icon
Yükleniyor..

Edirne Selimiye Camii

 • (12 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.8

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Edirne Selimiye Camii, Mimar Sinan’ın ‘ustalık eserim’ diye nitelendirdiği, görkemiyle kendine hayran bırakan muazzam bir yapı. 1575 yılında II. Selim’in adına inşa edilen bu cami, tarihi ve mânevî atmosferiyle ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor.

İçinizin huzur ve huşû ile dolacağı bu yerde geçmişin fısıltılarını duyacaksınız. Hem inanç, hem kültür turizminde büyük bir yer tutan Edirne Selimiye Camii hakkındaki rivâyetler de sizi çok şaşırtacak!

Edirne Selimiye Camii Tarihi

Caminin yapımı 1568 itibariyle Mimar Sinan tarafından; şehre hâkim bir noktada, Kavak Meydanı'nda başlatıldı. Uzun bir müddet, caminin temeli otursun diye beklendi ve tamamlanması 7 yıl sürdü. 2. Selim, caminin bitmesine az bir süre kala âhirete irtihâl ettiği için açılışını görmek kısmet olmadı.

Türk-İslam mimarisinin incisi olarak nitelendirilen bu cami, 14 Mart 1575 yılında ibâdete açıldı. İnşa edildiği dönemde Osmanlı’nın büyüklüğünü ve gücünü temsil eden bu cami, UNESCO'nun Dünya Miras Listesi'ne dâhil edildi.

Hem Avrupa, hem İstanbul yönünden girişlerde misafirlerini karşılayan bu cami, şehrin her yanından görülebiliyor.

Edirne Selimiye Camii Mimarisi

İnşaatında kesme taşların kullanıldığı bu yapı, sedef ve ahşap süslemeleriyle dikkat çekiyor. Müslümanların huzurla ibâdet, turistlerin hayranlıkla ziyaret ettikleri bu yer, kusursuz tasarımıyla heybetli bir duruş sergiliyor.

Caminin; tek kubbe şeklinde, 8 sütuna dayalı olarak, kasnak tekniğiyle inşa edildiği biliniyor. Minareleri ise âdeta bir kalem şeklinde gökyüzüne uzanıyor. Bu minareler, Delhi'de bulunan Kutb-Minar'dan sonraki en yüksek minare olma özelliğini taşıyor.

Diğer taraftan yapının; dantel gibi işlenen mermer kaplı minberi, hünkâr mahfili, çinileri ve çoklu pencere sistemi de ziyaretçilerini büyülüyor.

Edirne Selimiye Camii’nin Sırrı Ne?

Rivâyet edildi ki; burada ters bir şekilde duran lâle, kıyâmet gününe yakın, aşağı doğru inmeye başlayacak. Ne zaman ki zemine ulaştı, işte o zaman kıyâmet kopacak.

Bir başka söylenti ise, bu camiyi yapan ustanın ağmâ (kör) birisi olduğu yönünde.

Bazıları ise demişlerdir ki:

‘’’O ters lâlenin mânâsı şudur: Mimar Sinan, camiyi yaptığı dönemde torunu Fatma hastalanıp vefat etmiştir. İşte bu lâle, onun vefatını simgeler ve hüzün sembolüdür.’’

Camiyle ilgili hikâyeler çok. Bir başka inanışa göre, şadırvandan Zemzem suyu akıyor. Selimiye ile Ayasofya kubbelerinin hem eşit olduğu, hem de Selimiye kubbesinin daha büyük yapıldığı söyleniyor.

Diğer bir iddia ise şöyle: Minarelerin her ne tarafından bakılırsa bakılsın hep çift gözükürmüş.

Edirne Selimiye Camii ile ilgili farklı bir görüş ise şu şekilde:

 • 5 penceresi, İslâmiyet’in 5 şartına işaret eder.
 • Dört minareli olması, 4 halîfeye işaret ettiği şeklinde yorumlanır.
 • Dört tane vaaz kürsüsü, 4 hak mezhep ile özdeşleştirilmiştir. (Hanefî, Mâlikî, Hanbelî, Şâfi’î)
 • Bir kubbeli oluşu, Allahü teâlâ’nın vahdâniyetine (tek olduğuna) delâlettir.
 • 32 kapısı, meşhur otuziki farzı gösterir.
 • Minarelerdeki 12 şerefe, camiyi inşa ettiren Sultan Selim’in, Osmanlı padişahları arasında 12. Olmasını ifade eder. Başka bir görüşe göre ise bunlar, namazın -6’sı içinde, 6’sı dışında olmak üzere- 12 farzını simgeler.

