icon
Yükleniyor..

Galata Kulesi

 • (9 Yorum)

Gezilecek Yerler

5.0

Rezervasyon Yap

Müsaitlik & Fiyat Sorgula

 • ARA

 • YOL TARİFİ

 • KAYDET

 • WEB SİTESİ

İstanbul’da tarihi yapı dendiğinde akla ilk gelen adreslerden bir tanesi Galata Kulesi. Heybetli mi heybetli görüntüsü ile boğazı muhteşem bir noktadan gören kule hem mimarisi hem de hakkında anlatılan hikâyeler ile birlikte son derece etkileyici. İstanbul’un tarifsiz manzarasınız en iyi yerden izlemek isteyen herkes Galata Kulesi ziyaretini gerçekleştirebilir.

1500 Yıllık Tarih

Galata Kulesi’nin ne zaman inşa edildiği sürekli olarak tartışma konusu olur. Bazı kesimler kulenin bugünkü görünüme kavuştuğu tarihi kabul ederken bazıları ilk kullanıma açıldığı tarihi baz almaktadır.

Galata Kulesi ilk olarak 528 senesinde, dönemin Bizans İmparatoru tarafından inşa edilmiştir. Ancak yapının o dönemki konumu günümüzdeki konumundan biraz daha farklıdır. Bir fener kulesi olarak denizcilere yol göstermesi amacıyla inşa edilen kulede tamamen ahşap kullanılmıştır. Bu özelliğine rağmen 7 asır boyunca ayakta durmayı başarmıştır.

Takvimler 1204 senesini gösterdiğinde Latin istilası yaşanmıştır. Haçlı Seferleri’nden dönen askerler yağma yapmaya başlamış ve kule bu dönemde zarar görmüştür. Bu zarar kulenin tamamen kullanılamaz hale gelmesine sebep olur.

Galata Kulesi

1348 senesinde ise Cenevizliler kuleyi tekrardan inşa etmeye karar verirler. Yığma taş tekniği ile inşa edilen kule günümüzdeki görünümüne kavuşacaktır. Bu sebeple de birçok tarihçi Galata Kulesi’nin inşasında bu dönemi kabul eder.

Şehrin savunmasında önemli bir yere sahip olan kule 1453 senesinde İstanbul’un Fethi ile birlikte Osmanlı himayesine geçmiş ve şehir savunmasının önemli bir parçası olmaya devam etmiştir.

Manzaraya Doymaya Hazır Olun

Şehir savunmasında gözlem yapılması amacıyla kurulan bu kulenin teras kısmı çok uzun yıllar gelebilecek saldırıları gözlemlemek için kullanıldı. Fakat artık İstanbul manzarasının tadını doyasıya çıkarmak için kullanılıyor. İstanbul’u en iyi yerden izlemek istiyorsanız hiç vakit kaybetmeden terasa doğru yol alın.

Kulenin yüksekliğinin 69,90 metre oluşu ve konumu karşınıza muhteşem bir manzara çıkmasın sebep olacak. Manzarayı izlemek için kuleye kiminle çıkacağınıza dikkat etmeniz gerekli. Bir efsaneye göre Galata Kulesi’ne ilk kimle birlikte çıkarsanız o kişiyle evleneceksiniz. Etrafınızda Galata Kulesi’ne çıkmış olan kişilerle konuştuğunuzda bu hikâyenin ne kadar yüksek oranda etkili olduğuna inanamayacaksınız.

Galata Kulesi Müzesi

Galata Kulesi müzesinde, tarihöncesi dönemlerden itibaren yerleşime sahne olan ve üç büyük imparatorluğa, yaklaşık on altı yüzyıl boyunca başkentlik yapan İstanbul’un tüm dönemlerini yansıtan eserler sergilenmektedir. 20. yüzyılın ortalarına kadar İstanbul’daki en yüksek yapılardan biri olan Galata Kulesi’nin en üst katı, İstanbul'un en güzel panoramik manzaralarından birine sahiptir. Kule, Akdeniz ve Karadeniz’deki Ceneviz Kuleleri ile birlikte Unesco’nun geçici miras listesinde yer almaktadır.

Galata Kulesini Kim Yaptı ?

