icon

Dursun Fakih Türbesi

 • (7 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.9

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Dursun Fakih Türbesi Bilecik bulunan Tarihi Mekanlar 'den biridir. Bu sayfa Dursun Fakih Türbesi hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Dursun Fakih Türbesi hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Dursun Fakih Türbesi düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Bilecik Bölgesinden daha fazla gezilecek yer keşfetmek için Bilecik sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgileri güncellemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsin.

Yerel Rehber olmak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Özellikler

Dursun Fakih TürbesiSigara İçilmez
Dursun Fakih TürbesiPark Yeri
Dursun Fakih TürbesiÜcretsiz
Dursun Fakih TürbesiAçık Hava
Dursun Fakih TürbesiGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.9
Puanlama :


 • avatar

  @mine2245

  S.a yer sögüt yolu üzerinde ertugrul gazi türbesine varmadan hakim tepede burada mescid ve abdeshane türbede ayrı yerde kurulmuş burada küçük bir çay içme vedinlenme yeri var park sıkıntısı yok ama çıkış yapılırken bölgenin taksileri çok hızlı gidiyor dar yollarda yakınında küre köyü vardır

 • avatar

  @filgezi

  Bir tepe üzerinde bulunuyor, 360 derecelik panaromik bir manzaraya sahip. Türbe yakınında atıştırmalık yiyecekler satan bir yer, onun yanında bir mescid ve abdesthane, turbenin alt tarafında da wc bulunuyor. Genel olarak temiz be bakımlı bir yer.

 • avatar

  @gezenti

  Dursun Fakih, Osmanlı Devletinin kuruluşunu tüm dünyaya ilan eden ilk kişi olma şerefine nail olmuş tarikat ehli bir manevi önder. Tefsir, hadis ve fıkıh ilimlerinde tahsil görmüş ilim ehli bir zat. Şeyh Edebali'nin hem dizinin dibine oturup ilim alarak talebesi olmuş hem de kızı ile evlenerek damadı olmuş. Osmanlı Devletinin aynı zamanda ilk kadısı olan Dursun Fakih, Osman Gazinin de bacanağı. İlim ve takva ehli bu büyüğümüz bölgenin manevi yönden kalkınmasına hizmet etmiştir. Gazavatname adlı bir eser kaleme alarak bilgi ve tecrübesini gelecek nesillere aktarmış. Yolu Bilecik, Eskişehir ve Bursa'dan geçenlerin uğrayıp bir fatiha okuması tavsiyemdir.

 • avatar

  @mehmettaskin9746

  Hayatımda görüp görebileceğim en mükemmel konumlardan biridir. Şiddetle tavsiye ederim. Ulaşım problemi olmayan yüksek bir tepede olduğundan bir süre dönerek zirveye çıkılır. Hayatı hakkında kaynaklarda fazla bilgi bulunmayan Dursun Fakih Karamanlı olup Şeyh Edebâli’nin (ö. 726/1326) damadı ve Osman Gazi’nin bacanağıdır. Şeyh Edebâli’den tefsir, hadis ve fıkıh okudu; ona mürid oldu ve seyrüsülûkünü onun yanında tamamladı. Osman Gazi ile birlikte savaşlara katılır ve gazilere imamlık yapardı. Karacahisar’ın (bugün Eskişehir’in merkez ilçesi merkez bucağına bağlı bir köy olan Karacaşehir) fethinden (688/1289) sonra Osman Gazi tarafından şehrin kadılığına ve kiliseden çevrilen caminin imamlığına getirildi. Burada onun adına ilk cuma hutbesini okudu. Kaynaklara göre bu hutbe Osmanlılar’ın istiklâl alâmeti olarak okunan ilk hutbedir.

 • avatar

  @uzunefe

  Çevresine hakim bir tepenin üzerinde tarihsel önemi haiz bir türbe. Ancak biz gittiğimizde sular akmıyordu. Abdest alacaktık, Ertuğrul Gazi türbesine devam ettik artık.

 • avatar

  @karisikvideolar867

  Osmanlı Devleti’nin kuruluşuna şahitlik etmiş bir Türk Bilgini olan Dursun Fakıh ,Karaman'da doğmuş olup, Şeyh Edebali'nin öğrencisidir. Dursun Fakıh; tefsir, hadis, fıkıh ilimlerini okumuştur. Osmanlı Devletinin kuruluşuna şahitlik etmiş bir Türk Bilginidir. Şeyh Edebali'nin kızı ile evlenerek damadı, Osman Gazi ile de bacanak olmuştur. 28 Eylül 1299 yılında Karacahisar fethedildikten sonra Osman Gazi adına Cuma Hutbesini okuyup, Cuma Namazını kıldırmıştır. Böylece, hem Osman Gazi'nin hür ve tam istiklâl sahibi bir Devlet Başkanı olduğunu, hem de Osmanlı Devletinin istiklâlini dünyaya ilan etmiştir.

 • avatar

  @ayseozenc2954

  Bilecik ile Söğüt arasında Bir tepeye yerleştirilmiş Döne döne çıkılan bir yolu var bütün çevresi kuşbakışı çok güzel görünüyor bahçesinde mescidi bulunmakta bir tane kafesi var biz gittiğimizde ocağın altısıydı ve kapalıydı dört bir tarafından şahane bir manzarayı gözlemleye biliyorsunuz.


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Dursun Fakih Türbesi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 7 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.9/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Dursun Fakih Türbesi Dursun Fakih Türbesi +908500000000 Kayhan, 11600 Küre/Söğüt/Bilecik, Turkey Dursun Fakih Türbesi Dursun Fakih Türbesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Dursun Fakih Türbesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 40.0810172 30.1373273 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.9/5 7