icon

Devrent Vadisi

 • (11 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.8

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Devrent Vadisi, ayrıca Hayal Vadisi olarak da biliniyor. Kapadokya gibi eşsiz bir coğrafyanın en güzel bölgelerinden biri olan Devrent Vadisi, Nevşehir’in Avanos ilçesinde konumlanıyor.

‘Zemi Vadisi’ diye de isimlendirilen bu yer, birbirinden muhteşem manzaralara ev sahipliği yapıyor. Masallar diyarı Kapadokya’nın en güzel hâline tanık olacağınız Devrent Vadisi’nde, kendinizi bambaşka bir âleme gelmiş gibi hissedeceksiniz…

Devrent Vadisi Hakkında Bilgi

Dile kolay; bundan tam 50 milyon yıl evvel, Kapadokya bir iç deniz idi. Zaman içinde yanardağ patlamaları meydana geldi ve deniz, giderek kurumaya başladı. Sonra da yerini, soğumuş lavlar tarafından şekillendirilen yumuşak kayalara bıraktı.

Sert sert esen rüzgarlar, coşkuyla akan seller bu lavları biçimlendirdi. Şekliyle, şemâliyle göz kamaştıran peri bacaları meydana geldi.

İşte, Devrent Vadisi de; Kapadokya’ya âdeta sihirli bir değnek gibi dokunan, sanki geçmişten masalsı bir portre gibi muhteşem bir doğa harikası…

İlginçtir; vadideki peri bacalarının öyle bir görüntüsü var ki, dikkatli bakınca tıpkı bir insan misâli… Hani, bizden önce yaşamış kötü kavimlerden bazılarının taşkınlık yaptıkları için taşa döndürüldüğü söylenir ya… İşte bu peri bacaları da sanki taşa dönüştürülmüş suretler gibi bir görünüm sergiliyor.

Devrent Vadisi’nin bütün dünyada ‘Hayal Vadisi’ (Imaginary Valley) diye anılmasının nedeni bu.

Öte yandan buraya, ‘Pembe Vadi’ deniyor. Bunun sebebi ise, gün batımında buradaki kayaların pembe renk alması.

Şunu da ekleyelim: Devrent Vadisi, hepimizin bildiği Asmalı Konak dizisi için bir fon olarak kullanılmış.

Devrent Vadisi’nde Neler Var?

Burada, görüntüsü itibariyle deveyi çağrıştıran peri bacası oluşumları mevcut. İrili ufaklı peri bacalarının çoğu, hayvanları çağrıştıran bir görünüme sahip. Etrafı çitlerle çevrili olan bu vadi, âdeta doğal bir heykel hayvanat bahçesi gibi…

Devenin ardı sıra giden bir kervan, avlanmaya hazır timsahlar, sudan uzak kalmış fok balıkları, tavşanlar, atlar, kuşlar… Peri bacalarının eşsiz görünümlerinde bunların hepsini bulabilirsiniz. İşte insanlar çeşitli figürlere çağrışım yapan bu doğal şekilleri görünce ister istemez bunları tahayyül ediyor.

Bunların tamamı natürel yani doğal formasyonlar olup, usta bir heykeltıraşın elinden çıkmış gibi…

Hatta bazı peribacası şekilleri Napolyon şapkalı insanları, bebekleri ve ellerini açmış dua eden kimseleri anımsatıyor. Belki bu şekillerin hepsi kendi kendine meydana geldi, belki de bazılarını insanlar oluşturdu. Bilemiyoruz. Fakat emin olduğumuz bir şey var ki, Avanos Devrent Vadisi Kapadokya’nın en görkemli yerlerinin başında geliyor.

Devrent Vadisi’nde Neler Yapılır?

Burası; trekking, doğa yürüyüşü, safari ve at binme gibi aktiviteler için gayet uygun bir destinasyon. Kapadokya genelinde gerçekleştirilen balon turu, ATV turu gibi aktiviteler bu vadiyii de içine alıyor.

Vadinin girişinde hediyelik eşyalar alabileceğiniz küçük bir alışveriş noktası var. Oraya uğrayıp kendiniz ve sevdikleriniz için hatıra bir şeyler bakmayı ihmâl etmeyin.

Bu arada vadi, çeşitli tarihi kiliselere, kayalardan oyulmuş yerleşim yerlerine ve Roma mezarlarına da ev sahipliği yapıyor. Gelmişken onlara da uğrayıp her birinin tarihi atmosferini deneyimleyin.

Ziyaretiniz sonrası biraz mola vermek için, dağın oyulması ile kurulmuş, taş masaların oluşturduğu mekânlardan birini tercih edebilirsiniz. Burada muazzam manzaraya karşı çömlek veya tandır kebabı yemeyi unutmayın!

Hazır Gelmişken

Kapadokya gibi bir harikalar diyarından bahsediyoruz. Avanos gezilecek yerler biter mi? Bitmez!

İşte, Devrent Vadisi gezinize renk katabilecek diğer güzelliklerden bazıları:

 1. Keşişler Vadisi,
 2. Özkonak Yeraltı Şehri,
 3. Zelve (Paşabağları) Vadisi,
 4. Saruhan Kervansaray,
 5. Çavuşin Köyü vb.