Edirne Selimiye Camii Yakınında Neler Var?

Burası şehir merkezinde yer aldığı için, etrafında Edirne gezilecek yerler çok. Onlardan birkaçını saymakla yetinelim:

 1. Edirne Sağlık Müzesi,
 2. Edirne Müzesi,
 3. Edirne Sarayı,
 4. Kırkpınar Er Meydanı,
 5. Karaağaç Mahallesi,
 6. Edirne Saraçlar Caddesi,
 7. Balkan Savaşı Müzesi,
 8. Selimiye Vakfı Müzesi.

Sonuç olarak; Edirne Selimiye Camii, şehrin anıtsal yapılarından biri ve Edirne’nin köklü tarihini sembolize ediyor. Dünya mimarlık tarihine ismini altın harflerle yazdıran bu cami, Osmanlı Türk sanatının en güzel örneklerinden biri.

Hazır Gelmişken

Selimiye Camii 'yi gezmeye gelmişken Edirne civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeleri ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan Edirne Müzeleri sayfasını ziyaret ederek gezilecek daha çok tarihi yer ve müze keşfedebilirsiniz.

Özellikler

Edirne Selimiye CamiiSigara İçilmez
Edirne Selimiye CamiiPark Yeri
Edirne Selimiye CamiiÜcretsiz
Edirne Selimiye CamiiAçık Hava
Edirne Selimiye CamiiGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.8
Puanlama :


 • avatar

  @mine2245

  Mimar Sinan'ın insan üstü dehasını sergileyen ustalık eseri. Restorasyon çalışmaları olduğu için iç mekanın muhteşem güzelliğini izleyemedik. Restorasyon tahmini 3 yıl sürecek Miş. Ziyaret etmeyi düşünüyorsanız,şu an sadece mihrap kısmında çok kısıtlı bir alan ibadet ve ziyarete açık.

 • avatar

  @aleynakara

  9 ay önce başlanan restorasyon çalışmaları devam etmekte olup yaklaşık 3.5 yıl sürmesi planlanmaktadır. Büyük bir bölümü kapalı olan caminin mihrap, minber ve hünkar mahfilinin bulunduğu alan ibadet ve ziyaret için açık olup Hünkar mahfilinin alt kısmı kadınlar için ayrılmıştır. Gezilecek yerlerden olan, Mimar Sinan'ın "ustalık eserim" dediği Selimiye Camii, 2011yılında UNESCO Dünya Miras Listesi'ne dahil edilmiştir.

 • avatar

  @gokhanpolat5144

  Mimar Sinan'ın ustalık eserim diye nitelendirdiği cami. Osmanlı'ya bir dönem başkentlik yapmış olan Edirne'de inşa edilmiş külliye niteliğinde bir yerleşke. İçerisinde Osmanlı döneminde hem tıp fakültesi hem de hastane olarak kullanılan yapılar mevcut. Herkesin mutlaka gezip görmesi gereken bir yer.

 • avatar

  @okyayfevzikanik1861

  Mimarlık rütbesini sonuna kadar hak eden mimarlığın ordinaryusu Mimar Sinanın ustalık eseri Selimiye Camii. Şu anda bakıma alınmış ve 5 yıl süreceği söylendi. Caminin büyük kısmı kapalı. Minareler ve iç kısımda tadilat başlamış durumda.

