icon

Dumlupınar Şehitliği

 • (10 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.7

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Kütahya Dumlupınar Şehitliği, Türkiye’nin batısındaki Kütahya ilinin Kumlupınar köyünde bulunan ve tarihi açıdan önemli bir anıt olan yüksek tepeden oluşan bir şehitliktir. Şehitlik orman içerisinde, yaklaşık 500 metre yükseklikteki tepeden inşa edilmiştir. Şehitlik, yaklaşık 3 km² alan üzerinde yayılmış, bir çok anıt ve büyük bir mezartaşı ile meşhurdur. Şehitlik, Türk Kurtuluş Savaşı’nda şehit edilen askerlerin anısına, milli kahramanlık türbesi olarak inşa edilmiştir.

Anıtlar ve Gezi Yerleri
Kütahya Dumlupınar Şehitliği, osmanlı kökenli çeşitli anıtlar ve gezi yerleri ile doludur. Bu anıtlar arasında; 18 metre yüksekliğinde Atatürk Anıtı, Türk bayrağı Şehitlik Meydanı, Atatürk Anıtı’nın önündeki Umut Köprüsü, Türkçülük ve Kurtuluş Büstü ve Genç Türk Anıtı bulunmaktadır. Şehitlik Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtı’nın yanında yer alan Umut Köprüsü; Kütahya ve Çanakkale Savaşları’nda şehit olan Türk askerleri anısına inşa edilmiş bir köprüdür.

Tarihi Mekanlar
Şehitlik alanı, Doğu ve Batı Tepesi, Şehitlik Anıtı, Şehitlik Müzesi, Şehitlik Muzesi’nin önündeki Türk bayrakları, Şehitlik’in üzerinde duran anıtlar ve Şehitlik’in etrafındaki mezarlar ile meşhur olan tarihi mekanlardır. Ayrıca, Şehitlik Müzesi’nin önünde bulunan Türk bayrakları, Türk Kurtuluş Savaşı’nda şehit olan Türk askerlerinin anısına özel olarak inşa edilmiştir. Doğu Tepesi’nde bulunan büyük mezartaşı, Türk Kurtuluş Savaşı’nda şehit olan Türk askerlerinin anısına inşa edilmiştir.

Ziyaretçiler
Şehitlik, her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Tarihi mekanları, büyük anıtları ve Türk Kurtuluş Savaşı hakkındaki tarihi bilgileri ile birçok gezginin ilgisini çekmektedir. Şehitliğin yakınındaki mezarlıklar, ziyaretçilerin gözünde duygusal anlar yaşanmasına neden olmaktadır. Ziyaretçiler, Şehitlik Meydanının etrafında gezmekte ve Şehitlik girişinde bulunan müzede tarihi hakkında bilgi edinmektedirler.

Kütahya Dumlupınar Şehitliği, Türk Kurtuluş Savaşı’nın anısına oluşturulmuş, tarihi mekanlar, büyük anıtlar ve tarihi bilgileri ile şöhret kazanmıştır. Şehitliğin ağırladığı binlerce yerli ve yabancı ziyaretçi, şehitliğin anlamını derinlemesine kavrayarak, anıtları ve tarihi mekanları gezip, Türk Kurtuluş Savaşı’nın şehitlerine saygılarını sunmaktadır.

Özellikler

Dumlupınar ŞehitliğiSigara İçilmez
Dumlupınar ŞehitliğiPark Yeri
Dumlupınar ŞehitliğiÜcretsiz
Dumlupınar ŞehitliğiAçık Hava
Dumlupınar ŞehitliğiGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.7
Puanlama :


