icon

Ertugrul Gazi Turbesi

 • (9 Yorum)

Gezilecek Yerler

4.6

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

Bilecik, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde yer alan bir ilimizdir. Bilecik şehri, tarihi eserleri ve doğal güzellikleri ile ünlüdür. Şehrin en önemli tarihi eseri ise 13. yüzyılda inşa edilmiş olan Ertuğrul Gazi Turbesidir. Turbe, Türk tarihinin en önemli kahramanlarından ve Anadolu Selçuklu Devleti’nin kurucusu Ertuğrul Gazi’ye adanmıştır.

Bilecik Ertugrul Gazi Turbesi Hakkında

Ertuğrul Gazi Turbesi, Göksu Nehri’nin kıyısında, Bilecik il merkezinin hemen güneyinde bulunmaktadır. Turbe, 13. yüzyılda Kösedağ Savaşı sırasında ölen Ertuğrul Gazi’ye adanmıştır. Ertuğrul Gazi’nin mezarı turbede bulunmamaktadır ancak turbenin Ertuğrul Gazi’ye ait olduğu unutulmamalıdır. Turbe, Ulu Camii ile birlikte circa 16 metre yüksekliğinde ve 12 metre çapındadır. Turbede, ahşap kubbeli ve kare planlı olarak inşa edilmiştir. Bilecik Ertuğrul Gazi Turbesi’nin içerisinde, Ertuğrul Gazi’ye ait hatıra eşyaları sergilenmektedir.

Ertuğrul Gazi Turbesi Gezilecek Yerler

Bilecik Ertuğrul Gazi Turbesi’ni ziyaret edenler, aynı zamanda şehrin diğer tarihi ve doğal güzelliklerini de keşfetmektedir. Göksu Nehri’nin kıyısında bulunan Ertuğrul Gazi Turbesi her geçen gün çok sayıda turiste ev sahipliği yapmaktadır. Bilecik il merkezinin hemen yakınlarında bulunan Ulu Camii, Göksu Nehri kenarındaki Yeşil Köprü ve Gulpınarköyü köyündeki tarihi hamam da ziyaret edilen yerler arasındadır.

Ertuğrul Gazi Turbesi Ziyaret Amacıyla Nasıl Gidilir?

Türkiye’nin neresinde olursanız olun, Bilecik Ertuğrul Gazi Turbesi’ne ulaşmak için çok sayıda seçenek mevcuttur. Bilecik şehrine otobüsle ulaşmak mümkündür. Bilecik’ten sonra turlar otobüs ile devam edebilir veya Ertuğrul Gazi Turbesi’ne yakın bir noktadan kiralanacak bir aracı kullanarak da yolculuğu sürdürebilirsiniz.

Bilecik’te bulunan Ertuğrul Gazi Turbesi, Anadolu Selçuklu Devleti’nin kurucusu ve Türk tarihinin önemli kahramanı Ertuğrul Gazi’nin en önemli tarihi mekanlarından biridir. Turbe, Bilecik şehrinin en büyük özelliklerinden ve bu şehri gezmeye değer yapan önemli yerlerinden biridir. Turbeyi, tarihi ve doğal güzellikleriyle birlikte ziyaret ederek görmek mümkündür. Turbeye ulaşım için çeşitli seçenekler bulunmakta ve hemen hemen her noktadan kolayca ulaşılabilmektedir.

Özellikler

Ertugrul Gazi TurbesiSigara İçilmez
Ertugrul Gazi TurbesiPark Yeri
Ertugrul Gazi TurbesiÜcretsiz
Ertugrul Gazi TurbesiAçık Hava
Ertugrul Gazi TurbesiGezilecek Yerler