Galata Kulesi ilk olarak Bizans İmparatoru Justinianos tarafından MS 507-508 yılında inşa edilmiştir. Günümüzdeki kuleyi 1348 - 49 yılında Cenevizliler yeniden inşa etmiştir. Kule 1445 - 46 yılları arasında yükseltilmiştir. 1500'lü yıllarda depremden zarar görerek, Mimar Murad bin Hayreddin tarafından onarılmıştır. III. Selim döneminde kule onarıldıktan sonra, kulenin üst katına bir cumba eklenir. 1831'de kule bir yangın daha geçirir, II. Mahmut kulenin üzerine iki kat daha çıkar ve külah biçiminde olan ünlü dam örtüsüyle kulenin tepesi kapatılır. Yapı son olarak 1967'de onarım görmüştür.

İlk Uçan İnsan

Hezarfen Ahmed Çelebi, dünyada ilk kez uçmayı başaran Türk bilginidir. 17. yüzyılda yaşadığı, 1623-1640 yılları arasında saltanat süren Sultan 4. Murad zamanında, uçma tasarısını gerçekleştirdiği ve geniş bilgisinden ötürü halk arasında Hezarfen olarak anıldığı bilinmektedir. Evinde deneylerle uğraşıp, çeşitli konularda araştırmalar yapan Hezârfen Ahmed Çelebi İsmail Cevheri adlı bir başka Türk bilginini örnek alarak, bugünkü hava taşıtlarının ilkel şeklini gerçekleştirmişti. Kuşların uçuşunu inceleyerek tarihi uçuşundan önce hazırladığı tahtadan kanatlarının dayanıklılık derecesini ölçmek için, Okmeydanı'nda deneyler yapmış ve bir sabah kıyılarda biriken İstanbul halkının gözleri önünde, Galata Kulesi'nden kendisini boşluğa bırakarak, kanatlarını hareket ettirerek boğazı aşmış ve Üsküdar'ın Doğancılar semtine inmiştir. Bu uçuş Avrupa'da ilgi ile karşılanmış, İngiltere'de bu uçuşu gösteren gravürler yapılmıştır. Sarayburnu'ndaki Sinan Paşa köşkünden bu durumu seyreden Sultan Dördüncü Murad, Hezârfen Ahmed Çelebi ile önce çok yakından ilgilenmiş, ancak bu derece bilgili ve becerikli bir adamın varlığından kuşkuya düşerek onu Cezayir'e sürgün etmiştir. Hezârfen Ahmed Çelebi orada vefat etmiştir. Hezârfen Ahmed Çelebi'ye ait tek tarihî kayıt ünlü Osmanlı seyyahı ve tarihçisi Evliya Çelebi'nin Seyahatnâme isimli eserinde geçiyor.

Galata Kulesi Efsanesi

Galata Kulesi'nin bir efsanesi var, üstelik o kadar romantik ki… Efsaneye göre Galata Kulesi ile Kız Kulesi birbirine aşıktır ama aralarında bulunan İstanbul Boğazı, sevgililerin kavuşmasını engellemektedir. Galata Kulesi aşkını yıllarca mektuplara yazar ve Kız Kulesi'ne olan hasretini kelimelere döker. Hezarfen Ahmet Çelebi de uçma hayalini gerçekleştirmek için buraya çıktığında, Galata Kulesi onun kulağına Kız Kulesi'ne olan aşkını fısıldar ve mektupları ona verir. İstanbul'un üflediği rüzgarı arkasına alan Hezarfen, mektupları Kız Kulesi'ne ulaştırır. Aşkının platonik olmadığını anlayan Kız Kulesi, sevinçten havaya uçar. Bu iki aşığın birbirlerine duydukları bu derin duygular onların yüzyıllara meydan okumasına yardımcı olmuş, İstanbul'un en güzel manzarasını oluşturmuşlardır.

Galata Kulesi Nerede, Giriş Ücreti ?

Galata Kulesi İstanbul ilinin Beyoğlu ilçesinde bulunmaktadır. Kuleyi haftanın her günü 08:30 ila 22:00 arasında ziyaret edebilirsiniz. Müzeye giriş ücreti 1 yetişkin için 175 TL 'dir. Müze Kart sahipleri ücretsiz ziyaret edebilir.

