icon
Yükleniyor..

Erzurum Ulu Cami

Ulu Cami Erzurum bulunan Dini Yerler 'den biridir. Bu sayfa Ulu Cami hakkında bilgi vermek amacıyla YerelBot tarafından otomatik olarak oluşturulmuştur. En kısa sürede Yerel Rehber ekibimiz tarafında güncellenecek ve daha detaylı bilgi paylaşılacaktır. Ulu Cami hakkında daha fazla bilgi almak için bu sayfayı yakında tekrar ziyaret edin. Yerel Rehberlerin Ulu Cami düşüncelerini okumak için yorumlar bölümüne bakabilirsiniz. Erzurum Bölgesinden daha fazla gezilecek yer keşfetmek için Erzurum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bu sayfadaki bilgileri güncellemek için Yerel Rehber başvurusu yapabilirsin. 

Yerel Rehber olmak için iletişim sayfasından bize ulaşabilirsiniz.

Devamını Göster

Erzurum Ulu Cami Sigara İçilmez
Erzurum Ulu Cami Park Yeri
Erzurum Ulu Cami Ücretsiz
Erzurum Ulu Cami Açık Hava
+(1)

Sıkça Sorulan Sorular


Konum


Yorumlar 4.5454545454545 Puan

 • avatar

  @ahmetduran

  Erzurum merkezde bulunuyor. Erzurumda ziyaret etmeniz gereken bir eser. Ecdat yadigarı mükemmel bir eser. İnsan içinde namaz kılarken ayrı bir feyiz alıyor. Mutlaka ziyaret etmenizi öneririm. Gerçekten muhteşem bir tarihi dokuya sahip. İnsanın içi huzur ve maneviyat doluyor.

 • avatar

  @ed

  Erzurum Ulu Cami; Saltuklu Emiri Nasreddin Aslan Mehmet tarafından 1179 yılında yaptırılmıştır. Saltuklular'ın "Atabey" isminden dolayı buraya "Atabey Camisi" de denmektedir. Yapının üst örtüsü mihrap duvarına dikey olarak inşa edilmiştir. Geniş bir orta nef ve bunun iki yanında üçer nefle birlikte toplam yedi neften oluşmaktadır. Yirmisekiz serbest "L", "T" ve dikdörtgen şekilli paye üzerine oturtulan cami, 51 x 54 metre ölçülerindedir. İbadet mekânındaki üst örtüyü, on altısı duvarlara bitişik olan kırk paye taşımaktadır. Sultan 4. Murat zamanında yiyecek deposu olarak kullanılan cami, değişik tarihlerde beş kez onarılmıştır. Erzurum Valisi Hüseyin Paşa 1639'da, Ali Efendi, 1826'da camiyi onarmış, bunu 1858 ve 1860 yılında yapılan onarımlar izlemiştir. Cami, son olarak, 1957- 1964 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarılmıştır.

 • avatar

  @aquablue012

  Selçuklular döneminde yapılan Erzurum Ulu Camii ya da diğer adıyla Atabey Camii'dir. Çifte Minareli Medrese'nin yanı başında yer alan cami, 1179 yılında Saltukoğullarından Nasirüddin Muhammed tarafından Ebü'l Feth Mehmed'e yaptırılmış. Caminin 3 kuzeyde ve 2 doğuda olmak üzere toplam 5 kapısı bulunuyor. Cami içerisinde en dikkat çeken yer mihrap kısmındaki kırlangıç ahşap kubbesidir. Hemen karşısında da Erzurum kalesi yer almaktadır. Erzurum’a yolunuz düştüğünde muhakkak görmelisiniz.

 • avatar

  @yusufdeliktas

  Adı ulu kendisi mahalle camii

 • avatar

  @betulartis

  Caminin minber kısmının üzerinde iki fil gözü mevcut. Yüzümüz mi bere dönükken sol taraftaki fil gözünden ışık geliyorsa öğle namazı vakti, sol taraftan ışık geliyorsa ikindi namazı vakti olduğunu anlıyorsunuz. Camiinin halıları yumuşacıktı. Biz de Camii ziyaretinde çok yorgunduk bayağı iyi geldi:)

 • avatar

  @erkankulaksiz

  12. Yüzyılda Saltuklu Beyliği hükümdarı Atabeg tarafından yaptırılmıştır. Erzurum'un hala en büyük camiidir. Normalde 6 bin kişilik olup şu an ki tasarımında aynı anda 4500 kişi namaz kılabilmektedir. Üstünde 3 kubbe bulunur. Bunlardan en önemli olanı camiinin tam ortasında yer alan mukarnas kubbedir. Bu kubbe taşların geometrik şekilde işlenmesi ile yapılmış olup sesin 10 kat daha yüksek şekilde camiinin içinde duyulmasını sağlamaktadır. Ayrıca tam ortasındaki delik sayesinde camiyi aydınlatmaktadır.

 • avatar

  @selwitteroos

  Farkli camileri ziyaret etmek lazim..

 • avatar

  @muhittinarslan

  Camii sadirvanlari dökülüyor öğlen ile kindi namazı arasında gittiğimde WC kilitli idi ,gidecek bı yakın camii de yoktu ,ikindine 5 dk kala camii parkındaki hacı abi sağolsun evden getirdi anahtarı WC pis di ,yıkadım ama sürekli temiz ve açık olması gerekmez mi diye düşünmeden de edemedim .

 • avatar

  @drcihatabdioglu

  İmamdan camiye hersey çok iyi????

 • avatar

  @ahmetceran

  Tarihi görülmesi gereken bir camii

 • avatar

  @aysenozunturkce

  Cami imamımız cuma günleri namaz kılarken hoparlörü kapatsa daha iyi olacak gibi sanki , nitekim bütün mahallecek namaz kılıyoruz.


Yorum yazabilmek için gerekli.Çalışma Saatleri

Pazartesi 09:00 - 17:00
Salı 09:00 - 17:00
Çarşamba 09:00 - 17:00
Perşembe 09:00 - 17:00
Cuma 09:00 - 17:00
Cumartesi 09:00 - 17:00
Pazar 09:00 - 17:00

İşletmeyi Sahiplen

Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.


Katkı Sağlayanlar