Sonuç

Devrent Vadisi Kapadokya silüetini oluşturan en önemli parçalardan biri. Benzersiz peri bacası görünümleriyle nefes kesen bu yer, sizin için olağanüstü bir deneyim olacak.

Öyleyse en kısa sürede Kapadokya Devrent Vadisi seyahat planlarınızı süslesin. Peri bacalarının hikâyelerine kulak verin. Milyonlarca yıllık tarihinden size anlatacak çok şeyleri vardır, öyle değil mi?

Özellikler

Devrent VadisiKredi Kartı
Devrent VadisiSigara İçilmez
Devrent VadisiPark Yeri
Devrent VadisiÜcretsiz
Devrent VadisiTarihi Yer
Devrent VadisiAçık Hava
Devrent VadisiGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.8
Puanlama :


 • avatar

  @alpersoylu5321

  Buralar sanki iç anadoluda değillermiş gibi yerler. Seviyorum havasını. Ve fakat iyi yemekler, mekanlar ve gezi rotalarını rehbersiz de bulabileceğimiz bir şeylere ihtiyaç var burada, uygulama olur, broşür olur, yönlendirme tabelaları olur ama mutlaka bir şey olmalı. Sadece bilenin nitelikli vakit geçirebileceği bir yer, turist için eğlenceli olmuyor maalesef.

 • avatar

  @muzeler

  Her köşesi ilgi çekici jeolojik oluşumlardan meydana gelen Kapadokya'nın ilgi çeken vadisidir. Deve şeklindeki peribacası vadinin ilgi odağıdır. Görülmesi gereken yerlerden birisidir.

 • avatar

  @mustafalc9565

  Güzel bir yer. Vadi içerinde gezindikçe güzel peri bacalarını ve manzara keşfedebilirsiniz. Eğer Nevşehir açık hava müzelerini ve vadilerini gezecekseniz mutlaka güneşten korunmak amacıyla şapka veya şemsiye kullanınız ve suyunuzu eksin etmeyin. İyi gezmeler.

 • avatar

  @tarkanbasbakkal1138

  Bu vadiyi Nisan, Mayıs ya da Ekim gibi gezmek gerek. Şahane bir parkur ama yazın çok yorucu

 • avatar

  @esenevlerumrani

  Kapadokyanın en güzel bölgesi, ürgüp yolu üzerinde. Kapadokyaya gelipde burada resim çektirmemek bir eksiklik olur.

 • avatar

  @muhammedaltin7306

  İrili ufaklı, uzun kısa farklı boyutlardaki peri. Bacalarının bir araya gelerek oluşturdukları yeni yapılar biz insanların hayal dünyasında farklı farklı neşvü nema oluyor. Ama herkesin mutabık olduğu tek bir cisim var o da deve cismi.

 • avatar

  @ahmetyandik5282

  Peri bacalarının güzel örneklerini görebileceğiniz bir yer, küçük bir vadi fakat deveye benzeyen kayadan dolayı baya meşhur bir yer oldu

 • avatar

  @ibrahimaksoy1144

  Küçük bir alana yayılmış ama peri bacalarini en net ve yakın olarak gorebileceginiz alan...

 • avatar

  @angelofbead9983

  Dervent vadisi Avanosda bölgenin deve şekilli peri bacadı ve çeşitli hayvan figürlerine benzetilen bölgesinde. Ücret yok. Serbest tırmanış var. ☺️ Arazi toprağı kaymaya müsait dikkat. otopark yerleri var bulunduğu yerde hediyelik eşyacılar vs mevcut.

 • avatar

  @ademkaya767

  Kapadokya'yı gezerken zaten mutlaka uğrarsınız. Ürgüp ile avanos arasında yol üzerinde. Deveye benzetilen meşhur peri bacası burada. Güneşin batışı yaz aylarında çok güzel oluyor. Zamanınız denk gelirse beklemenizi tavsiye ederim.

 • avatar

  @krmszn3047

  Güneş tam tepedeyken kışın gezdiğim bir noktaydı. Sanıyorum Kapadokya gezim boyunca bölge jeolojik yapısını en iyi hissettiğim nokta idi. Aracınızı park edebileceğiniz hediyelik eşya satış noktasından yürüyüşe başlayabilirsiniz. Biraz deneme yanılma ile yolunuzu bulacaksınız. Bazı noktalarda kaya oluşumların arasından çıkmaz yollara denk geleceksiniz. Fakat yürümeye değer, bu süreçte güzel fotoğraflar çekebilirsiniz. Mümkünse yürüyüşe uygun bir ayakkabı seçiniz ve yanınıza yürüyüş sürenize göre su alınız. Bu noktaya inmeden önce yolun başında yer alan panorama noktasından bu alanı gözlemleyebilirsiniz. Aracınızı park ettiğiniz noktada yer alan mekanın yerlisi olan köpeği de sevmeyi es geçmeyin derim ki zaten köpek size gelip, önünüze oturup, pati verecektir? gezi sonunda devam eden yolu sürerek izlemenizi öneririm. Tamamen ücretsiz, girişi olmayan bir alandır.


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Devrent Vadisi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 11 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.8/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Devrent Vadisi Devrent Vadisi +908500000000 Ürgüp Yolu, 50500 Aktepe/Avanos/Nevşehir, Turkey Devrent Vadisi Devrent Vadisi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Devrent Vadisi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 38.6726326 34.8858166 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.8/5 11