

  İnanılmaz bir yer. Her milletten turist geliyor. Topkapı sarayında. Sonra en fazla ziyaret edilen kültürel turistik bölge imiş. Ama organizasyonu çok iyi yapıyorlar. Kalabalığı hissetmiyorsunuz bile. Yerin 9 kat altına inmeye hazır olun. 20 sene önce gitmiştim en son. Şimdi de günler geçti hâlâ etkisindeyiz diyebilirim. O bölgede toplamında yer altında 20 bin kişinin geçici olarak yaşayabildiği 200 den fazla yeraltı şehri varmış. Yaklaşık 1800 yıllık tarihe sahip bir mekân. Mutlaka gezin.

 • avatar

  @muratgorgun3044

  Bu turun en efsane anlarindan biri kesinlikle derinkuyu yeralti sehri....Olağanüstüydü,çok çok etkilendim.Dönemin şartlari ile değerlendirildiğinde mühendislik şaheseri,yapimina inanamadiginiz mucize bir yapilar butunu.Şu an itibari ile sadece 8. Katina inebildiginiz yaklasik 55 metre derinliginden bahsediyoruz.Ancak tamaminin 350 m.derinliginde oldugu tahmin ediliyor.icerisinde okullar,şaraphaneler,ahirlar,oturma ve yatak odalari,kiliselerin bulundugu devasa bir şehir.10 km ötedeki kaymaklı yeraltina şehrine ve digerlerine tünellerle bağlandığı tahmin ediliyor.Kesinlikle ziyaret etmeden geçmeyin.Kapali alan fobisi olanlar,kalp rahatsizligi nefes darligi olanlar icin cok tavsiye edilemeyecek kadar dar ve alçak tüneller var.

 • avatar

  @mehmeteminarsla5853

  Mutlaka gidilip görülmesi gereken bir yer. Yolunuz düşmese bile yolunuzu düşürün.Yıllar önce havalandırmasına kadar o teknoloji ile insanlar nasıl buraları yapmış hayretler içerisinde kalmamanız imkansız. Onca aydınlatmaya rağmen insan ürperiyor lakin o yıllarda insanlar burada aylar belki yıllarca yaşamış. Küçük çocuğunuz filan varsa zor indirir cikaririsiniz. Geri çıkmak için mecburen belli bir yere kadar inmeniz gerekiyor onu düşünerek inin kapalı yer korkunuz varsa çok tavsiye etmem. Lakin o korkunuzu hayretler içinde kalırken zaten unutup o fobiden kurtulabileceginiz bir yer.

 • avatar

  @mahirgul2738

  Kapadokya bölgesinin jeolojik oluşumu sayesinde inşa edilmiş sekiz katlı Derinkuyu Yeraltı Şehri, büyük bir topluluğu içinde barındıracak ve ihtiyaçlarını karşılayacak mekânlardan oluşuyor. Bölgede bulunan bir diğer örnek olan Kaymaklı Yeraltı Şehri'nden farklı olarak Derinkuyu'da bir misyonerler okulu, günah çıkartma yeri, vaftiz havuzu ve ilgi çekici bir kuyu da bulunuyor. Derinkuyu'nun ilk yerlileri Asur kolonilerine kadar uzanıyor. II. yüzyılda Roma İmparatorluğu'nun zulmünden kaçan ilk Hıristiyanlar Antakya ve Kayseri üzerinden Kapadokya'ya gelerek buraya yerleşmişler. Bölgedeki yeraltı şehirlerini kuran ilk Hıristiyanlar, girişleri kolayca fark edilemeyecek şekilde yapılmış bu şehirlerde saklanarak Romalı askerlerin zulmünden kurtulabilmişler. Yeraltı şehirlerinde uzun süre dışarı çıkmadan yaşamak zorunda kalabilecekleri için erzak depoları, havalandırma bacaları, şarap imalathaneleri, kiliseler, manastırlar, su kuyuları, tuvaletler ve toplantı odaları yaparak alanlarını genişletmişler. Birbirine bağlı odalardan oluşan bu şehirlerde bazı odalar ancak bir insanın geçebileceği kadar dar tünellerle birbirine bağlanıyor. Tünellerin giriş çıkışlarında güvenlik nedeniyle tüneli kapatmak için kullanılan büyük taş silindirler var.