Hazır Gelmişken

Galata Kulesi 'ni gezmeye gelmişken İstanbul civarında gezilecek bir çok tarihi mekanı ve müzeyi ziyaret edebilirsiniz. Sitemizde bulunan İstanbul Müzeleri sayfasını ziyaret ederek İstanbul 'da gezilecek daha çok tarihi yeri ve müzeyi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Özellikler

Galata KulesiSigara İçilmez
Galata KulesiPark Yeri
Galata KulesiÜcretsiz
Galata KulesiAçık Hava
Galata KulesiGezilecek Yerler

Fiyatlar

Sıkça Sorulan Sorular

Tüm Yorumlar

5.0
Puanlama :


 • avatar

  @buralarigezdim

  Bugün Beyoğlu o zamanlar ise Galata denilen bölgede Cenevizliler Pera (Pasaj) adı verdikleri bir koloni kurarlar. Şehirlerini genişletmek isteyen Cenevizliler şehrin kuzey doğu tarafına tepesinde yer alacak olan haçtan dolayı “Turris Sancte Crucis” (Kutsal Haç Kulesi) dedikleri günümüzün ismi ile Galata Kulesini bir gözetleme kulesi olması amacıyla inşa ederler. Osmanlı Bizans İmparatorluğunu 1453’te almasıyla Cenevizliler’de şehri Osmanlılara teslim eder. Bu olay ile kulede Osmanlılara geçmiş olur. Kule bir süre zindan olarak kullanıldıktan sonra 1960 yılına kadar şehirde yangın çıkıp çıkmadığını hızlıca görebildiğiniz bir itfaye merkezi olarak kullanılır. Daha sonrasında ise müzeye çevrilir. Özellikle üst katında yer alan İstanbul’un 3D modelini içeren maket oldukça güzel hazırlanmış. Model’de gezdiğiniz yerleri çok rahat görebiliyorsunuz. Seyir katı ise inanilmaz iyi diyebilirim. Açık ve temiz havada tüm bölgeyi neredeyse görmek mümkün. Galata Köprüsü, Atatürk Köprüsü, Haliç Boğazı, Tarihi yarımada dediğimiz bölgedeki Ayasofya, Sultanahmet, Topkapı sarayı ve daha fazlası seyir katından görülebilir durumda. Ayrıca Haliç boğazına serilen, Fatih Sultan Mehmet’in gemileri karadan yürütmesine sebep olan ünlü zincirin bir parçasını da müzenin içerisinde görebilmek mümkün. Zincirin bir ucu Galata Kulesinde diğer ucu ise Sirkeci’deki şimdi yıkılmış olan Eugenios kulesine bağlanıyormuş. Müzekart ile sıra beklemeden girebilirsiniz. Toplamda 1 saat ayırmanızı öneririm. Asansörle en üst kata çıkıp, merdiven ile en aşağı iniyorsunuz. Kesin ziyaret edin derim.

 • avatar

  @fatihdaglar

  İstanbul da yaşayıp buraya gelmemek eksiklik hissettirir. Harika bir mekan. Ziyaret sistemi de çok iyi ve düzenli. Çok sıcak olmasının dışında sorun yok gibi. Bir de kule kısmında ziyaretçileri uzun süre sabit durmayarak diğer ziyaretçilere de yer vermeleri hususunda birşeyler yapılmalı. Müze kart ile her yere giriş çok ucuz ve rahat. Aksi halde uzun ve pahalı bilet kuyruğu beklersiniz.

 • avatar

  @ibrahimtoker1904

  İstanbul’un tarihi mekanlarını saymakla bitmeyen bir yerinde burası olduğunu düşünüyorum. İmar olarak insanı büyülüyor desem abartılmadığını söylerim. Güzel şehrimizi kuş bakışı İle görme imkanı sunuyor. İstanbul’u daha iyi anlama imkanı ve tarih deki önemli bir yerde olmasını idrak etmemize sebep olacak tarihi bir miras bu ve buna benzer tarih kokan yerlerin ömürlerinin uzun olması temennisiyle