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

4.6
Puanlama :


 • avatar

  @filgezi

  Ertuğrul Gazi veya Ertuğrul Bey (Osmanlıca: ارطغرل; ö. ~1280, Söğüt), 13. yüzyılın ortalarında Oğuzların Kayı boyunun lideri ve Osmanlı Beyliği'nin kurucusu olan Osman Bey'in babasıdır. 13. yüzyılın ortalarında Orta Asya'daki Cengiz Han'ın Moğol baskısından kaçan Kayılar, ilk olarak Doğu Anadolu civarlarına geldiler. Kayı Boyu beyi Süleyman Şah'ın (veya Gündüz Alp) Fırat Nehri'nden geçerken boğulup vefat etmesi üzerine Ertuğrul Bey, Kayılar'ı Bizans sınırına göç ettirmek istedi. Fakat kardeşleri bu fikrine karşı çıktı. En nihayetinde, bu görüş ayrılıkları nedeniyle Kayılar ikiye bölündü: Ertuğrul'un ağabeyleri Sungur Tekin ve Gündoğdu geride, Ahlat'ta kalırken; Ertuğrul, kardeşi Dündar ile birlikte Batı'ya doğru göç etti. Anadolu Selçuklu Devleti'nin Bizans İmparatorluğu sınırında bulunan uç emirliklerindeki Türk sayısı, 1243 yılında gerçekleşen Kösedağ Muharebesi sonrasında Anadolu'da başlayan Moğol istilaları sebebiyle artış göstermiş; buna paralel olarak Bizans topraklarına yapılan akınlar artmıştı.[8] Bu akınlar sonucunda, Bizans topraklarında ikinci defa uç beylikleri kurulmaya başlandı. Sultan Öyüğü (günümüzde Eskişehir) bölgesinde ise, uç topraklarının en ileri hattı olan Söğüt'te yerleşen Türk boyunun başında Ertuğrul Gazi bulunmaktaydı. Ertuğrul Gazi'ye bağlı boyun bu bölgeye ne zaman ve nasıl geldiği kesin olarak bilinmemekle birlikte, konu hakkında farklı görüşler mevcuttur.

 • avatar

  @mustafaaygun3605

  Osmanlı İmparatorluğunun kurucusu Osman Gazi'nin babası Ertuğrul Gazi'nin yoldaşları ve eşinin naaşının bulunduğu bu yerde ecdada saygı ve hürmet duymamak elde değil mekanları cennet olsun

 • avatar

  @abdurrazaksarik418

  Atamız Ertuğrul Gazi'nin mezarını ziyaret ederlen duygulanmamak mümkün değil, istemsizce gözleri nemleniyor insanın. Anadolu'yu inşaallah kıyamete kadar bize yurt yapan bu büyüğümüzün kabrini mutlaka ve mutlaka ziyaret ederek dua etmenizi şiddetle tavsiye ederim. Türbenin etrafında bu kutlu yolda kendisine yarenlik eden yoldaşlarına da birer Fatiha göndermeyi ihmal etmeyin. Saygı nöbeti sırasında milli duygularınızın kabaracağı hatta fokurdayacağı noktasında sizi temin ederim.

 • avatar

  @omeraltuncanak

  Pamukova'dan Beyşehir'e giderken Söğüt'e uğrayıp Ertuğrul Gazi Türbesini ziyaret etmek istedik. Internetteki bilgilerde sabah 7:00'de cildigi yazıyordu. Gittik ve 8:30'a kadar bekledik ama açılmadı. Ayrıca açılış ve kapanış saatleri hakkında hiç bir not yoktu. Ilgililere hakkımı helal etmiyorum. Türbe resmi daire mi? 7/24 açık olması lazım.

 • avatar

  @recepakdas

  Ecdat Ertuğrul Gazi’ye yakışır bir ziyaret merkezi olmuş. Dizilerden Öğrendiğimiz alpler de yanı başında mezarları bulunmakta. Hediyelik eşya alabileceğiniz ufak bir yer mevcut ancak fiyat olarak biraz pahalı. Yeni yapılan bir camii var. Mevcutta kullanılan Halime hatun mescidi de yürüme mesafesinde. WC yi orada kullanabilirsiniz. Ayrıca uzun yol yapanlar için duraklayıp kendi getirdikleri malzemeleri yiyebilecekleri banklar mevcut.