 • avatar

  @yunuskarsli4990

  Izmır Ankara yoluna sadece 2km lütfen gidiniz ve görünüz Başkomutan Meydan Muharebesi 26 Ağustos 1922’de Afyonkarahisar-Kocatepe'den başlamış, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar'da büyük zaferle sona ermiştir. Dumlupınar Şehitliği, Kurtuluş Savaşı boyunca tüm cephelerde şehit düşen vatan evlatlarının anısına, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılarak, Büyük Taarruz’un 70'inci yıldönümü olan 30 Ağustos 1992 tarihinde büyük bir törenle ziyarete açılmıştır. Şehitlik, Üç Komutan Anıtı, Milisler Anıtı, 500 kişilik sembolik şehit mezarları ve kitabeleri, Şehit Baba-Oğul Anıtı, Mehmetçik Anıtı, Namazgâh ve Şadırvan’dan oluşmaktadır. Şehit Baba-Oğul Anıtı; 1912 yılında daha oğlu Mehmet 8 yaşında iken Balkan Savaşı’na katılmak için köyünden ayrılan, daha sonra sırasıyla Galiçya, Hicaz, Yemen, Kafkasya’da 11 yıl cepheden cepheye koşarak çarpışan, Çetmili Kara Ali Çavuş (Çetmi, Konya’nın Beyşehir ilçesine bağlı bir kasabadır. Günümüzde Akçabelen Mahallesi olarak geçer.) ve oğlu Onbaşı Mehmet’in muhteşem destanını sembolize eder. Çetmili Kara Ali Çavuş, Anadolu’da millî mücadele başlayınca, Doğu Cephesi'nden Kurtuluş Savaşı’na koşmuş, Başkomutan Meydan Muharebesi’nde 19 yaşındaki Alay Sancaktarı Mehmet Onbaşı ile karşılaşmıştır. Mehmet Onbaşı, onun 11 yıl önce bırakıp gittiği oğludur. Bu büyük asker, 31Ağustos 1922 günü, 11 yıl sonra kavuşabildiği oğlunun kollarında şehit düşmüştür. Oğlu kahraman Onbaşı Mehmet de 9 Eylül 1922 günü İzmir’e giren birliğin başında şehit olmuştur. Anıt 30 Ağustos 1992’de ziyarete açılmıştır. Milisler Anıtı; millî mücadele döneminde şehit düşen sivil vatandaşlarımızı sembolize eden bir anıttır. Üç Komutan Anıtı; Millî mücadelemizin üç büyük komutanı olan Atatürk, İsmet Paşa ve Fevzi Çakmak anısına yapılmıştır. Mehmetçik Anıtı; Millî mücadele de süngüsünü takmış düşman üzerine saldırmaya hazır binlerce Mehmetçiğimizi sembolize eden bir anıttır. Kaynak: İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Kütahya Tanıtım Broşürü

 • avatar

  @serdarkeles9776

  Duygulanmamak elde değil. 8 yaşındaki şehidi görünce ülkelerinden kaçıp gelen sığınmacılar akla geliyor. Şehitlik tertemiz, bakımlı. Tepedeki anıta çıkmak için 97 basamak var. Yaşlılar ve engelliler için yürüyen merdiven yapılabilir. Ziyarete gelen bir çok kişi çıkmayı göze alamadı...

 • avatar

  @fatihkaan126

  Başkomutan Meydan Muharebesi 26 Ağustos 1922’de Afyonkarahisar-Kocatepe'den başlamış, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar'da büyük zaferle sona ermiştir. Dumlupınar Şehitliği, Kurtuluş Savaşı boyunca tüm cephelerde şehit düşen vatan evlatlarının anısına, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yaptırılarak, Büyük Taarruz’un 70'inci yıldönümü olan 30 Ağustos 1992 tarihinde büyük bir törenle ziyarete açılmıştır. Şehitlik, Üç Komutan Anıtı, Milisler Anıtı, 500 kişilik sembolik şehit mezarları ve kitabeleri, Şehit Baba-Oğul Anıtı, Mehmetçik Anıtı, Namazgâh ve Şadırvan’dan oluşmaktadır.

 • avatar

  @kemalilyassagir6621

  DUMLUPINAR ŞEHİTLİĞİ,Başkomutanlık Meydan Muharebesi ya da Dumlupınar Meydan Muharebesini 30 Ağustos 1922'de Türk ve Yunan orduları arasında meydana gelen savaştır. Başkomutan Mustafa Kemal Paşa tarafından şahsen yönetildiği için Başkomutanlık Meydan Muharebesi olarak anılır. İstiklal Savaşı'nın kesin bir Türk zaferiyle sonuçlanmasını sağlayan bu çarpışmanın neticesinde şehit düşen yurdun dört bir tarafından gelen şehitlerimiz için oluşturulan Şehitlik . Tatilin ilk noktası burası idi.