 • avatar

  @avsinyildirim8041

  Harika manzarası tarihi ile görülecek bir yer. Sadece girmek için sıra oluyor özellikle hafta sonu ve hava güzelse... Bu nedenle hafta içi öğle saatleri daha ideal ve müze kart geçiyor...Müze kart alıp ücretsiz bir şekilde girebilirsiniz. (1 yılda 1 kez hakkınız var.) Normalde 125₺ (müze kart tam 60₺ indirimli öğrenci 30₺) Ayriyeten çoğu müzeye de ücretsiz girebilirsiniz müze kart yok ise almanızı tavsiye ederim. Yenilenmiş, her katı ayrı güzel balkonunda dolandıktan sonra katlarında da mutlaka gezin.Asansörle 6 kat, merdivenle 2 kat daha çıkarak en üst kata ulaşıyorsunuz. Tamamını merdivenle de çıkabilirsiniz. Ancak gerçekten çok dar merdivenleri var. Uzun boylu bir kişi zorlanabilir. Aydınlatması ve havalandırması iyi de olsa klostrofobi sahipleri için uygun olmayabilir. Her katında ayrı bir etkinlik var. Bir katta kalıcı bir sergi, diğerinde hediyelik eşya satışı vb. etkinlikler yapılıyor. En üst katta hafif bir müzik eşliğinde iç mekânda dinlenme imkanı bulabilirsiniz.

 • avatar

  @emircihanalper6913

  İstanbul'un gözde tarihi yerlerinden. Asansör ile çıkıldığı için sıra bekleniyor. Müze kart varsa bilet almanıza gerek yok. Yukarıya çıkıp, dönüşü aşağıya doğru yapıyorsunuz. Tüm katları müze gibi düzenlenmiştir, bu sebeple inerken de vakit geçirebilirsiniz. Manzarası süper. Özellikle güneş batımına doğru gitmenizi tavsiye ederim. Hava karardıktan sonra dış yüzeyine hologram yansıtıyorlar, o da çok güzel. One of the best historical place in İstanbul. View is amazing on the top, I highly recommend to see on sunset. You go to top with elevator and return will be on stairs. It is ok because in every floor there is an interesting thing to see/check. After sunset, there is hologram show on outside of the tower.

 • avatar

  @cemkahraman9197

  Müze kart alıp ücretsiz bir şekilde girebilirsiniz. (1 yılda 1 kez hakkınız var.) Normalde 125₺ (müze kart tam 60₺ indirimli öğrenci 30₺) Ayriyeten çoğu müzeye de ücretsiz girebilirsiniz müze kart yok ise almanızı tavsiye ederim. Yenilenmiş, her katı ayrı güzel balkonunda dolandıktan sonra katlarında da mutlaka gezin. İnançlarının bir tezahürü olarak martıyı Hz İsa ile özdeşleştiren Cenevizliler, onu yuvasına kadar takip ettikten sonra yakalar, pişir ve yerler. Yuvasının bulunduğu yere de onun hatırası için Galata Kulesi'ni inşa ederler. Galata Kulesi'ne beraber çıktığın kişiyle evlenirsin derler. Bu efsane, Roma döneminden kalma. Çıkacağınız kişiyi ona göre seçin derim. :)) Karaköy Tramvay İstasyonundan 5-6 dakika yürüme mesafesi, Karaköy İskeleden 7-8 dakika, Eminönünden 15 dakika, Sirkeci Marmaray İstasyonundan 20-22 dakika yürüme mesafesinde. Sabah giderseniz eğer karaköy güllüoğlunda kahvaltı yapıp geçebilirsiniz arası 10 dakika. Hem börek, hem baklava çok güzel. Şiddetle tavsiye ederim.

 • avatar

  @huseyinaga6476

  Galata Kulesi hem Beyoğlu'nun hem de İstanbul'un sembol yapılarından biridir. Cenevizliler tarafından  1267'de, Galata'da "Pera" adlı bir koloni kurulmuştur. Tepesindeki haçtan dolayı "Kutsal Haç Kulesi" olarak adlandırılan kule 1335-1349 yılları arasında inşa edildi. 16. ve 17. yüzyıllarda, savaş esirlerini tutma yeri ve levazım ambarı, 18. yüzyıl itibarıyla Mehterhâne Ocağı ile yangın gözleyiciler tarafından bir yangın kulesi olarak kullanıldı. Yapı günümüzde müze olarak kullanılmaktadır. Hafta sonu uzun bir kuyrukta bekledikten sonra İstanbul'un enfes manzarasını 360 derecelik seyir terasından izleyebilirsiniz. Uzun süre kuyrukta beklemek istemeyen ancak hafta içi zamanı olanlar haftaiçi gündüz giderse daha kolay gezme imkanı kazanacaktır. ÜCRET: *18 Yaş Altı Ücretsiz * 65 Yaş Üstü Ücretsiz * Öğretmenler (MEB personel kartı) ücretsiz * Bilet ile ziyaret 100 TL