 • avatar

  @mat5865

  İstanbul’un fethinden önce Osmanlı İmparatorluğu’nun başkenti olan Edirne’nin en önemli anıtsal eseri olan ve şehrin siluetini taçlandıran Selimiye Camii ve Külliyesi, 16. yy.’da Sultan II. Selim adına yaptırılmıştır. Teknik mükemmelliği, boyutları ve estetik değerleriyle döneminin ve sonraki zamanların en muhteşem eseri olan Camii ve Külliye, Osmanlı mimarlarından en önemlisi Sinan’ın Ustalık Dönemi eseri, mimarlık sanatının en görkemli örneklerinden biri ve insanın yaratıcı dehasının bir başyapıtı olarak kabul edilmektedir. İnce ve zarif 4 minareye sahip büyük kubbesiyle görkemli Camii, iç tasarımında kullanılan ve döneminin en iyi örnekleri olan taş, mermer, ahşap, sedef ve özellikle çini motifleri ve ince işçilikleri ile kubbe ve kemerlerindeki kalem işleri, mermer döşemeli avlusu ve yapıyla bağlantılı el yazması kütüphanesi, eğitim kurumları, dış avlusu ve arastası ile bir sanat türünün zirvesini temsil etmektedir. Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi, UNESCO Dünya Miras Komitesi’nin 19-29.06.2011 tarihleri arasında gerçekleştirilen 35. Dönem Toplantısında alınan 35 COM 8B.37 sayılı karar ile 1. ve 4. kriterler kapsamında kültürel varlık olarak Dünya Miras Listesi’ne dahil edilmiştir.

 • avatar

  @hatippolat8065

  Edirne’de mutlaka görülmesi gereken bir yer harika huzurlu bir ortamı var ayrıca çok büyük ve içinde küçük küçük odalar şeklinde çok güzel müzeleri vardı medrese müze vardı gezilmesi gerekilen bir yer ayrıca maneviyatı çok yüksek olan bir cami alt kısmında da çok güzel bir çarşısı vardı orayı da gezmeyi unutmayın hatıra olarak alınacak güzel parçalar bulabilirsiniz

 • avatar

  @cetinelitas4159

  Edirneye Selimiye Camii muhteşem bir eser görmek için 300 km gittik tadilatta idi. Kalabalığa girmedik aşağısındaki Ulu Camiiyi gezdik. Mimar Sinanin ustalık eserim dediği eseri görünceye kadar mahiyetini kavrayamiyorsunuz. Etrafı çok kötü durumda yapıyorlar inşallah güzel olur. Duvarlarda Bulgarca ve Yunanca yazılar kötü duruyor. Camii yıpranmış restorasyon çalışmaları başlamış inşallah aslına uygun yaparlar. Müteahhit kurbanı olmaz. Yolunuz mutlaka bir gün düşürün ve gidin görün derim. Bir daha gideceğim.

 • avatar

  @hasanozdes

  Temiz güzel bir yer

 • avatar

  @mevlutyigit9169

  Temiz bir yer yol oyunda ve açık. Bahçesinde dev bir incir ağacı var. Şu an tam mevsimi. Oradan geçiyorsanız durup incirden yiyin..

 • avatar

  @osmannadirsayla

  Yol üzerinde şirin bir beldenin güzel bir camisi.

 • avatar

  @canyilmaz7096

  ALLAH [cc] herkese orda namaz kılmayı nasip etsin

 • avatar

  @melihdikenli8826

  Bütün ibadethanelerimiz gibi minaresini dahi gördüğümüzde içimizin ferahladığı, huzur buldugumuz bir camimizdir. İbadethane kısmının biraz elden geçirilmeye ihtiyacı var gibi durmakta ve daha fazla cemaat alabilmesi amacıyla genişletilmesinde fayda olacağı kanaatindeyim. • Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Edirne Selimiye Camii Edirne Selimiye Camii +908500000000 Meydan, Meydan, Mimar Sinan Cd., 22020 Edirne Merkez/Edirne, Türkiye Edirne Selimiye Camii Edirne Selimiye Camii, Mimar Sinan’ın ‘ustalık eserim’ diye nitelendirdiği, görkemiyle kendine hayran bırakan muazzam bir yapı. 1575 yılında II. Selim’in adına inşa edilen bu cami, tarihi ve mânevî atmosferiyle ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor. ₺₺ TR 41.6781107 26.5591551 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
   İçerik Haritası
  1. Ana Sayfa
  2. Edirne Selimiye Camii
  3. Edirne Selimiye Camii Yorumları
  4. Edirne Selimiye Camii Özellikler
  5. Edirne Selimiye Camii Fiyat Listesi
  6. Edirne Selimiye Camii İletişim
  4.8/5 12