 • avatar

  @e4460

  Bayrağın yere düşmedi büyük kurtuluş mücadelesinin başlatıldığı kutsal vatan topraklarının savunuldugu topraklar bakımlı ve güzel bir yer eğer yolunuz afyon - uşak yolundan geçer ise mutlaka uğranmali ve çocukların o duyguları yaşanması sağlanmalı araciniz için uygun park yerleri var mangalsiz olarak piknik için banklar mevcut sosyal tesis olarak pek fazla birsey yok

 • avatar

  @ahmedkarahan6127

  Kütahya en çok şehitliği olan ilerimizden bir tanesi, Dumlupınar Şehitliğide bunların içinde en önemlilerinden birisi. Şehitlik bakımlı, çok düzenli, etrafı temiz, çevre düzenlemesi mevcut, kantin, lavabo, wc, ve mescidi var. Herşey çok güzel tek eksiği ana yol üzerinden yol vermrmişler, illa dumlupınarın içine girmemiz gerek, bence ana yoldan şehitliğe direk yol verilse çok daha fazla ziyaretçi gelir. Son söz olarak yolu düşen herkesin uğrayıp şehitlerimize bir fatiha okumalarını tavsiye ediyorum.

 • avatar

  @ironi145

  (Wikipedia' dan alıntı) Kütahya Dumlupınar Kurtuluş Savaşı Şehitliği, Dumlupınar Meydan Muharebesi'nde ölen Türk askerleri anısına Kütahya'nın Dumlupınar ilçesinde 1992 yılında Kültür Bakanlığı tarafından yaptırılan şehitliktir. Büyük Taarruz'un 70. yıldönümü olan 30 Ağustos1992 günü hizmete açılmıştır. Şehitliğin girişi Projesi mimar Nejat Dinçel tarafından çizilmiştir. Şehitlikte adları tespit edilebilen 500 er ve 100 subayın mezar taşı yer alır. Mezarlık bölümü dışında namazgah, şadırvan, otopark bölümlerinden oluşur. Anıtlar Şehitliğin çevresinde ikisi Prof. Tankut Öktem, ikisi Prof. Haluk Tezonar tarafından yapılmış dört anıt yer alır. Atatürk, İnönü, Fevzi Çakmak Anıtı Kurtuluş Savaşı Anıtı (Milis Anıtı) Haluk Tezonar tarafından yapılmıştır. Türk halkını temsil eden üçlü bir anıttır, savaşın komutanlarını gösteren Atatürk, İnönü, Fevzi Çakmak Anıtı'nın karşısında yer alır. Genç bir milis, kucağında çocuğu ile genç bir kadın ve yaşlı bir erkek Kurtuluş Savaşı'ndaki topyekûn mücadeleyi simgeler. Mehmetçik Anıtı Şehitliğe girince tam karşıdaki tepede yer alır, mermer merdivenlerle yanına çıkılır. Mermer kaide üzerindeki bronzdan yapılmış eli süngülü Mehmetçik, isimleri bilinmeyen askerleri simgeler. Anıt, Tankut Öktem tarafından yapılmıştır. Şehit Baba ve Oğul Anıtı Dumlupınar Şehitliği'nde yer alan Şehit Baba ve Oğul Anıtı, şehit babasını kucaklayan bir oğlu gösterir. Bu anıt, Çetmeli Kara Ali Çavuş ile oğlu Mehmet Onbaşı anısına dikilmiştir. Balkan Savaşı'na gidip 11 yıl değişik cephelerde savaşan Ali Çavuş, 19 yaşına gelen oğlu ile Dumlupınar Meydan Muharebesi'nde karşılaşmış ve 31 Ağustos günü ölmüştür. Oğlu Mehmet Onbaşı ise 9 Eylül'de İzmir'e giren birliğin başında ölmüştür. Anıtın altındaki mermer kitabede ise bu hikâye anlatıldıktan sonra “Yüce kahramanları minnet ve şükranla anıyoruz” denilmektedir. Anıt, Haluk Tezonar tarafından yapılmıştır.