 • avatar

  @erolsari9712

  Başındaki Harry Potter cadı şapkası modundaki külahı ile, çevresindeki hediyelik eşya satıcı ve yiyecek-içecek yerleri ile; artık Cenevizli Galatalı tüccarların değil, bize has kulemiz olmuş. Restore sonrası daha bir hoş duruyor. Giriş 60 tl ama indirimli 30 tl. Müze kart geçiyor. Çıkış 5.kata kadar asansörle kalan 2 kat merdivenle. 2.kat hediyelik eşya yeri. Her kat bilgi panoları ile düzenlenmiş. İniş merdivenle (exit yazan levhayı takip edin). Merhum Hazerfan Ahmet Çelebinin bir zamanlar "İstanbul kanatlarım Altında" deyip uçtuğu yer. Fatih Sultan Mehmet hanın ilk teslim aldığı mekanlardan. Kah gözetleme yeri, kah yangın kulesi, kah depo, kah restoran olmuş. Kimbilir neler görüp nelere şahit olmuş tarihi kule. Çamlıca Kulesi sanki Galata Kulesine nazire ediyor. Kız kulesi de ikisinine... 360 derecelik panoramik manzara sunan 7.kat seyir terası mutlaka tavsiye edilir. Eski İstanbul veya Haliç veya Altın Boynuz. İyi seyirler...

 • avatar

  @berkantarslan

  English? History of Galata Tower (a small part) Galata Tower is one of the oldest towers in the world and was built by the Byzantine Emperor Anastasius in 528 as a Lighthouse Tower. Galata tower was raised between 1445-1446. After the tower was captured by the Turks, it was renovated and repaired almost every century. In the first half of the 7th century IV. During the Murat period, Hezarfen Ahmet Çelebi, after watching the winds and doing flight drills in Okmeydanı, wearing the eagle wings made of wood on his back, flew from Galata Tower to Üsküdar-Doğancılar in 1638. Turkish? Galata Kulesi’nin Tarihi (küçük bir kısım) Galata Kulesi dünyanın en eski kulelerinden biri olup, Bizans İmparatoru Anastasius tarafından 528 yılında Fener Kulesi olarak inşa ettirilmiştir. Galata kulesi 1445-1446 yılları arasında yükseltilmiştir. Kule Türklerin eline geçtikten sonra hemen hemen her yüzyıl yenilenmiş ve tamir edilmiştir. 17. yüzyılın ilk yarısında IV. Murat döneminde Hezarfen Ahmet Çelebi, Okmeydanı'nda rüzgarları kollayıp uçuş talimleri yaptıktan sonra, tahtadan yaptırdığı kartal kanatlarını sırtına takarak 1638 yılında Galata Kulesi'nden Üsküdar-Doğancılar'a uçmuştur. (?: October 7,2018 )


 • Künye

  ✅ Gezilecek Yerler : Galata Kulesi
  ✅ Giriş Ücreti : Ücretsiz
  ✅ Yerel Rehber : 9 Değerlendirme
  ✅ Genel Puan : 5.0/5.0

  Çalışma Saatleri

  Pazartesi 08:30 - 22:00
  Salı 08:30 - 22:00
  Çarşamba 08:30 - 22:00
  Perşembe 08:30 - 22:00
  Cuma 08:30 - 22:00
  Cumartesi 08:30 - 22:00
  Pazar 08:30 - 22:00

  İşletmeyi Sahiplenin

  Bu işletme sizemi ait ? Hemen bize ulaşın ve işletmenizi yönetmeye başlayın.  Katkı Sağlayanlar

  Gezilecek Yerler Galata Kulesi Galata Kulesi +902122490344 Bereketzade Mahallesi Büyük Hendek Caddesi, Numara: 2, 34421 Beyoğlu/İstanbul, Turkey Galata Kulesi Galata Kulesi hakkında Yerel Rehberler tarafından yazılmış yüzlerce güncel yorum. Galata Kulesi Nerede, Nasıl Gidilir, Ücretler ve daha fazlası burada. ₺₺ TR 41.025569 28.9741286 True Türkiye Sigara İçilmez Yerel Rehber Nakit, Kredi Kartı
  5.0/5 9