 • avatar

  @fatihg8700

  Nevşehir- Niğde karayolu üzerinde ve Nevşehir’e 30 km. uzaklıkta bulunan Derinkuyu ilçesindedir. Kaymaklı yeraltı şehrinde olduğu gibi burada da büyük bir topluluğu içinde barındıracak ve ihtiyaçlarını karşılayacak mekânlar vardır. Kapadokya bölgesinin jeolojik oluşumu sayesinde inşa edilmiş sekiz katlı Derinkuyu Yeraltı Şehri, büyük bir topluluğu içinde barındıracak ve ihtiyaçlarını karşılayacak mekânlardan oluşuyor. Bölgede bulunan bir diğer örnek olan Kaymaklı Yeraltı Şehri'nden farklı olarak Derinkuyu'da bir misyonerler okulu, günah çıkartma yeri, vaftiz havuzu ve ilgi çekici bir kuyu da bulunuyor. Derinkuyu'nun ilk yerlileri Asur kolonilerine kadar uzanıyor. II. yüzyılda Roma İmparatorluğu'nun zulmünden kaçan ilk Hıristiyanlar Antakya ve Kayseri üzerinden Kapadokya'ya gelerek buraya yerleşmişler. Bölgedeki yeraltı şehirlerini kuran ilk Hıristiyanlar, girişleri kolayca fark edilemeyecek şekilde yapılmış bu şehirlerde saklanarak Romalı askerlerin zulmünden kurtulabilmişler. Yeraltı şehirlerinde uzun süre dışarı çıkmadan yaşamak zorunda kalabilecekleri için erzak depoları, havalandırma bacaları, şarap imalathaneleri, kiliseler, manastırlar, su kuyuları, tuvaletler ve toplantı odaları yaparak alanlarını genişletmişler. Birbirine bağlı odalardan oluşan bu şehirlerde bazı odalar ancak bir insanın geçebileceği kadar dar tünellerle birbirine bağlanıyor. Tünellerin giriş çıkışlarında güvenlik nedeniyle tüneli kapatmak için kullanılan büyük taş silindirler var.

 • avatar

  @zaferisikli

  Guzel. Kapali alan korkusu olanlara gore degil. Ama cok guzel. • Çalışma Saatleri

  Pazartesi 08:00 - 18:00
  Salı 08:00 - 18:00
  Çarşamba 08:00 - 18:00
  Perşembe 08:00 - 18:00
  Cuma 08:00 - 18:00
  Cumartesi 08:00 - 18:00
  Pazar 08:00 - 18:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Derinkuyu Yeraltı Şehri Derinkuyu Yeraltı Şehri +903843813194 Bayramlı, Niğde Cd., 50700 Derinkuyu/Nevşehir, Turkey Derinkuyu Yeraltı Şehri Derinkuyu Yeraltı Şehri 'nin ilk yerlileri Asur kolonilerine kadar uzanıyor. II. yüzyılda Roma İmparatorluğu'nun zulmünden kaçan ilk Hıristiyanlar Antakya ve Kayseri üzerinden Kapadokya'ya gelerek buraya yerleşmişler. Bölgedeki yeraltı şehirlerini kuran ilk Hıristiyanlar, girişleri kolayca fark edilemeyecek şekilde yapılmış bu şehirlerde saklanarak Romalı askerlerin zulmünden kurtulabilmişler. ₺₺ TR 38.3734422 34.7351126 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
   İçerik Haritası
  1. Ana Sayfa
  2. Derinkuyu Yeraltı Şehri
  3. Derinkuyu Yeraltı Şehri Yorumları
  4. Derinkuyu Yeraltı Şehri Özellikler
  5. Derinkuyu Yeraltı Şehri Fiyat Listesi
  6. Derinkuyu Yeraltı Şehri İletişim
  4.9/5 12