 • avatar

  @alisacicekakyol1432

  Gitmemize vesile olan Mamak belediyesi ne teşekkürler. Çok güzel bir yer, bakımı çok iyi yapılıyor. Gidip gördüğümüz için çok mutluyuz. Ertuğrul Gazi Türbesi, Osmanlı Beyliği'nin kurucusu Osman Gazi'nin babası ve Selçuklu Uçbeyi Ertuğrul Gazi'nin Bilecik ilinin Söğüt ilçesinde bulunan türbesidir. 13. yüzyıl sonlarında inşa edilen yapının yapım tarihi kesin olarak bilinmemektedir. İlk olarak Osman Gazi tarafından açık mezar olarak yaptırılmış, daha sonra I. Mehmed tarafından türbe haline getirilmiştir. Sultan III. Mustafa zamanında 1757’de yeniden yapılırcasına onarılmış ve ilk yapıldığı hali değişmiştir. 1886 yılında II. Abdülhamid tarafından yeniden onartılmış ve yanına çeşme eklenmiştir. Ertuğrul Gazi Türbesi altıgen planlı, üzeri kubbe örtülü olup, dikdörtgen bir girişten sonra içeriye ulaşılmaktadır. Bu girişin yanlarında ikişer pencere bulunmaktadır. Türbenin duvarları bir sıra taş ve iki sıra tuğladan örülmüştür. Sandukanın bulunduğu türbenin içindeki batı ve güneydoğu duvarlarına dikdörtgen pencereler açılmıştır. Türbeyi ikinci kez onartan ve yanındaki çeşmeyi ekleten II. Abdülhamid, babası Abdülmecid adına türbe kapısı üzerine bu onarım sırasında ikinci bir kitabe koydurmuştur. Şeref-ü şevket eyle aleme Sultan Hamit İşte ezcümle olup ahdihümayununda Sene 1100 dahi 71 iken Ahmet Han çok Vakit geçmekle münhemdim olmada iken Bir iki çeşme vü fevvade ederek şimdi de Mevkiini havi harita yapılıp yeniden Eyledi inşaasını emrü ferman yani bu Tarzı dilevize Hamit Han kodu Ne kadar yar ise kurbinde kuburu şüheda Bunların yattığı müddetçe bu merkatlerde Kaymakam Zühti kulu kuşesin necetti zida Salik kulu tarih temhidi tevşihin Eyledi seyai İmranını metdü temhit Türbe-i hazreti Ertuğrul Gazide cedid Temelinden buni idmişti bina-i tecdit Pederişah zaman hazreti Sultan Mecit Şerefi türbeyi tamir ile etmişti mezd Şeref-ü zineti hakkaki olundu teyit Oldu sandukasında böyle ruhamile Ferit Ziri sanduka hazenede iderler tahmit Şevket-ü saltanatın eylesün Allah medit Bunun imarına meşkurkıla ol rabbi-vahit Kıldı bu türbeyi mamur ol Hakkan Hamit

 • avatar

  @dilarabulut

  Evet gerçekten Bilecik Söğüt’e yolunuz düşerse mutlaka gitmeniz gereken bir yer Nöbet değişimine denk geldik daha sonra Ertuğrul Gazi’nin hayatını anlattılar 8-9 dakika Ama namaz kılmak için bulunan yerin wc leri berbat ? buna dikkat edilirse çok güzel olur

 • avatar

  @hakanarpa7527

  13. yüzyılın ortalarında Orta Asya'daki Cengiz Han'ın Moğol baskısından kaçan Kayılar, ilk olarak Doğu Anadolu civarlarına geldiler. Kayı Boyu beyi Süleyman Şah'ın (veya Gündüz Alp) Fırat Nehri'nden geçerken boğulup vefat etmesi üzerine Ertuğrul Bey, Kayılar'ı Bizans sınırına göç ettirmek istedi. Fakat kardeşleri bu fikrine karşı çıktı. En nihayetinde, bu görüş ayrılıkları nedeniyle Kayılar ikiye bölündü: Ertuğrul'un ağabeyleri Sungur Tekin ve Gündoğdu geride, Ahlat'ta kalırken; Ertuğrul, kardeşi Dündar ile birlikte Batı'ya doğru göç etti

 • avatar

  @alpaslansanli

  Buram buram tarih gidip görmek lazım


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Ertugrul Gazi Turbesi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 9 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 4.6/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 09:00 - 17:00
  Salı 09:00 - 17:00
  Çarşamba 09:00 - 17:00
  Perşembe 09:00 - 17:00
  Cuma 09:00 - 17:00
  Cumartesi 09:00 - 17:00
  Pazar 09:00 - 17:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Ertugrul Gazi Turbesi Ertugrul Gazi Turbesi +908500000000 Türkmenbaşı, Ertuğrul Gazi Cd., 11600 Söğüt/Bilecik, Turkey Ertugrul Gazi Turbesi Bilecik, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde yer alan bir ilimizdir. Bilecik şehri, tarihi eserleri ve doğal güzellikleri ile ünlüdür. Şehrin en önemli tarihi eseri ise 13. yüzyılda inşa edilmiş olan Ertuğrul Gazi Turbesidir. Turbe, Türk tarihinin en önemli kahramanlarından ve Anadolu Selçuklu Devleti’nin kurucusu Ertuğrul Gazi’ye adanmıştır. ₺₺ TR 40.0254958 30.1792911 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  4.6/5 9