 • avatar

  @yusuferkan4225

  İçinde vatan sevgisi bulunan her Türk evladının ziyaret etmesi gereken yer. Milli Mücadele döneminin en kritik yerlerinden biri. Hemen yol üzerinde. Girişler ücretsiz. Gel gelelim ki bir tane ilgili personel yok. Böyle bir yerde nasıl tercüman, rehber bulundurulmaz gerçekten şaşırtıcı. Ya da rehber yerine sensörlü olarak çalışan ses kaydı tarzı çalışan bir yayın olabilir. İnsanlar oraya geldiğinde anlatım ile çalan marşlar ile o maneviyatı hissetmeli. Gençlerimiz çocuklarımız geliyor geziyor fotoğraf çekilip gidiyor. Ne buranın önemini biliyor, ne de buradaki maneviyatı tadabiliyor. Zaten okumayan bir nesil yetişiyor. Çevre düzenlemesi güzel fakat bakım yok. Tuvalet idare eder. Otlar hem yol üzerinde hem şehitlikte uzamış gitmiş. Haliyle hoş bir görüntü değil. Sorumlu arkadaş / kurum mutlaka ilgilenmeli.

 • avatar

  @sengulduvarciog3542

  Güzel bir konumda insanların gelip ziyaret edebilmesi için temsili yapılan bir alan ,daha bakımlı hale gelebilir çiçekler ile bezenmlei ve ses sistemi ile yaşanan olayı bence insanlara aktarmalı sesli olarak radyo frekansları gibi tünele girince yayına giriyor ordada sensor olucak insani görünce konuşmaya anlatmaya başlayacak bu vatan nasıl şartlar altında kurtarıldı ey insan oğlu, değerini bil boş boş gezme o ruhu sende yasa ve sorgula ,nice insanlar bu topraklar için canlarını vermiş feda etmiş vatani için, şimdi bu halini görse kemikleri sızlar heralde ,

 • avatar

  @catikkasli

  Çanakkale Destanımızdan sonra şanlı tarihimizin en önemli noktası. Her Türk Evladının gidip görmesi gereken bir yer. Dumlupınar Belediyesine de 2 çift lafım var. Burada yatan şehitleri ziyarete gittiğimizde anıt mezar taşlarının büyük bir kısmı karlar altındaydı. Üzerleri açılmamış. Hiç mi ilgilenmiyorsunuz. Hiç mi temizlik yapılmıyor. Orda yatan şehitler karlar altında kalmayı haketmiyor. Dumlupınar meydanındaki durum da resimlerde görülüyor. Karlar temizlenmemiş. Atatürk Evi kapalıydı. Pazar günleri Kütahya İzmir Yolundan geçenler uğrarlarsa ziyaret etmek isteyebilir. Pazarları da açık olmalı müzeler.


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Dumlupınar Şehitliği
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 10 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.7/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Dumlupınar Şehitliği Dumlupınar Şehitliği +908500000000 Cafergazi, Uşak Cd., 43820 Dumlupınar/Kütahya, Turkey Dumlupınar Şehitliği Kütahya Dumlupınar Şehitliği, Türkiye’nin batısındaki Kütahya ilinin Kumlupınar köyünde bulunan ve tarihi açıdan önemli bir anıt olan yüksek tepeden oluşan bir şehitliktir. Şehitlik orman içerisinde, yaklaşık 500 metre yükseklikteki tepeden inşa edilmiştir. Şehitlik, yaklaşık 3 km² alan üzerinde yayılmış, bir çok anıt ve büyük bir mezartaşı ile meşhurdur. Şehitlik, Türk Kurtuluş Savaşı’nda şehit edilen askerlerin anısına, milli kahramanlık türbesi olarak inşa edilmiştir. ₺₺ TR 38.8434146 29.9590634 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.7/5 10